Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti Farg‘ona viloyatida korrupsiyaga oid jinoyatda gumon qilinayotgan shaxs qo‘lga olingani haqida xabar berdi.
Tezkor ma’lumotlarga ko‘ra, S.A. ismli fuqaro I.D.ning ishonchiga kirib, o‘zini hakamlik sudida sudyaning yordamchisi sifatida tanishtirgan. U yuqori lavozimdagi tanishlari orqali I.D.ni Uchko‘prik tumani hokimi lavozimiga tayinlashga yordam berishini va’da qilgan. Buning uchun $210 ming so‘ragan.
Gumonlanuvchi $100 ming naqd pulni olayotgan vaqtida qo‘lga olingan. Operatsiyada Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti tezkor xodimlari va boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari ishtirok etgan.
S.A.ga nisbatan Jinoyat kodeksining ikki moddasi — 168-modda 25-modda orqali (firibgarlikka suiqasd) va 211-modda 28-modda orqali (pora berishda ishtirok etish) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi avgust oyida korrupsiyaga oid jinoyatlarda aybdor deb topilgan shaxslar reyestri to‘g‘risidagi hujjat loyihasini e’lon qildi. Unda O‘zbekistondagi barcha sudlangan korrupsionerlar haqida ma’lumotlar to‘planadi.
Ichki ishlar vazirligi reyestrga yozuvlar kiritadi, ularni o‘chiradi, shuningdek, so‘rovlar bo‘yicha shaxsning reyestrda mavjudligi yoki yo‘qligi to‘g‘risidagi ma’lumotlarni taqdim etadi. Yozuvlar sudlanganlik holati tugallangunga yoki olib tashlangunga qadar saqlanadi.
Avvalroq Spot Toshkentda viza uchun chet elliklardan $31,2 ming olgan ikki shaxs ushlangani haqida yozgandi.

Департамент по борьбе с экономическими преступлениями Генпрокуратуры сообщил о задержании подозреваемого в коррупционном преступлении в Ферганской области.
Согласно оперативным данным, гражданин С.А. вошел в доверие к И.Д., представившись ему помощником судьи в третейском суде. Он обещал через высокопоставленных знакомых обеспечить назначение И.Д. на должность хокима Учкуприкского района за $210 тыс.
Подозреваемый был задержан при получении $100 тыс. наличными. В операции участвовали оперативники ДБЭП и сотрудники других правоохранительных органов.
В отношении С.А. возбуждено дело по двум статьям Уголовного кодекса: 168 через 25 (покушение на мошенничество) и 211 через 28 (соучастие в даче взятки). Сейчас проводятся следственные действия.
Агентство по противодействию коррупции в августе опубликовало проект положения о реестре лиц, признанных виновными в коррупционных преступлениях. В нем будут собираться данные о всех осужденных коррупционерах в Узбекистане.
Министерство внутренних дел будет вносить в реестр записи, удалять их, а также предоставлять по запросам информацию о наличии или отсутствии лица в реестре. Записи будут храниться до погашения или снятия судимости.
Ранее Spot писал, что двух жительниц Ташкента задержали при получении $31 200 за визы для иностранцев.