“UzAuto Motors Powertrain” aksiyadori ikki xorijiy bank bilan kredit shartnomasini tuzishni maʼqulladi. Shveytsariyaning “Credit Suisse” va Avstriyaning “Raiffeisen” kompaniyalari $52,1 mln va €36,5 mln (jami $93 mln yoki Markaziy bank kursi boʻyicha 1,01 trln soʻm) miqdorida mablagʻ ajratadi.
Kredit 10 yil muddatga beriladi. Ushbu pul evaziga kompaniya CSS Prime dvigatellarini ishlab chiqarishni mahalliylashtirish uchun zarur uskuna va butlovchi qismlarni sotib oladi — u kredit uchun garov sifatida ham ishlaydi.
Xususan, ayni yigʻilishda Singapurning “Jebsen & Jessen” kompaniyasidan €50,05 mln va $20,56 mln lik asbob-uskunalar sotib olish boʻyicha kelishuv maʼqullandi. Shundan 15%i kompaniya hisobidan, 85% esa kredit hisobidan toʻlanadi.
Bitimlar tuzish va zarur hujjatlarni imzolash uchun “UzAuto Motors Powertrain” boshqaruvchi direktori Saidazim Gʻulomov ruxsat oldi.
Bundan avval, 14-fevral kuni Shavkat Mirziyoyev “UzAuto Motors” kompaniyasiga yangi dvigatellar ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyish boʻyicha topshiriq bergan edi. Bundan tashqari, yangi Onix va Tracker modellarini chiqarish 2022-yilda oʻzlashtiriladi. Uchta investitsiya loyihasining umumiy qiymati $336 mln ni tashkil etadi.
Eslatib oʻtamiz, avvalroq Spot “UzAuto Motors” avtomobillarni sotib olish va sotish boʻyicha YHXB bilan onlayn maʼlumotlar almashinuvini joriy qilayotgani haqida yozgan edi.

Моторное подразделение UzAuto Motors возьмёт кредит на локализацию выпуска нового вида двигателей, сообщается на Едином портале корпоративной информации.
Акционер UzAuto Motors Powertrain одобрил заключение кредитного договора с двумя иностранными банками. Швейцарский Credit Suisse и австрийский Raiffeisen выделят ей средства на сумму $52,1 млн и €36,5 млн (всего $93 млн или по курсу ЦБ — 1,01 трлн сумов).
Кредит выделяется на срок 10 лет. На эти деньги компания закупит нужное оборудование и комплектующие для локализации производства двигателей CSS Prime — оно же выступит залогом по кредиту.
В частности, на том же собрании был одобрен договор о покупке у сингапурской компании Jebsen&Jessen оборудования на сумму €50,05 млн и $20,56 млн. Из этой суммы 15% будет оплачено за счёт собственных средств предприятия, 85% — из займа.
Управляющий директор UzAuto Motors Powertrain Саидазим Гулямов получил разрешение на заключение сделок и подписание нужных документов.
До этого, 14 февраля, Шавкат Мирзиёев поручил UzAuto Motors наладить производство новых двигателей. Кроме того, в 2022 году будет освоен выпуск новых моделей Onix и Tracker. Суммарная стоимость трёх инвестпроектов составит $336 млн.
Ранее Spot писал, что UzAuto Motors в рамках нового порядка купли-продажи авто вводит онлайн-обмен данными с СБДД.
Двигатель CSS Prime имеет 3 цилиндра, общий объём — 1,2 литра. Максимальная мощность составляет 97 кВт (130 лошадиных сил).