Avvalroq, “O‘zbekneftgaz” Rossiyadan AI-80 rusumli avtobenzini sotib olish bo‘yicha shartnoma tuzgani haqida xabar berilgandi.
Unga ko‘ra, mamlakatning “Tatneft” kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan AI-80-K-5 avtobenzinni import qilish bo‘yicha kelishuvga erishilib, “TANЕKO” zavodidan jami 50 ming tonna AI-80-K-5 rusumidagi avtobenzini yuklab berilgan.
4-fevraldan “O‘zbekneftgaz” tasarrufidagi AYoQSHlar orqali import qilingan AI-80-K-5 rusumli avtobenzini sotuvga chiqarildi.
Tovar-xomashyo birjasida AI-80-K-5 rusumli avtobenzinning boshlang‘ich narxi bir tonnasi uchun 7 168,3 ming so‘m, “O‘zbekneftgaz” AJga qarashli AYOQSHlarda iste’molchilarga sotiladigan yakuniy narxi bir litri uchun 6 ming so‘mni tashkil etadi.
Kompaniya matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, fevral oyida “Tatneft” kompaniyasidan qo‘shimcha 50 ming tonna AI-80-K-5 avtobenzini xarid qilinishi rejalashtirilmoqda.
Qish boshlanishi bilan gaz quyish shoxobchalariga gaz yetkazib berishdagi uzilishlar fonida benzinga talab keskin oshdi. Buxoro va Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodlarida yoqilg‘i ishlab chiqarish oshdi. Prezident ma’muriyati esa aksiz solig‘idan vaqtincha ozod etilishini e’lon qildi.
2022-yil 13-dekabrdan AI-80 benzinini import qilish, ishlab chiqarish va sotish uchun aksiz stavkalari mart oyining boshigacha nolga tenglashtirildi.
15-dekabr kuni davlat rahbari energetika sohasiga bir qator topshiriqlar berdi. Jumladan, u AI-80 benzinini olib kirish va sotishda imtiyozlarning “o‘yinga aylanishi"ning oldini olishga chaqirdi, shuningdek, davlat idoralariga narxlarni sun’iy oshirishni to‘xtatish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Как ранее писал Spot, в январе «Узбекнефтегаз» договорился о покупке в России 50 тысяч тонн бензина марки АИ-80.
Поставщиком топлива для Узбекистана стала компания «Татнефть». Её завод «ТАНЕКО» произвёл и отправил в страну заказную партию бензина АИ-80 экологической категории К5.
4 февраля российское топливо поступило в продажу на автозаправках «Узбекнефтегаза». Оптовая цена бензина АИ-80 К5 на товарно-сырьевой бирже составляет 7,16 млн сумов за тонну, розничная — 6000 сумов за литр.
До конца февраля «Узбекнефтегаз» планирует приобрести дополнительно 50 тысяч тонн бензина АИ-80 у «Татнефти».
Спрос на бензин резко увеличился с началом зимы, на фоне перебоев с подачей газа на АГНКС. Бухарский и Ферганский НПЗ нарастили выработку топлива, а в Администрации президента анонсировали его временное освобождение от акцизного налога.
С 13 декабря 2022 года ставка акциза на импорт, производство и продажу бензина АИ-80 была обнулена до начала марта. Это позволило снизить розничную цену топлива на заправках UNG Petro до 5700 сумов за литр.
15 декабря президент дал ряд указаний для энергетического сектора. Среди прочего он призвал не допустить «превращения в игру» льгот на импорт и продажу бензина АИ-80, а также поручил госорганам пресекать искусственное завышение цен.
Ранее Spot сообщал, что «Узбекнефтегаз» планирует закупать для Бухарского НПЗ нефть у туркменской «дочки» Petronas.