Shavkat Mirziyoyev “Korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabatda boʻlish muhitini yaratish, davlat va jamiyat boshqaruvida korrupsiyaviy omillarni keskin kamaytirish va bunda jamoatchilik ishtirokini kengaytirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi farmonni imzoladi. Bu haqda Adliya vazirligi maʼlum qildi.
Unga koʻra, 2022-yil 1-yanvardan davlat xizmatchilari, davlat ulushi 50% dan yuqori tashkilotlar, davlat korxonalari va muassasalari rahbarlari va oʻrinbosarlari, ularning turmush oʻrtogʻi va voyaga yetmagan farzandlarining daromadlari va mol-mulkini majburiy deklaratsiya qilish tizimi joriy etiladi.
Farmon asosida:
- daromadlar va mol-mulkni deklaratsiyalashda aniqlangan noqonuniy boylik orttirganlik uchun javobgarlik oʻrnatiladi;
- Jinoyat kodeksida korrupsiyaga oid jinoyatlar toifasiga kiruvchi moddalarning aniq roʻyxati belgilanadi;
- korrupsiyaviy jinoyatlarga jazo uzoq muddatli ozodlikdan mahrum qilish jazo chorasigacha keskin kuchaytiriladi;
- korrupsiyaviy jinoyatlar sodir etganlarga yengillashtiruvchi normalar qoʻllanilishiga cheklovlar belgilanadi.
Shuningdek, 2022-yil 1-yanvardan davlat xizmatchilariga xorijda bank hisobraqamlarini ochish, naqd pul mablagʻlarini saqlash va boshqa mol-mulkka ega boʻlish taqiqlanadi.

Шавкат Мирзиёев подписал указ о мерах создания среды бескомпромиссного отношения к коррупции. Об этом сообщили в Telegram-канале Министерстве юстиции «Правовая информация».
Согласно нему, с 1 января 2022 года будет введена система обязательного декларирования доходов и имущества:
• государственных служащих,
• руководителей и заместителей государственных предприятий и учреждений с государственной долей свыше 50%,
• их супругов и несовершеннолетних детей.
Отказ в предоставлении декларации или внесение заведомо недостоверных сведений являются основанием для отстранения и привлечения к ответственности.
С 1 января 2022 года государственным служащим запрещается открывать и владеть счетами, хранить денежные средства, владеть недвижимым и иным имуществом за пределами Узбекистана.
Установлено, что непринятие мер по раскрытию и предотвращению конфликта интересов влечет за собой ответственность.
Помимо этого, будет вестись «открытый электронный реестр лиц, признанных виновными в коррупционных преступлениях. Им запретят поступление на государственную службу, членство в общественных советах и другое.