“Muqobil energiya orqali ishlaydigan isitish tizimini joriy etgan limon yetishtiruvchilarni, shuningdek, yangi limonzorlarni barpo etish va koʻchatlar xarid qilishni moliyaviy jihatdan qoʻllab-quvvatlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi hukumat qarori qabul qilindi.
Limon yetishtiradigan qishloq xoʻjaligi tashkilotlari xarid qilgan muqobil energiya (tabiiy gazga nisbatan) orqali ishlaydigan isitish qurilmalari qiymatining 30% gacha qismi Bogʻdorchilik va issiqxona xoʻjaligini rivojlantirish jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan qoplab beriladi.
Nizomga koʻra, talabgorlar (qishloq xoʻjaligi tashkilotlari) muqobil energiya qurilmasi oʻrnatilgan issiqxona ishga tushirilgandan soʻng subsidiya olish uchun tuman komissiyasiga yozma yoki elektron shaklda murojaat qiladi.
Tuman komissiyasi murojaat kelib tushgan kundan boshlab 5 ish kuni ichida talabgor tomonidan oʻrnatilgan muqobil energiya qurilmalarini joyiga chiqqan holda oʻrganadi.
Talabgorlar komissiyaning ijobiy xulosasini olgach 5 kun ichida Qishloq xoʻjaligi vazirligi huzuridagi Bogʻdorchilik va issiqxona xoʻjaligini rivojlantirish agentligiga tegishli hujjatlarni taqdim qiladi.
Hujjatlar taqdim qilingan kundan boshlab 3 ish kuni ichida agentlik ularni oʻrganib chiqib, kengash qarori qabul qilingan kundan boshlab 1 oy ichida subsidiya ajratadi yoki rad etilsa, bu haqda talabgorni xabardor qiladi.
Agentlik 5 yil mobaynida, har yil kamida bir marotaba shartnomada koʻrsatilgan parametrlar va majburiyatlarning bajarilishi yuzasidan monitoring olib boradi.
Qarorga koʻra, yangi limonzorlar barpo etish va koʻchatlar xarid qilish bilan bogʻliq xarajatlar har bir sotix uchun 300 ming soʻmgacha miqdorda subsidiya sifatida qoplab beriladi.
Subsidiya limonzorlar barpo etish ishlari yakunlanib, tuman ishchi komissiyasining ularni foydalanishga qabul qilish yuzasidan tasdiqlangan dalolatnomalari agentlikka taqdim etilgandan soʻng 1 oy muddatda ajratiladi.
Avvalroq Spot ayrim turdagi qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini xarid qilish uchun garovsiz kredit ajratilishi haqida yozgan edi.

Кабинет министров издал постановление о дополнительных мерах поддержки производителей лимонов. Документ доступен в базе законодательства Lex.uz.
Хозяйства, использующие для лимонных теплиц альтернативные источники энергии (кроме природного газа), получат компенсации в размере до 30% от стоимости отопительных установок. Средства на это выделит Фонд развития садоводства и тепличного хозяйства.
Для получения субсидии после запуска отопительной установки требуется подать в местную комиссию письменное или электронное обращение. В течение 5 рабочих дней комиссия рассмотрит заявку.
Заявители, получившие положительное заключение, должны в течение 5 дней подать документы в Агентство по развитию садоводства и тепличного хозяйства при Минсельхозе.
Агентство рассмотрит документы за 3 рабочих дня, после чего примет решение о выделении субсидии. В случае отказа об этом будет сообщено заявителю.
Кроме того, будут выделяться субсидии на создание новых лимонариев и закупку саженцев для них. Размер субсидии составит до 300 000 сумов за каждую сотку.
Для этого также требуется показать лимонарий районной рабочей комиссии, после чего представить её заключение в Агентство. Субсидия будет выделяться в месячный срок.
Лимоны и Узбекистан
В 2020 году говорилось, что в условиях Узбекистана не просто возможно выращивать лимоны, но еще и получать отличный урожай и прибыль.
Расходы на один га лимонов составляют примерно 217 млн сумов, а доходы — 516 млн сумов. Таким образом, с одного га можно получить чистую прибыль в 300 млн сумов, заявили в сюжете.
На выращивание лимонов в Узбекистане есть и другие субсидии. В частности, до 25% расходов на железнодорожный и авиационный транспорт, связанных с экспортом лимона за счет средств Агентства продвижения экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли.
Минэнерго уже несколько лет рекомендует теплицам и бизнесу в целом переходить с газа на другое топливо — в частности, уголь.