Oʻzbekiston Osiyo taraqqiyot banki bilan birgalikda “Zamonaviy iqtisodiyot uchun koʻnikmalarni rivojlantirish” loyihasini amalga oshirishga kirishmoqda. Bu haqda Spotʼga Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi xabar berdi.
Vazirlar Mahkamasining 2-fevraldagi qarori bilan loyihani amalga oshirish rejasi tasdiqlandi. Uni amalga oshirish bilan Oʻzbekiston tomonidan Mehnat vazirligi va Oliy taʼlim vazirligi shugʻullanadi.
Loyiha byudjeti $162 mln ni tashkil etadi, shundan $93 mln OTB mablagʻlari hisobidan ajratiladi.
Ushbu tashabbus mehnat bozori va kasb-hunar taʼlimi tizimi oʻrtasidagi aloqani mustahkamlaydi. Bundan tashqari, bu ishsizlar va yoshlarni kasb-hunarga oʻqitish sifatini oshirishga, bandlik va ish beruvchilar qoniqishini oshirishga xizmat qiladi.
Mutaxassislarning fikricha, Oʻzbekiston iqtisodiyoti barqaror oʻsib borayotganiga qaramay, malakali kadrlar yetishmasligi uning rivojlanishi va xorijiy sarmoyalarni jalb etishiga toʻsqinlik qilmoqda (buni Jahon banki ham taʼkidlagan).
OTB maʼlumotlariga koʻra, firmalarning 35%i oʻsish uchun toʻsiq sifatida malaka yetishmasligini koʻrsatadi. Sanoat korxonalarining 49%i malakali ishchilarni topishda muammolarga duch kelmoqda.
Hukumat kasb-hunar taʼlimi va kadrlar tayyorlashni takomillashtirish boʻyicha qator chora-tadbirlarni amalga oshirdi. Ushbu loyiha ularni amalga oshirishni qoʻllab-quvvatlash maqsadida ishlab chiqilgan, deya taʼkidlaydi vazirlik.
Loyiha Mehnat vazirligi tizimidagi 14 ta kasb-hunarga oʻqitish markazlari hamda 6 ta kollej va texnikumlarning infratuzilmasini yaxshilashga xizmat qiladi. Ularga zamonaviy oʻquv va oʻquv-ishlab chiqarish uskunalari, taʼmirlash ustaxonalari xarid qilinadi.
Bundan tashqari, kasb-hunar taʼlimi tashkilotlari uchun oʻquv dasturlari, talablar va standartlar ishlab chiqiladi. Kasbiy malaka oshirish boʻyicha milliy va tarmoq kengashlarini tashkil etish.
Shuningdek, 2021-yil oktyabr oyida tashkil etilgan Mehnat bozorini oʻrganish institutining salohiyatini kuchaytirish rejalashtirilgan. Ushbu qadam mehnat bozori toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni toʻplash va tahlil qilishni, shuningdek, ishchi kuchiga boʻlgan talabni prognoz qilishni yaxshilashga yordam beradi.
Loyiha aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini, xususan, ayollar va imkoniyati cheklangan shaxslarni kasbga oʻqitishni qoʻllab-quvvatlaydi. Bundan tashqari, oʻqituvchilar, instruktorlar va ishlab chiqarish taʼlimi ustalari oʻz malakalarini oshiradilar.

Узбекистан совместно с Азиатским банком развития приступает к реализации проекта «Развитие навыков для современной экономики». Об этом Spot сообщили в Министерстве занятости и трудовых отношений.
Кабмин утвердил план реализации проекта 2 февраля. Со стороны Узбекистана его реализацией займутся Минтруда и Минвуз.
Бюджет проекта составляет $162 млн, из которых на средства АБР придётся $93 млн. Займ согласовали ещё в конце 2020 года.
Инициатива укрепит взаимосвязь рынка труда и системы профессионального образования. Кроме того, она поможет улучшить качество профобучения для безработных и молодёжи, поднять показатели трудоустройства и удовлетворённости работодателей.
Как отмечают эксперты, несмотря на устойчивый рост экономики Узбекистана, нехватка квалифицированных кадров препятствует её развитию и привлечению иностранных инвестиций (на это также указал ВБ).
По данным АБР, 35% фирм указывают на нехватку навыков у сотрудников как препятствие для роста. Проблемы с поиском квалифицированных работников испытывают 49% промышленных предприятий.
Правительство приняло ряд мер по совершенствованию профессионального образования и подготовки. Данный проект призван поддержать их реализацию, подчёркивают в министерстве.
В рамках проекта будет улучшена инфраструктура 14 центров профобучения Минтруда, а также 6 колледжей и техникумов. Для них закупят современное учебное и учебно-производственное оборудование, отремонтируют мастерские.
Кроме того, будут разработаны учебные программы, требования и стандарты для организаций профобразования. Учредят национальный и отраслевые советы по профессиональным квалификациям и развитию компетенций.
Также усилят потенциал Института исследований рынка труда, созданного в октябре 2021 года. Шаг поможет улучшить сбор и анализ данных по рынку труда, а также прогноз потребности в рабочей силе.
За счёт проекта поддержат профобучение социально уязвимых групп населения, в частности девушек и лиц с инвалидностью. Помимо того, преподаватели, инструкторы и мастера производственного обучения повысят квалификацию.
Ожидается, что проект поможет минимум:
- 10 000 студентам технического и профессионального образования;
- 48 000 соискателям работы,
в т. ч. 500 лицам с инвалидностью; - 600 специализированным преподавателям и инструкторам в отобранных центрах, колледжах и техникумах;