“Hududgazta'minot” Italiyaning ikki kompaniyasi bilan O‘zbekiston gaz uzatish tizimini modernizatsiya qilish bo‘yicha shartnomalar imzoladi. Bu haqda korxona matbuot xizmati xabar berdi.
Ulardan biri gaz uskunalarining yirik yetkazib beruvchisi “Pietro Fiorentini” kompaniyasi bo‘lib, u O‘zbekistonga zamonaviy gaz nazorat qilish punktlari, bosim regulyatorlari, filtrlar va boshqa butlovchi qismlarni yetkazib beradi.
Toshkent shahri, Shayxontohur tumanidagi “Kattahovuz” mahallasida pilot loyiha doirasida “Pietro Fiorentini” rusumli to‘rtta gazni nazorat qilish punkti o‘rnatildi.
Ular tomonidan 305 ta xonadon va 5 ta ulgurji abonent gaz yoqilg‘isi bilan barqaror ta’minlandi, deyiladi xabarda.
Qo‘shma loyihada “Terranova” ham ishtirok etadi. Uning telemetriya tizimi yangi gazni boshqarish punktlari ishini masofadan kuzatish va onlayn nazorat qilish imkonini beradi.
Shartnomalar gaz ta’minotini yaxshilash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar doirasida tuzilgan.
5,4 ming gazni nazorat qilish punktlarini modernizatsiya qilish, 2,8 ming yuqori bosimli gaz quvurlari obyektida telemetriyani joriy etish, yuqori aniqlikdagi ultratovushli gaz hisoblagichlarini o‘rnatish rejalashtirilgan.
Italiya eksport-importni moliyalashtirish agentligi (SACE) loyihani 200 mln yevro miqdorida moliyalashtiradi.
Mutaxassislarni zamonaviy asbob-uskunalar bilan ishlashga o‘rgatish maqsadida “Hududgazta'minot” kompaniyasi gaz tarmog‘i muhandislari uchun maxsus o‘quv maktabini ishga tushirmoqda. U “HGT Training” korporativ ta’lim markazi negizida ishlaydi.
Qayta o‘qitish kompaniya xodimlariga eng yangi dastur va texnikalar asosida malaka oshirish imkonini beradi. Darslar xorijlik mutaxassislar tomonidan olib boriladi.

«Худудгазтаъминот» заключила договоры о модернизации газотранспортной системы Узбекистана с двумя компаниями из Италии. Об этом сообщает пресс-служба госпредприятия.
Одной из них стал крупный поставщик газового оборудования — Pietro Fiorentini s.p.a. Он поставит в Узбекистан современные газорегуляторные пункты, а также регуляторы давления, фильтры и другие комплектующие.
Четыре ГРП от Pietro Fiorentini были установлены в рамках пилотного проекта в махалле Каттаховуз Шайхантахурского района Ташкента. Они обеспечили стабильную поставку голубого топлива 305 домохозяйствам и 5 оптовым абонентам, отмечается в сообщении.
Также в совместном проекте будет участвовать компания Terranova s.r.l. Её система телеметрии позволит наладить удалённый мониторинг и онлайн-контроль работы новых ГРП.
Контракты были оформлены в рамках продолжающейся работы по совершенствованию газоснабжения. Планируется обновить 5,4 тысячи ГРП, внедрить телеметрию на 2,8 тысячах газопроводных объектов высокого давления, а также установить высокоточные ультразвуковые счётчики газа.
Итальянское агентство экспортно-импортного финансирования (SACE) выделит финансирование проекта на сумму 200 млн евро.
Для обучения специалистов работе с современным оборудованием «Худудгазтаъминот» запускает специальную школу подготовки инженеров газового сектора. Она работает на базе корпоративного образовательного центра HGT Training.
Переподготовка позволит сотрудникам компании повысить квалификацию на основе новейших программ и техник. Вести занятия будут в том числе зарубежные эксперты.
Ранее Spot писал, что в Узбекистане запретят новые подключения к газопроводам и электросетям при превышении допустимой нагрузки.