Moliya vazirligi O‘zbekiston fond bozorini raqamlashtirish bo‘yicha tenderga arizalar qabul qilmoqda. Bu haqda vazirlik matbuot xizmati xabar berdi.
Unga ko‘ra, “Fond bozorining axborot-resurs markazi” hamda “Toshkent” Respublika fond birjasi bilan birga amalga oshiriluvchi mazkur loyihaga moliyaviy texnologiyalar (fintech) kompaniyalari hamda kapital bozori ishtirokchilarini hamkorlikka chaqirmoqda.
Mobil ilova quyidagi funksiyalarni o‘z ichiga olishi kerak:
• respublika fond birjasida brokerlar mijozlari — jismoniy shaxslar hisobvaraqlarini ochish va ro‘yxatdan o‘tkazish, qimmatli qog‘ozlar bilan savdolarni amalga oshirishida identifikatsiya qilish (shu jumladan “Face ID” usuli bo‘yicha tekshirish);
• investitsion vositachilarda masofadan turib brokerlik hisobvaraqlarini ochish;
• mijozning brokerlik hisobvarag‘idan pul mablag‘larini onlayn yechib olish va to‘ldirish;
• qimmatli qog‘ozlar bozori ma’lumotlariga ega bo‘lish va Respublika fond birjasida onlayn savdolarni (sotib olish/sotish) amalga shirish;
• uchinchi tomon ilovalari va xizmatlari bilan integratsiya qilish.
• Shuningdek, xalqaro moliya institutlari va bozor axboroti kompaniyalari bilan ma’lumotlar almashish imkonini beruvchi “Ilova dasturlash interfeysi” (API) ishlab chiqiladi.
Bundan tashqari, O‘zbekistonda kapital bozori infratuzilmasini rivojlantirish bilan bog‘liq boshqa dasturiy mahsulotlarni ishlab chiqishda hamkorlik qilinadi.
Mazkur hamkorlik kapital bozori ishtirokchilariga yuqoridagi moliyaviy va texnologik xizmatlarni ko‘rsatishdan kelib tushgan daromadlarni taqsimlash asosida amalga oshiriladi.
Tenderda ishtirok etish hamda hamkorlik uchun +998 78 150 29 99 telefon raqami yoki alina@fondbozori.uz, admin@fondbozori.uz elektron pochtalariga murojaat qilish mumkin.

Минфин объявил о начале приёма предложений по цифровизации фондового рынка Узбекистана, сообщается на сайте министерства.
Речь идёт о создании решений, позволяющих дистанционно открывать брокерские счета и проводить сделки с ценными бумагами онлайн. Соответствующие меры предусмотрены указом президента от апреля 2021 года о развитии рынка капитала Узбекистана.
К сотрудничеству приглашаются компании-разработчики решений в сфере финтех, а также участники фондового рынка. В частности, Минфин предлагает создать мобильное приложение Ташкентской фондовой биржи со следующими функциями:
• удалённая идентификация (в том числе с Face ID) клиентов из числа физлиц при регистрации, открытии брокерского счёта и торговле ценными бумагами;
• дистанционное открытие брокерских счетов у инвестиционных посредников;
• онлайн-пополнение брокерского счета и вывод с него денежных средств;
• доступ к данным фондового рынка и торговля ценными бумагами;
• интеграция со сторонними приложениями и сервисами.
Также планируется создать интерфейс (API) для обмена рыночной информацией с международными компаниями и организациями, с возможностью интеграции со сторонними решениями. Минфин принимает предложения других продуктов для развития инфраструктуры рынка капитала.
Окончательное предложение требуется предоставить до 31 января 2023 года.
Обратиться по вопросам сотрудничества можно по телефону +998 78 150 29 99 или по электронной почте alina@fondbozori.uz, admin@fondbozori.uz.
В мае Минфин сообщал о запуске в тестовом режиме мобильных приложений для онлайн-трейдинга. Тогда же ведомство рассказало о законопроекте, разрешающем дистанционное открытие депо-счетов для участия в торгах, в том числе для нерезидентов Узбекистана.
Ранее Spot писал, что валютная биржа запустила UZCE mobile GB — мобильное приложение для торгов с гособлигациями.