Bu haqda vazirlikning Telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i Murodjon Yo‘ldoshev AOKAda o‘tkazilgan brifingda ma’lum qildi, deya xabar berdi “Spot” muxbiri.
Murodjon Yo‘ldoshev “mobil qullik” bekor qilinishi haqidagi savolga javob berar ekan, bu haqda “ICTWeek” haftaligida xabardor bo‘lish mumkinligini qayd etdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, buning uchun texnik yechim bir yil avval tayyorlangan bo‘lib, kelishuv jarayoni sabab u kechiktirilgan.
Joriy yilning 24−27-oktabr kunlari Toshkentda ICTWeek axborot-kommunikatsiya texnologiyalari haftaligi bo‘lib o‘tadi.
“Mobil qullik"ni bekor qilish bir necha yillardan buyon rejalashtirilib kelinmoqda. 2019-yilda Axborot texnologiyalari vazirligi MNP (Mobile number portability) mobil operatorlar o‘rtasidagi raqobatni rag‘batlantirish va aloqa sifatini yaxshilashga yordam berishini ta’kidladi.
2018-yili raqamni ko‘chirish tartibi bayon qilingan loyiha jamoatchilik muhokamasiga taqdim etildi. Keyin xizmatni pullik qilish, shuningdek, uni har 180 kunda bir marta cheklash taklif qilindi.
Operatsiya tafsilotlari telekommunikatsiya xizmatlarini ko‘rsatish qoidalarining yangi tahririga kiritilmagan — unda faqat abonentlarning operatorlar o‘rtasida almashish paytida o‘z telefon raqamlarini qoldirish huquqi ko‘rsatilgan.
Biroq, uni amalga oshirishga infratuzilma va jihozlarning yetishmasligi to‘sqinlik qildi. 2021-yilning noyabr oyida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarni rivojlantirish vazirligi bu muammoni yaqin orada hal qilishga va’da bergandi.
2022-yilning oktabr oyida Axborot va kommunikatsiyalarni rivojlantirish vazirligi rahbari Sherzod Shermatov “mobil qullik"ni bekor qilish bo‘yicha texnik yechim tayyor bo‘lgani, biroq raqamlarni ko‘chirishni yo‘lga qo‘yish xavfsizlik bilan bog‘liq ayrim muammolar tufayli to‘sqinlik qilgani haqida xabar bergandi.
Avvalroq O‘zbekistonda IMEI-kodlarni ro‘yxatdan o‘tkazishni soddalashtirilish bo‘yicha Raqamli texnologiyalar vazirligi hukumat qarori loyihasini ishlab chiqqani haqida xabar berilgandi.

Министерство цифровых технологий объявит об отмене «мобильного рабства» в конце октября. Об этом Spot сообщили в пресс-службе ведомства.
«Надеемся, вы услышите новости об этом на неделе ICTWeek», — сказал на пресс-конференции в АИМК 3 октября начальник департамента развития телекоммуникационной инфраструктуры Минцифры Мураджан Юлдашев, отвечая на вопрос об отмене «мобильного рабства».
По его словам, техническое решение для этого подготовили еще год назад.
«Эта процедура затянулась из-за процесса согласования. Технически мы были готовы еще в прошлом году», — отметил Юлдашев.
Неделя информационно-коммуникационных технологий ICTWeek пройдет в Ташкенте с 24 по 27 октября.
Отменить «мобильное рабство» намереваются уже несколько лет. В 2019 году в Мининфокоме указывали, что MNP (Mobile number portability) поможет стимулировать конкуренцию между сотовыми операторами и повысить качество связи.
В 2018 году на публичное обсуждение был представлен проект, в котором описывалась процедура переноса номера. Тогда услугу предлагали сделать платной, а также ограничить одним разом в 180 дней.
Детали операции не попали в новую версию правил оказания телеком-услуг — там утверждалось только о праве абонентов оставлять номер телефона при переходе между операторами.
Однако его реализации мешало отсутствие инфраструктуры и оборудования. В ноябре 2021 года Мининфоком обещал решить эту проблему в ближайшее время.
В октябре 2022 года глава Мининфокома Шерзод Шерматов сообщал, что техническое решение для отмены «мобильного рабство» готово, но запуску переноса номеров мешают некоторые проблемы безопасности.