Soʻnggi besh yil ichida avtomobilsozlik eksportida Oʻzbekiston kamroq avtomobil sotib, koʻproq pul ishlamoqda.
Avval bu qanday boʻlgan
Uzoq yillar davomida Oʻzbekistondan chiqarilgan avtomobillar asosiy eksport bozorlarida eng arzon mashinalar boʻlgan. 2018-yil yozida Spark va Nexia Rossiyadagi eng arzon xorijiy avtomobillar deb tan olindi va ularning narxi mos ravishda $6900 va $7100 ni tashkil etgan. Shu bilan birga, Oʻzbekistonda esa ushbu modellar bir necha ming dollarga qimmatroq boʻlgan.
Oʻsha yilning iyun oyida Prezident Shavkat Mirziyoyev avtosanoatni tanqid qildi. Xususan, boshqaruvning barcha darajalaridagi tizim korrupsiya, poraxoʻrlik, qarindosh-urugʻchilik botqogʻiga botganligi va bir necha yillardan buyon avtomobillar chet elda oʻz narxidan past narxlarda sotilayotganligi taʼkidlandi.
Avgust oyida chet elda avtomobillar savdosi toʻxtatildi. Xuddi shu oyning oxirida ichki bozorda avtomobillar savdosi tiklandi. Noyabr oyida eksportlar tiklandi. Qozogʻistonda Nexia va Ravon deyarli $5 mingga koʻtarildi.
Oʻshandan beri UzAuto Motors avtomobillari chet elda arzonlashishni toʻxtatdi. Masalan, hozirda Qozogʻistondagi Cobalt narxi konfiguratsiyasiga qarab 4,7 milliondan 5 million tangagacha turadi. Bu soʻmda 113 milliondan 120 milliongachani tashkil etadi, mos ravishda Oʻzbekistonda model narxi 97 milliondan 116 million soʻmdan sotiladi.
Savdolarda qanday oʻzgarishlar
2018-yildan boshlab eksport ham, tushum ham asta-sekin oʻsib bormoqda. Agar 2016-yilda Oʻzbekiston chet elda mashinasini oʻrtacha $5 132 ga sotgan boʻlsa, 2020-yilda narxlar $9201 ga yetdi:
| Yil | Qancha sotilgan (dona) | Qancha foyda keltirdi (mln $ da) | Bitta mashina narxi (o'rtacha, $) |
| 2016 | 7 677 | 39,4 | 5 132 |
| 2017 | 26 849 | 130,1 | 4 845 |
| 2018 | 4 827 | 29,3 | 6 070 |
| 2019 | 14 732 | 121,5 | 8 247 |
| 2020 | 18 552 | 170,7 | 9 201 |
Oʻsish nafaqat narxlarning oʻzgarganligi bilan bogʻliq, balki ushbu yillar davomida modellar ham oʻzgarib borgan. Soʻnggi yillarda, asosan, Cobalt eksport qilinmoqda.
Sotish geografiya ham oʻzgardi, ilgari asosiy maydon Rossiya boʻlgan boʻlsa, hozirda bu ulushning deyarli 90% qismi Qozogʻistonga toʻgʻri keladi. Qoʻshni respublikada Chevrolet Hyundai bilan, Cobalt esa Accent bilan raqobatlashadi. Bu yil brendning savdosi 4697% ga oʻsdi.

Узбекистан теперь продает заграницу меньше автомобилей, но это приносит больше денег, следует из статистики экспорта автомобильной промышленности за последние пять лет.
Как было раньше
На протяжении многих лет автомобили из Узбекистана были самыми дешевыми на основных экспортных рынках. Летом 2018 года Spark и Nexia признавались самыми дешевыми иномарками в России и стоили $6 900 и $7 100 соответственно. В то же время внутри страны эти же модели стоили на несколько тысяч долларов больше.
В июне того года президент Шавкат Мирзиёев раскритиковал автопром. В частности, указывалось на тот факт, что система на всех уровнях руководства погрязла в коррупции, взяточничестве, кумовстве, а автомобили на протяжении нескольких лет продаются за границу по цене ниже себестоимости.
В августе продажи автомобилей были приостановлены как в Узбекистане, так и за его пределами. В конце того же месяца они возобновились, но только на внутреннем рынке.
Экспорт начал возвращаться в ноябре — тогда же стало ясно, что узбекистанские автомобили станут дороже. В Казахстане Nexia и Ravon после возвращения подорожали почти на $5 тыс.
С тех пор автомобили UzAuto Motors перестали стоить заграницей дешевле. К примеру, Cobalt в Казахстане сейчас стоит от 4,7 млн до 5 млн тенге в зависимости от комплектации. Это от 113 млн до 120 млн в переводе на сумы, в Узбекистане модель стоит от 97 млн до 116 млн сумов.
Что стало с продажами
С 2018 года постепенно растут и экспорт, и поступления. Однако если в 2016 году Узбекистан продавал заграницу автомобиль в среднем за $5 132, то в 2020 году — уже за $9 201:
Год | Сколько продали (в шт) | Сколько это принесло (в $ млн) | Цена одного авто (средняя, в $) |
2016 | 7 677 | 39,4 | 5 132 |
2017 | 26 849 | 130,1 | 4 845 |
2018 | 4 827 | 29,3 | 6 070 |
2019 | 14 732 | 121,5 | 8 247 |
2020 | 18 552 | 170,7 | 9 201 |
Рост обусловлен не только тем, что поменялись цены, — в эти годы изменился и модельный ряд. В последние годы экспортируют в основном Cobalt, который никогда не попадал в число самых дешевых иномарок ни в России, ни в Казахстане.
Поменялась и география — если раньше львиная доля приходилась на Россию, то теперь почти 90% забирает Казахстан. В соседней республике Chevrolet конкурирует с Hyundai, а Cobalt — с Accent. Продажи бренда в этом году выросли на 4697%.