Huquq-tartibot idoralari xodimlari Guliston shahrida 170 ga yaqin videokartaga ega ikkita mayning-fermasini aniqladi. Bu haqda “Oʻzbekiston 24” telekanali xabar berdi.
Oʻtkazilgan tezkor tadbir davomida maʼlum boʻlishicha, muqaddam sudlangan Guliston shahrida yashovchi fuqaro binolardan birini ijaraga olib, ruxsat etilmagan kriptovalyuta fermasini elektr tarmogʻiga ulash orqali jihozlagan.
Aybdorlar tomonidan davlatga qariyb 532 mln soʻm miqdorida zarar yetkazilgan. Tergov jarayonida ashyoviy dalil sifatida 19 dona kon qurilmalari va boshqa ashyolar olindi.
Bundan tashqari, Guliston shahrida yashovchi yana bir fuqaro fevral oyida konchilik xoʻjaligi ochib, $40 ming miqdorida daromad koʻrgan. Tekshiruv davomida elektr energiyasidan noqonuniy foydalanib, davlatga 134 mln soʻmdan ortiq zarar yetkazganligi aniqlangan. Tintuv chogʻida fuqaro 148 dona mayning qurilmalarini topdi.
Har ikki fuqaroning harakatlariga huquqiy baho beriladi.
Eslatib oʻtamiz, avvalroq Spot Davlat xavfsizlik xizmati Sirdaryo viloyatida noqonuniy mayning ishlab chiqaruvchi fermer xoʻjaligini yopgani haqida yozgan edi.

Сотрудники правоохранительных органов обнаружили две майнинг-фермы в Гулистане с почти 170 видеокартами. Об этом сообщили в эфире телеканала «Узбекистан 24».
В ходе оперативного мероприятия выяснилось, что ранее судимый житель Гулистана арендовал одно из зданий и оборудовал несанкционированную криптовалютную ферму, подключившись к электросети.
Со стороны злоумышленников государству был нанесён ущерб в размере около 532 млн сумов. В ходе следствия в качестве вещественных доказательств было изъято 19 майнинговых устройств и другие предметы.
Кроме того, еще один житель Гулистана в февраля открыл майнинг-ферму и заработал $40 тыс. В ходе проверки было установлено, что он незаконно использовал электроэнергию, нанеся ущерб государству на сумму более 134 млн сумов. В ходе обыска у гражданина обнаружили 148 майнинговых устройств.