Germaniyaning “Berkemann” kompaniyasi O‘zbekistonda poyabzal ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish istagida. Bu haqda “O‘zcharmsanoat” uyushmasi matbuot xizmati xabar berdi.
Bu bo‘yicha, “UzCharmExpo Eurasia-2023” ko‘rgazmasi doirasida uyushma raisi Faxriddin Boboyev va Germaniya kompaniyasining boshqaruvchi direktori Tomas Bauerfeynd bilan uchrashdi.
Muzokaralar davomida tomonlar O‘zbekistonda brend poyabzal ishlab chiqarishni tashkil etish loyihasining tafsilotlarini muhokama qilishdi.
Nemis kompaniyasi rahbarining qayd etishicha, pandemiyadan oldin kompaniyaning 25ga yaqin davlatda ishlab chiqarish quvvatlari bo‘lgan. Ayni paytda kompaniya o‘z mahsulotlarini O‘zbekistonda ishlab chiqarishni tashkil etishni maqsad qilgan.
Birinchi bosqichda korxona mamlakatda poyabzal blankalari ishlab chiqarishni o‘zlashtirib, keyinchalik tayyor poyabzal ishlab chiqarishni rejalashtirmoqda.
Kompaniya maqsadi iloji boricha ko‘proq mahsulot ishlab chiqarishga qaratilgan va hozirda Germaniya tomoni O‘zbekistondan hamkor izlamoqda.
“O‘zcharmsanoat” uyushmasi kompaniyaga loyihaning barcha bosqichlarida yordam bermoqchi. Tomonlar ikki oy ichida nemis ishlab chiqaruvchisining O‘zbekistonga navbatdagi biznes missiyasini tashkil etishga kelishib oldi.
Berkemann” kompaniyasi 1885-yilda Gamburgda tashkil etilgan va 21-asrda yana ikkita nemis brendi — “Solidus” va “MARC Shoes"ni sotib olgan. Kompaniya premium kundalik, sport va ortopedik poyabzallarni ishlab chiqaradi.
Avvalroq Germaniyaning “Rhenus” kompaniyasi O‘zbekistonda yuk tashish sohasini rivojlantirishga yordam berishi ma’lum qilingandi. Kompaniya ishtirokidagi qo‘shma korxona Andijon va Samarqanddagi avtomobil-temir yo‘l yuk terminallarini boshqaradi va kengaytiradi.

Обувная компания из Германии Berkemann интересуется возможностью наладить выпуск продукции в Узбекистане, сообщили в ассоциации «Узчармсаноат».
Управляющий директор компании Томас Бауэрфайнд прибыл в Ташкент на выставку Uzcharmexpo Eurasia 2023, стартовавшую накануне. Там он встретился с главой ассоциации Фахриддином Бобоевым для обсуждения планов по организации нового производства.
По словам топ-менеджера, Berkemann выбрала Узбекистан в силу сочетания факторов. Среди них — обеспеченность сырьём и рабочей силой, развитая производственная инфраструктура и удобность логистики, а также широкая господдержка.
На первом этапе после выбора партнёра немецкая компания намерена освоить в республике производство обувных заготовок. В дальнейшем планируется запустить производство готовой продукции.
Топ-менеджер Berkemann в ближайшее время проведёт серию B2B-переговоров и примет участие в нескольких бизнес-турах. Гости также договорились об организации до конца года бизнес-миссии компании в Узбекистане.
Ранее Spot писал, что TG Holding планирует инвестировать $150 млн в кожевенно-обувное производство в Узбекистане.
Berkemann GmbH была основана в 1885 году в Гамбурге, а в XXI веке приобрела два других немецких бренда — Solidus и MARC Shoes. Компания выпускает повседневную, спортивную и ортопедическую обувь премиум-класса.