Oʻzbekiston Xitoyning BYD kompaniyasi bilan elektromobillar ishlab chiqarishda hamkorlik qilmoqchi. Bu haqda “Oʻzavtosanoat” rahbari oʻrinbosari Aziz Shukurov oʻzining LinkedInʼdagi sahifasida yozdi.
Xabarda aytilishicha, 16-fevral kuni konsern Xitoydan kelgan kompaniya bilan hamkorlik memorandumini imzolagan.
“Bu elektromobillar kelajagi sari birinchi qadamdir”, — dedi Shukurov memorandum haqida toʻxtalib.
U kompaniyalar oʻrtasidagi hujjat tafsilotlarini keltirmadi. “Oʻzavtosanoat” matbuot xizmati bu haqda izoh berishdan oʻzini tiydi, biroq maʼlumotlarni keyinroq eʼlon qilishga vaʼda berdi.
Bundan ikki kun avval Shavkat Mirziyoyev avtomobilsozlik masalalariga bagʻishlangan yigʻilishda elektr transporti boʻyicha qator topshiriqlar bergan edi. Xususan, prezident yil oxirigacha elektromobillar ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyishga yordam beradigan strategik sherik topish boʻyicha topshiriq berdi.
Bundan tashqari, 3 oy ichida ushbu sohani rivojlantirish strategiyasi ishlab chiqilishi kerak. Bunda materiallar va butlovchi qismlarni mahalliylashtirish, elektr transport vositalari uchun standartlar va talablar hisobga olinishi kerak.
Oʻzbekistonda elektromobillar
Oʻzbekistonda elektromobillar importiga boʻlgan talabni ragʻbatlantirish maqsadida imtiyozlar joriy etilgan, avtoulovlar bojxona toʻlovlari, aksiz soligʻi va avtotransport bojlari toʻlashdan ozod etilgan.
Shuningdek, Davlat Yoʻl harakati xavfsizligi inspeksiyasi tomonidan elektromobillar uchun maxsus “yashil” raqamlar berila boshlandi. Kelgusida ular shaharlarning markaziy qismlariga kirishda, shuningdek, roʻyxatdan oʻtish va texnik koʻrikdan oʻtishda imtiyozlar berilishi kutilmoqda.
Infratuzilma talab bilan birga rivojlanadi. Plugshare maʼlumotlariga koʻra, hozirda Oʻzbekistonda 33 ta elektr stansiyasi faoliyat koʻrsatmoqda. Baʼzi kompaniyalar buni oʻz profilining bir qismi sifatida amalga oshiradilar (Tok Bor, Megawatt Motors), boshqalari uchun bu qoʻshimcha xizmatdir (Makro).
Soʻnggi yillarda Oʻzbekistonda elektromobillar ishlab chiqarishni tashkil etish boʻyicha qator tashabbuslar ilgari surilmoqda. Ular orasida “Oʻzavtosanoat” korxonalarini elektromobillar ishlab chiqarishga oʻtkazish loyihasi ham bor.
Hozircha amalga oshirishga eng yaqin narsa bu Fargʻonadagi loyiha boʻlib, sentyabr oyida eʼlon qilingan edi. Sinov partiyasi dekabr oyida konveyerdan chiqariladi va seriyali ishlab chiqarish 2022-yilda boshlanishi vaʼda qilingan. Zavod yiliga 10 mingtagacha avtomobil ishlab chiqarishi rejalashtirilmoqda.

Узбекистан намерен сотрудничать с китайской BYD в области производства электромобилей. Об этом написал замглавы «Узавтосаноат» Азиз Шукуров в своём LinkedIn.
Согласно сообщению, 16 февраля концерн подписал меморандум о взаимопонимании с компанией из Китая.
«Это первый шаг к будущему электромобилей», — так Шукуров охарактеризовал меморандум.
Подробностей документа между компаниями он не озвучил. Пресс-служба «Узавтосаноат» воздержалась от комментариев, однако пообещала опубликовать подробности позже.
Двумя днями ранее Шавкат Мирзиёев на совещании по вопросам автопрома дал ряд указаний, касающихся электротранспорта. В частности, президент поручил до конца года найти стратегического партнёра, который поможет наладить выпуск электромобилей.
Кроме того, в течение 3 месяцев для данной отрасли должна быть разработана стратегия развития. В ней должны учитываться локализация материалов и компонентов, стандарты и требования к электромобилям.
Электромобили в Узбекистане
В последние годы в Узбекистане неоднократно выдвигались инициативы по организации производства электромобилей. На этом поле отмечался и «Узавтосаноат», планировавший перейти к выпуску электротранспорта.
Пока что ближе всего к реализации приблизился проект Central Asia Motors в Фергане, анонсированный в сентябре 2021 года. Серийное производство 10 тысяч машин ежегодно обещают начать в 2022 году.
В 2021 году узбекистанцы купили 809 электромобилей, в 6 раз превысив показатель 2020 года. Почти 90% из них завезли из Китая. Для электротранспорта действуют льготы — его освободили от таможенных пошлин, акцизов и автотранспортных сборов.
Также развивается соответствующая инфраструктура — сейчас по республике установлено минимум 37 станций зарядки. Ранее этим вопросом занимались частные компании, но сейчас Минэнерго работает над программой расширения сети электрозаправок.
Ранее Spot сообщал, что китайская Evergrande запустила в производство электромобиль Hengchi 5.
BYD Auto основана в 2003 году, после покупки одноимённым производителем электроники автозавода. Имеет производственные базы в Сиане, Пекине, Шанхае и Шэньчжене. Компания занимает второе место в мире и первое — в Китае по производству электротранспорта, реализовав более 329 тыс. единиц за 9 месяцев 2021 года.