Chevrolet 2021-yilda Qozogʻiston avtomobil bozorida eng koʻp sotilgan brendga aylandi, deb yozadi Forbes.kz Qozogʻiston avtobiznes uyushmasiga (AKAB) tayanib.
Ushbu brendning sotuvi 2020-yilga nisbatan 190% ga oshdi. Savdolar mart oyida keskin oshgan, oʻshandan beri reytingda birinchi oʻrinni egallab turibdi.
Umuman olganda, soʻnggi bir yil ichida qozogʻistonliklar 117 590 ming dona yangi avtomobil sotib oldi. Ulardan Chevrolet 29 112 dona — umumiy koʻrsatkichning chorak qismini tashkil etdi. Savdo boʻyicha ikkinchi oʻrinni Hyundai, uchinchi oʻrinni Toyota egalladi.
Modellar orasida birinchi oʻrinni “Cobalt” egallaydi. Yil davomida 14 605 ta avtomobil sotilgan. Keyingi oʻrinda Nexia boʻlib, mazkur rusumdagi avtomashinalarning 10 809 donasi sotilgan, uchinchi oʻrinni 9 063 dona sotilgan mashina bilan Hyundai Accent band qilgan.
Aynan Qozogʻiston hisobidan UzAuto Motors ishlab chiqarish qisqarganiga qaramay, birinchi yarim yillikda foydani oshirdi. Oʻsha davrda eksportning 94 foizi qoʻshni respublikaga toʻgʻri keldi, eksportning oʻzi esa ikki barobarga oshdi.
Dastlabki 9 oyda Qozogʻiston eksportning 96%ini UzAuto Motorsʼdan oldi. 2020−2021-yillarda qozogʻistonliklar orasida yangi avtomobillarga talab oshdi, shu sababli avtomobillar yetishmovchiligi boshlandi, deya qayd etishdi kuzatuvchilar.
Shu fonda “Oʻzavtosanoat” Qozogʻiston bilan hamkorlikni kengaytirmoqda. 2019-yildan buyon faoliyat yuritib kelayotgan “СарыаркаАвтоПром"dagi ishlab chiqarish liniyasiga qoʻshimcha ravishda Allur kompaniyalar guruhi obyektlarida Nexia yigʻishni tashkil etish rejalashtirilgan.
Qozogʻistonda yigʻilgan Chevrolet avtomobillari mahalliy ishlab chiqarilgan avtomobillar eksport reytingida ham birinchi oʻrinni egalladi. Xorijga (asosan Rossiya va Oʻzbekiston) yetkazib berilgan 12,1 ming dona avtomobilning 4988 tasi shu markaga toʻgʻri keldi.

Chevrolet стал самой продаваемой маркой на авторынке Казахстана в 2021 году, пишет Forbes.kz со ссылкой на Ассоциацию казахстанского автобизнеса (АКАБ).
Продажи данного бренда выросли на 190% по отношению к 2020 году. Он занимает первое место в рейтинге начиная с марта, когда число продаж резко устремилось вверх.
Всего за прошедший год казахстанцы купили 117 590 тысяч новых автомобилей. Из них на Chevrolet пришлось 29 112 единиц — примерно четверть от общего количества. Второе место по продажам занял Hyundai, третье — Toyota.
Первое место среди моделей занимает Cobalt. За год было продано 14 605 машин — это каждый восьмой новый автомобиль, купленный в Казахстане. Следом идёт Nexia с 10 809 проданными машинами, на третьем — Hyundai Accent с 9 063.
Именно за счёт Казахстана UzAuto Motors нарастила прибыль в первом полугодии, несмотря на сокращение производства. В соседнюю республику ушло 94% экспорта за тот период, а сам экспорт удвоился.
За первые 9 месяцев Казахстан забрал 96% экспорта UzAuto Motors. В 2020—2021 году среди казахстанцев вырос спрос на новые авто — из-за этого начался дефицит машин, отмечали наблюдатели.
На этом фоне «Узавтосаноат» расширяет сотрудничество с Казахстаном. В дополнение к производственной линии на «СарыаркаАвтоПром», работающей с 2019 года, планируется организовать сборку Nexia на мощностях группы компаний «Аллюр».
Собираемые в Казахстане Chevrolet также возглавили рейтинг экспорта автомобилей местного производства. Из 12,1 тысячи машин, поставленных за рубеж (в основном — Россия и Узбекистан), 4988 пришлось на эту марку.