AKT vaziri Sherzod Shermatov Oʻzbekistonda frilanser boʻyicha ochiq muloqot oʻtkazadi. Bu haqda Axborot va kommunikatsiyalarni rivojlantirish vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
3-iyun kuni interaktiv onlayn uchrashuv boʻlib oʻtadi. Har bir ishtirokchi vazirga oʻzini qiziqtirgan savolni berishi, faoliyat jarayonidagi muammolarni muhokama qilishi, shuningdek, oʻz ish tajribasi bilan oʻrtoqlashishi mumkin boʻladi.
Muloqot quyidagi mavzularni qamrab oladi:
- ️Frilanser platformalar bilan ishlashni qanday boshlash kerak;
- ️Frilanser platformada olingan foydani Oʻzbekistondagi banklar orqali qanday qilib yechib olish mumkin;
- ️Frilanserlarning muammolarini tezkor aniqlash mexanizmlari hamda ularning yechimlarini izlash.
Yigʻilish yakunida savol-javob sessiyasi rejalashtirilgan.
Ochiq muloqot 3-iyun kuni soat 10:00da boshlanadi. Ijtimoiy tarmoqlarda uning efiri ostida savollar qoldirish mumkin.
Uchrashuv Axborot va kommunikatsiyalarni rivojlantirish vazirligining Facebook va Youtubeʼdagi sahifalarida translyatsiya qilinadi. Uni Sherzod Shermatovning Facebookʼdagi profilida ham kuzatib borish mumkin.
Ishtirokchilarga frilanser suhbatlari uchun maxsus mavzularni aniqlash uchun soʻrovnomani toʻldirish taklif etiladi. Shaklni ushbu havolada toʻldirish mumkin.
Avvalroq Spot Oʻzbekiston frilanser bozorining rivojlanishi, Tehnikum dolzarb kasblar maktabi asoschisi Dmitriy Seredin haqidagi hikoyani eʼlon qilgan edi.

Министр ИКТ Шерзод Шерматов проведёт открытый диалог на тему фриланса в Узбекистане. Об этом сообщает пресс-служба Мининфоком.
Интерактивная онлайн-встреча состоится 3 июня. Каждый её участник сможет задать министру вопрос, интересующий слушателя, обсудить проблемы в процессе деятельности, а также поделиться опытом из своей работы.
В ходе диалога будут затрагиваться следующие темы:
• ️как начать работать с платформами для фрилансеров;
• ️как выводить прибыль, полученную на фриланс-платформе, через банки Узбекистана;
• ️механизмы оперативного определения проблем фрилансеров, а также поиск их решений.
На конец встречи намечена сессия вопросов и ответов.
Открытый диалог стартует 3 июня в 10:00. Оставлять вопросы можно под его трансляцией в соцсетях.
Встреча будет транслироваться на страницах Мининфоком в Facebook и Youtube. Также за ней можно будет наблюдать в Facebook-профиле Шерзода Шерматова.
Для определения конкретных тем диалога о фрилансе участникам предлагается пройти опрос. Заполнить форму можно по ссылке.
Ранее Spot публиковал рассказ основателя школы актуальных профессий Tehnikum Дмитрия Середина о развитии узбекистанского рынка фриланса.