“Aholini sifatli iste’mol tovarlari bilan ta’minlashga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi prezident qarori qabul qilindi.
Hujjat bilan, iste’molchilar hayoti yoki sog‘lig‘i xavfsizligi talablariga javob bermaydigan mahsulotlarning noqonuniy muomalasi bilan bog‘liq qilmish uchun javobgarlik kuchaytiriladi.
Etil spirti, alkogol va tamaki mahsulotlarining noqonuniy muomalasi bilan bog‘liq qilmish uchun javobgarlik ijtimoiy xavflilik darajasidan kelib chiqib o‘rnatiladi.
Shuningdek, sanitariya qonunchiligi va veterinariya, veterinariya-sanitariya qoidalarini buzganlik uchun belgilangan ma’muriy javobgarlik kuchaytiriladi.
Shu bilan birga quyidagilardan qonunga xilof ravishda foydalanganlik uchun javobgarlik kuchaytiriladi:
• o‘zganing tovar belgisidan;
• xizmat ko‘rsatish belgisidan;
• geografik ko‘rsatkichidan;
• tovar kelib chiqqan joy nomidan;
• adashtirib yuborish darajasida ular bilan o‘xshash bo‘lgan belgidan yoki firma nomidan.
Belgilangan talablar va shartlarning qo‘pol ravishda buzilishi oqibatida litsenziyasi bekor qilingan yoki xabardor qilish tartibida faoliyatni amalga oshirishi tugatilgan tadbirkorlarga quyidagi ro‘yxatda keltirilgan faoliyat turlari bilan shug‘ullanishiga cheklovlar belgilanadi:
iste'mol tovarlar, qonunchilik
Mazkur masalalar yuzasidan tegishli qonun loyihasi ishlab chiqilishi belgilangan.
Qarorga muvofiq, iste’molchilar huquqlari himoya qilinishini ta’minlash, sertifikatlanmagan, saqlash muddati o‘tib ketgan, kontrafakt va iste’molga yaroqsiz tovarlarni ishlab chiqarish holatlari hamda ularning aylanmasiga chek qo‘yishda jamoatchilik nazorati kuchaytiriladi.
Xususan, murojaatlar yagona axborot tizimi orqali qabul qilinib, vakolatli organlar tomonidan qisqa muddatlarda ko‘rib chiqiladi.
Shuningdek, huquqbuzarliklar haqida xabar bergan shaxslar rag‘batlantiriladi.
1-iyuldan ko‘piklanadigan va tabiiy vino mahsulotlari aksiz markalari bilan markalanmaydi. 1-avgustdan esa alkogol mahsulotlarining tovar belgilari ro‘yxatga olinganligi to‘g‘risidagi guvohnomaning mavjudligi alkogol mahsulotlari ishlab chiqarish uchun litsenziya talabi hisoblanadi.
1-sentabrdan tamaki mahsulotining ulgurji va chakana savdosi, pivo mahsulotining ulgurji savdosi xabardor qilish tartibida amalga oshiriladi.
Avvalroq aholiga davlat mulkini xususiylashtirish uchun onlayn auksionga chiqarish bo‘yicha ariza berish huquqi berilishi ma’lum qilingandi.

Шавкат Мирзиёев 4 апреля подписал указ об обеспечении узбекистанцев качественными потребительскими товарами, сообщил Минюст.
Документ обозначает расширение общественного контроля за соблюдением прав потребителей. Будет пресекаться производство и оборот товаров без сертификатов качества, с истёкшим сроком, а также контрафактной продукции.
Жалобы на некачественные товары будут приниматься через единую информационную систему и незамедлительно направляться в уполномоченные органы. Лица, сообщившие о нарушениях, будут получать вознаграждение.
Президент поручил разработать законопроект, который усилит ответственность за оборот товаров, не соответствующих требованиям безопасности. Также планируется ужесточить административные санкции за нарушения санитарных и ветеринарных норм.
Будущий законопроект должен предусматривать и усиление ответственности за нарушения в сфере торговых марок. Сюда входят противозаконное использование чужих товарных знаков, географических указателей, а также марок, схожих с ними до введения потребителей в заблуждение.
Для предпринимателей, лишившихся лицензии или разрешения на работу в уведомительном порядке за серьёзные нарушения, планируется ограничить право на занятия следующей деятельностью:
- производство этилового спирта, алкогольной продукции, пива, табачных изделий;
- оптовая и розничная торговля алкоголем, пивом, табачными изделиями;
- продажа алкоголя в заведениях общепита;
- продажа лекарств и других медицинских товаров (кроме офтальмологических товаров — например, очков);
- деятельность, связанная с наркотическими, психотропными препаратами и их прекурсорами.
Ответственность за деяния, связанные с незаконным оборотом этилового спирта, алкоголя и табачной продукции, будет определяться в зависимости от их общественной опасности.
Начиная с 1 августа, наличие удостоверения о регистрации товарного знака для алкогольной продукции станет одним из условий получения лицензии на её выпуск.
В то же время с 1 июля планируется отменить акцизную маркировку натуральных и пенистых вин. С 1 сентября заниматься оптовой и розничной торговлей табачной продукцией, а также оптовой торговлей пивом можно будет в уведомительном порядке.
Ранее Spot писал, что Минюст представил проект поправок о декриминализации нарушений правил торговли.