Coca-Cola İçecek A.Ş.ning choraklik hisobotiga koʻra, Oʻzbekistonda birinchi uch oyda Coca-Cola sotuvi 22 mln donaga yetdi.
Savdolarning oʻsishi 2021-yilning shu davriga nisbatan 30% ni tashkil etdi, dedi kompaniya bosh direktori Burak Basharir. Oʻzbekiston bozorida sotilgan mahsulotlarning 96%ini gazlangan ichimliklar tashkil etdi.
Oʻzbekiston boʻlimi eng tez rivojlanayotgan boʻlimga aylandi, dedi top-menejer. Taqqoslash uchun, Pokistonda uch oy ichida savdo hajmi 20% ga, Qozogʻistonda 16% ga, Iroqda esa 8% ga oshgan.
Umuman olganda, xalqaro savdo hajmi 30% ga oʻsdi va ularning organik oʻsishi (Oʻzbekistondan tashqari) 17% ni tashkil etdi. Xalqaro operatsiyalarning savdodagi ulushi 63% ga (bir yil avval — 57%) oshdi.
Oʻzbekistondagi shoʻba korxonasining yangi mulkdor tuzilmasiga integratsiyalashuvi jadal davom etmoqda. Bosh direktor Rossiyani chetlab oʻtib, Qozogʻiston va Oʻzbekistonga oltita muqobil yetkazib berish yoʻnalishini oʻrganishni alohida qayd etdi.
Turkiya tomoni qoʻshimcha mahsulotlar sohasida oʻz imkoniyatlaridan foydalanganda Oʻzbekistonning uzoq muddatli salohiyatiga ishonadi, dedi Basharir.
Coca-Cola İçecek 2021-yil sentabrida Coca-Cola Bottlers Uzbekistanʼni xususiylashtirish boʻyicha kelishuvni yakunladi. 57,1% aksiyalarning davlat paketi unga $252 mln.ga tushdi.
Avvalroq Spot Oʻzbekiston va Turkiya oʻzaro tovar ayirboshlashni $5mlrd.ga yetkazishni rejalashtirayotgani haqida xabar bergan edi.

Продажи Coca-Cola в Узбекистане за первые три месяца достигли 22 млн единиц, следует из квартального отчёта Coca-Cola İçecek A.Ş.
Рост продаж составил 30% по отношению к тому же периоду 2021 года, рассказал гендиректор компании Бурак Башарыр. Из реализованной на рынке Узбекистана продукции 96% составили газированные напитки.
Узбекистанское подразделение стало самым быстрорастущим, подчеркнул топ-менеджер. Для сравнения, в Пакистане продажи за три месяца увеличились на 20%, в Казахстане — на 16%, в Ираке — на 8%.
В целом международные продажи выросли на 30%, а их органический рост (без учёта Узбекистана) составил 17%. Доля международных операций в продажах поднялась до 63% (годом ранее — 57%).
Интеграция узбекистанской дочерней компании в структуру нового владельца идёт полным ходом. Гендиректор отдельно отметил проработку шести альтернативных маршрутов поставки в Казахстан и Узбекистан в обход России.
Турецкая сторона уверена в долгосрочном потенциале Узбекистана при задействовании её возможностей в сфере побочных продуктов, указал Башарыр.
Coca-Cola İçecek закрыла сделку по приватизации Coca-Cola Bottlers Uzbekistan в сентябре 2021 года. Государственный пакет в 57,1% акций обошёлся ей в $252 млн.
Покупке предшествовали почти девять месяцев переговоров после того, как турецкая компания подала заявку на покупку в январе того же года. Претенденты представили свои ценовые предложения в июне, а в августе стало известно, что актив купит Coca-Cola İçecek.