Mamlakatda sog’liqni saqlash soxasini rivojlantirish hamda raqamlashtirish maqsadida IT-Med MChJ tashkil qilinmoqda deya xabar beradi O’zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan imzolangan qaror.
IT-Med tashkilotining asosiy vazifalaridan biri bu so’gliqni saqlash sohasida Elektron so’liqni saqlash va Yagona platforma axborot kompleks tizimlarini yaratish va amalga oshirish.
2023 yil 1 yanvarga qadar, aholi va tizim foydalanuvchilari uchun tibbiy xizmatlardan foydalanishga imkon beradigan dasturlar va mobil ilovalar ishga tushiriladi.
2024 yil 1 yanvardan boshlab barcha tibbiyot va farmatsevtika tashkilotlari, shu jumladan dorixonalar yagona platformaga ulanadi.

Президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление о мерах по эффективной организации цифровизации в сфере здравоохранения.
Министерством здравоохранения будет создана IT-Med для цифровизации сферы медицины и повышения качества оказания услуг населению.
Задача IT-Med — создать и внедрить единый комплекс информационных систем «Электронное здравоохранение» и «Единую платформу».
До 1 января 2023 года будут запущены программы и мобильные приложения, позволяющие получать интерактивные медицинские услуги.
С 1 января 2024 года все медицинские и фармацевтические организации, в том числе аптеки, в обязательном порядке подключатся к единой платформе.