“Yandex Go” 5-dekabrdan boshlab Toshkent shahridagi tariflar tizimiga o‘zgartirishlar kiritib, uni O‘zbekistonning boshqa hududlari bilan birlashtirdi. Bu haqda “Spot"ga kompaniya matbuot xizmati xabar berdi.
Xizmat “Start” tarifi eng maqbuli ekanligini, “Standart” tarifi esa biroz yuqoriroq ekanligini ta’kidladi. Hozirgi vaqtda “Yandex Go” yo‘lovchi tashish uchun “Start”, “Comfort” va “Biznes” tariflarini taklif qilmoqda.
“5-dekabrdan boshlab „Standart“ tarifi mavjud emas, bu haqda hamkorlar va ularning haydovchilari oldindan ogohlantirilgan. „Start“ tarifi haydovchilarning daromadlari va yo‘lovchilarning yo‘l haqini odatdagi darajada ushlab turish maqsadida qayta ko‘rib chiqildi. „Start“ avvallari budjet toifasidagi yo‘lovchilar va haydovchilar uchun asosiy tarif bo‘lgan”, — deyiladi xabarda.
“Yandex Go” transport bozoridagi vaziyatni, tariflarning shakllanishiga ta’sir etuvchi omillarni kuzatib borishini ta’kidladi.
Bundan tashqari, “Spot” “Yandex Go” agregatorining bir nechta haydovchilari bilan suhbatlashdi. Misol uchun, xizmat ko‘rsatishda uch yillik tajribaga ega bo‘lgan taksi haydovchisi Dmitriy QQS hisobiga komissiyasining 13% dan 14,6% gacha ko‘tarilishi uning daromadiga salbiy ta’sir ko‘rsatganini ta’kidladi.
“Yandeks Go‘da ular menga tushuntirganidek, komissiyaning 1,6% ga oshishi QQS hisoblanadi. Biroq, shu bilan birga, mening daromadim ham tushib ketdi”, — deya xulosa qildi u.
Dmitriy boshqa tariflardagi o‘zgarishlarning ta’sirini hali sezmagan. Biroq, u “Start” va “Comfort” tariflari o‘rtasidagi narxning minimal farqiga e’tibor qaratdi, garchi ikkinchisi qulayroq avtomobillarni taklif qiladi.
Anonim qolishni istagan boshqa haydovchilarning fikriga ko‘ra, sheriklar komissiyasining ko‘payishi taksi haydovchilarining daromadlarini kamaytirdi, chunki buudjetga QQS to‘lash ularning hisobidan amalga oshiriladi.
Shuningdek, ular o‘zlarining taksi parklari hali bir xil darajada qolgan komissiyalarini kamaytirmaganliklarini qo‘shimcha qilishdi.
“Spot” 1-dekabrdan “RichTaxi” norezident bilan ishlash uchun QQS to‘lashdan ozod qilinganligi sababli taksi parkining haydovchilardan olinadigan to‘lovi 1%ga kamayganini xabar qildi.
“Cheap Taxi” va “Index Taxi” taksoparklari ta’kidlaganidek, taksi kompaniyalarining haydovchilaridan olinadigan komissiya miqdori o‘zgarishsiz qolgan. Bundan tashqari, ular hisobot davri tugaganidan keyin komissiyani o‘zgartirishni ko‘rib chiqishga tayyor.

Yandex Go с 5 декабря внес изменения в систему тарифов в Ташкенте, унифицировав ее с другими регионами Узбекистана. Об этом Spot сообщили в пресс-службе компании.
В сервисе отметили, что тариф «Старт» является самым доступным, в то время как в «Стандарте» стоимость поездок была чуть выше. Сейчас в Yandex Go доступны тарифы «Старт», «Комфорт» и «Бизнес» для пассажироперевозок.
«С 5 декабря тариф „Стандарт“ стал недоступен, об этом заранее предупредили партнеров и их водителей. Тариф „Старт“ был пересмотрен таким образом, чтобы сохранить доход водителей и стоимость поездок для пассажиров на привычном уровне. Отметим, что „Старт“ и раньше был основным тарифом для пассажиров и водителей в бюджетной категории», — говорится в сообщении.
В Yandex Go подчеркнули, что следят за ситуацией на рынке перевозок, отслеживая факторы, влияющие на формирование тарифов.
Кроме того, Spot пообщался с несколькими водителями, использующими агрегатор Yandex Go. Например, таксист Дмитрий, имеющий трехлетний стаж работы с сервисом, отметил, что повышение комиссии партнеров с 13% до 14,6% — из-за включения НДС — отрицательно сказалось на его доходе.
«Как мне объяснили в Yandex Go, повышение комиссии на 1,6% — это НДС. Однако, при этом, мой доход упал», — резюмировал он.
Влияния изменений других тарифов Дмитрий пока не заметил. Однако он обратил внимание на минимальную разницу в цене между тарифами «Старт» и «Комфорт», хотя в последнем приезжают более комфортабельные машины.
По словам других водителей, которые пожелали остаться анонимными, повышение комиссии партнеров уменьшило доход таксистов, так как уплата НДС в бюджет происходит за их счет. Также они добавили, что их таксопарки еще не снизили свою комиссию, которая осталась на прежнем уровне.
Spot рассказывал, что таксопарк RichTaxi снизил комиссию с водителей на 1% из-за освобождения от уплаты НДС за работу с нерезидентом, так как Yandex Go с 1 декабря начал предоставлять услуги от имени местного юрлица. Другие компании Cheap Taxi и Index Taxi оставили размер комиссии без изменений. Однако они готовы рассмотреть снижение комиссии после отчетного периода.