Prezidentning “Qatar Davlati fuqarolari uchun O‘zbekistonga kirishda vizasiz rejimni belgilash to‘g‘risida"gi farmoni qabul qilindi. Bu haqda Adliya vazirligi xabar bermoqda.
Bu haqdagi farmon prezidentning Qatar amiri bilan uchrashuvi arafasida imzolangan.
2022-yil avgust oyida Mirziyoyev Saudiya Arabistoni fuqarolari uchun vizasiz rejim joriy etishga qaror qilgandi.
Hujjatga ko‘ra, 2023-yildan mazkur mamlakat fuqarolari O‘zbekistonga vizasiz tashrif buyurishlari mumkin bo‘lib, bu tartib 30 kunga amal qiladi.
Bunda ulardan faqatgina Saudiya Arabistoniga qaytib uchib ketish chiptalarini ko‘rsatishlari talab qilinadi.
Avvalroq “Spot” Chernogoriya o‘zbekistonliklar uchun vizasiz rejim joriy etishni rejalashtirayotgani haqida yozgandi.
Shuningdek, iyun oyida turizmni rivojlantirish maqsadida ikki davlat oʻrtasida toʻgʻridan-toʻgʻri aviaqatnovlar yoʻlga qoʻyilishi kutilmoqda

Шавкат Мирзиёев подписал указ, упрощающий въезд в Узбекистан для граждан государства Катар. Об этом сообщило УзА.
Теперь обладатели катарских паспортов смогут прибывать в республику без получения визы. Максимальный срок пребывания в этом случае составит 30 дней.
Указ был подписан в преддверии встречи президента с эмиром Катара. Шейх Тамим бин Хамад Аль-Тани 5−6 июня посещает Узбекистан с первым визитом более чем за 25 лет с момента установления дипломатических отношений.
В августе 2022 года Мирзиёев постановил ввести безвизовый режим сроком до 30 дней при условии наличия обратного билета для граждан Саудовской Аравии. Об этом стало известно на фоне визита главы Узбекистана в королевство.