Yanvar-aprel oylarida Oʻzbekistonda 89 824 dona avtomobil ishlab chiqarilgan, bu haqda statistika qoʻmitasi xabar bermoqda.
2021-yilning shu davriga nisbatan ishlab chiqarish hajmi qariyb 25 ming donaga oshdi. Shu bilan birga, bu miqdor hali ham 2020-yil darajasidan past (96 727 ta).
• Toʻrt oyda 28 690 dona Cobalt avtomobillari ishlab chiqarildi, bu oʻtgan yilga nisbatan 57%ga va 2020 yilga nisbatan 21%ga koʻp. Aprel oyida u Asaka zavodining eng ommaviy modeli boʻlib qoldi (9 498 dona).
• Lacetti-Gentra ishlab chiqarish hajmi 26 305 donani tashkil etdi, bu oʻtgan yilga nisbatan 2,2 baravar koʻp. Oxirgi bir oy davomida ushbu modelning ishlab chiqarilishi mart oyigacha biroz pasayib, 6866 ta avtomobilni tashkil etdi.
• 4 oy ichida 23 534 ta mashina bilan Damas oʻz koʻrsatkichlarini uchdan biriga oshirdi. Faqat aprel oyida bu son 6205 donani tashkil etdi.
• Mart oyidagi sakrashdan soʻng Nexia ishlab chiqarish ham bir oy ichida keskin pasayib, 623 ta mashinaga yetdi. Yil boshidan beri eng ommabop boʻlgan modelning hajmi 7195 ta avtomobilni tashkil etdi. Oʻtgan yilga nisbatan 22,5% ga, oʻtgan yilga nisbatan 3,5 barobarga kamaydi.
• Shu bilan birga, Spark ishlab chiqarish barqarorlashdi, bir oy ichida 1526 ta minikar ishlab chiqarilib, mart oyidan keyin hajmni biroz pasaytirdi. Umuman olganda, yanvar-aprel oylarida konveyerdan 4020 ta Spark chiqdi, bu oʻtgan yilgi darajadan biroz koʻp.
“Oʻzavtosavdo” botida avtomobil mavjudligi funksiyasi qaytdi. Hozirda Lacetti uchun navbat 39 300 kishidan oshdi. 20 300 dan ortiq xaridor Cobaltni, 12 657 Damasni kutmoqda. Navbatlar hatto premium avtomobillar uchun ham paydo boʻlgan (Traverse — 94, Tahoe — 49).
Avvalroq Spot Chevrolet Qozogʻistonning birlamchi avtomobil bozorida yetakchilikni tiklagani haqida yozgan edi.

За январь-апрель в Узбекистане выпустили 89 824 легковых автомобиля, следует из данных Госкомстата.
Объём производства по отношению к тому же периоду 2021 года вырос почти на 25 тыс. единиц. Вместе с тем он всё ещё уступает уровню 2020 года — тогда за это время с конвейеров сошло 96 727 авто.
- За четыре месяца выпустили 28 690 автомобилей Cobalt, на 57% превысив уровень прошлого года и на 21% — показатель 2020. В апреле он остался самой массовой моделью завода в Асаке — 9 498 единиц.
- Объём производства Lacetti-Gentra составил 26 305 машин — в 2,2 раза больше, чем годом ранее. За прошедший месяц производство этой модели ещё немного сократилось к марту, составив 6 866 авто.
- На треть нарастил показатели Damas — 23 534 авто за 4 месяца. Только в апреле их выпустили 6 205 штук.
- Производство Nexia после скачка в марте так же резко упало до 623 машин за месяц. С начала года объём модели, ранее бывшей самой массовой, составил 7 195 авто. По сравнению с прошлым годом он упал на 22,5%, с позапрошлым — в 3,5 раза.
- В то же время стабилизировался выпуск Spark — за месяц выпустили 1526 микролитражек, немного снизив объём после марта. Всего в январе-апреле 4 020 Spark сошли со сборочной линии, немного превысив прошлогодний уровень.
В боте Uzavtosavdo вернулась функция доступности автомобилей. Сейчас очередь за Lacetti превысила 39300 человек. Cobalt ждут более 20300 покупателей, Damas — 12657. Очереди появились даже за премиальными авто (Traverse — 94, Tahoe — 49).
Автомобильный вопрос
В 2021 году Узбекистан произвёл 236 667 автомобилей — на 15% меньше, чем годом ранее. За машинами накапливались многотысячные очереди. UzAuto Motors объясняла спад производства дефицитом полупроводников.
14 февраля Шавкат Мирзиёев поручил увеличить выпуск до 160 000 авто за первое полугодие, чтобы удовлетворить спрос. Также по указанию президента внедрили новый порядок продаж для борьбы с перекупщиками.
С 3 марта UzAuto Motors возобновила контрактацию на 4 модели. В этот день заказали свыше 13 тысяч авто, причём более половины пришлось на лиц, оформивших два и более договора (один человек заказал 35 машин). Компания обещала принять меры против перекупщиков.
Ранее Spot сообщал, что Chevrolet Cobalt в апреле снова стал самым популярным авто на рынке Казахстана.