Yaqinda o‘zbekistonlik migrantlar jamiyati vakillari o‘rtasida Rossiyani tark etish niyatlari haqida 22,8 ming ishtirokchi bilan onlayn so‘rov o‘tkazildi.
Respondentlarning 50%i dollar kursining o‘sishi tufayli Rossiyani tark etish haqida o‘ylaydi, respondentlarning 25%i buni rejalashtirmaydi, 25%i esa hali javob to‘g‘risida qaror qabul qilmagan.
Ismoilov muhojirlar umumiy sonining uchdan bir qismini tark etishni xohlovchilarning potensial ulushini baholadi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, birinchi navbatda, chetga chiqish ish haqi eng past bo‘lgan sohalarga — umumiy ovqatlanish, chakana savdo, kuryerlik xizmatlari, qishloq xo‘jaligi va boshqalarga ta’sir qiladi.
Dollar kursining o‘sishi sharoitida chet elliklarning Rossiyadagi daromadlari o‘z vatanidagi mumkin bo‘lgan daromadlariga yaqinlashmoqda, deya qo‘shimcha qildi Ismoilov.
Rossiyadagi tojikistonliklar ittifoqi rahbari Abdullo Davlatov ham konvertatsiya paytida vatanga pul jo‘natishda yo‘qotishlarga ishora qildi.
Davlatov Rossiya valyutasi devalvatsiyasini hisobga olmagan holda ham muhojirlar orasida boshqa yo‘nalishlarga qiziqish kuchayib borayotganini qayd etdi.
Tojikiston fuqarolari pul ishlash uchun 15 davlatdan birini tanlashi mumkin — masalan, Janubiy Koreyada qurilish yoki Buyuk Britaniyada qishloq xo‘jaligi ishlari.
O‘zbekiston MDHdan tashqari davlatlar bilan ham mehnat migratsiyasi bo‘yicha yangi shartnomalar tuzmoqda, dedi Moliya universiteti prorektori Aleksandr Safonov.
U rossiyalik ish beruvchilarga Hindiston yoki Eron kabi davlatlar fuqarolarini ishga olishni maslahat berdi.
“Dobrososedstva” fondi loyiha direktori Yuriy Moskovskiy ham Rossiyada chet elliklar uchun ish jozibadorligi pasayganini qayd etdi.
Bunga sabab sifatida u migratsiya siyosatining qattiqlashgani va huquq-tartibot idoralari xodimlarining migrantlarga munosabati, shuningdek, maoshlarning kamligini ko‘rsatdi.
Migratsiya bo‘yicha ekspert Vadim Kojenovning fikricha, ishchilar yetishmasligi qurilishda eng kuchli seziladi, umumiy ovqatlanish va qishloq xo‘jaligida esa “hech bo‘lmaganda o‘zingni boqishing mumkin”.
Rossiya Mehnat vazirligi va Butunrossiya mehnatni muhofaza qilish va iqtisodiyot ilmiy-tadqiqot instituti ma’lumotlariga ko‘ra, 2030-yilga borib iqtisodiyotning migrantlarga bo‘lgan ehtiyoji 3,5 mln kishiga yetadi.

Значительная часть трудовых мигрантов может покинуть Россию на фоне девальвации рубля, пишут «Ведомости» со ссылкой на главу узбекской диаспоры в Москве Бахрома Исмаилова.
Недавно среди представителей сообщества мигрантов из Узбекистана был проведён онлайн-опрос о намерении уехать из РФ. Из 22,8 тысяч участников около половины сообщили, что думают уехать, ещё 25% не собирается делать этого, остальные не определились.
Исмаилов оценил потенциальную долю желающих уехать в треть от общего числа мигрантов. По его словам, в первую очередь отток затронет сферы с наименьшими зарплатами — общепит, розничную торговлю, курьерские службы, сельское хозяйство и др.
В условиях роста курса доллара заработки иностранцев в РФ приближаются к их возможным доходам на родине, добавил Исмаилов. Руководитель Союза таджикистанцев России Абдулло Давлатов также указал на потери при конвертации в ходе отправки денег домой.
Даже без учёта девальвации российской валюты Давлатов отметил среди мигрантов растущий интерес к другим направлениям. Граждане Таджикистана могут выбирать из 15 стран для заработка — например, строительство в Южной Корее или сельхозработы в Великобритании.
Узбекистан также заключает новые соглашения о трудовой миграции со странами дальнего зарубежья, указал проректор Финансового университета Александр Сафонов. Он посоветовал работодателям РФ привлекать на работу граждан таких стран, как Индия или Иран.
Директор проектов фонда «Добрососедство» Юрий Московский также отметил снижение привлекательности работы в России для иностранцев. Причиной он назвал ужесточение миграционной политики и отношения правоохранителей к мигрантам, а также снижение зарплат.
Эксперт по миграции Вадим Коженов оценил потенциальное число уезжающих мигрантов более оптимистично — не более 10%. По его мнению, дефицит рабочих рук будет ощущаться сильнее всего в строительстве, в то время как в общепите и сельском хозяйстве «можно себя хотя бы прокормить».
По данным Минтруда РФ и Всероссийского НИИ охраны и экономики труда, к 2030 году потребность экономики в мигрантах достигнет 3,5 млн человек. Это означает её рост к уровню 2022 года на 400 тыс. — с 4,2% до 4,7%.