O‘zbekiston va Afg‘oniston elektr energiyasi yetkazib berish bo‘yicha kelishuvni 2024-yilgacha uzaytirdi, deb xabar qildi “DABS” Afg‘oniston energetika kompaniyasining matbuot xizmati.
14-dekabr kuni “Milliy elektr tarmoqlari” va Afg‘oniston energetika kompaniyasi vakillari O‘zbekistondan Afg‘onistonga elektr energiyasi yetkazib berish masalasini muhokama qildi.
DABS prezidenti elektr energiyasi tariflarini pasaytirish, kompaniya xodimlarining viza muammolarini hal qilish va Surxon — Puli-Xumri elektr uzatish liniyasini qurish loyihasini qayd etdi.
Afg‘oniston tomoni energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudovdan mamlakatda aholi xonadonlari, tadbirkorlar va davlat muassasalari elektr energiyasi taqchilligiga duch kelayotgani sababli energetika sohasidagi infratuzilma muammolarini hal etish va elektr energiyasi yetkazib berish hajmini oshirishni so‘radi.
Mirzamahmudov O‘zbekistonda energiya ta’minotida texnik muammolar mavjudligini ta’kidladi. Shu bilan birga, vazir uchta energetika obyekti ta’mirlangach, elektr energiyasi ta’minoti tiklanishini qayd etgan.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, mamlakat elektr energiyasini Turkmaniston, Tojikiston va Qirg‘izistondan yuqori narxda sotib oladi va elektr energiyasi esa gaz va neft orqali ishlab chiqariladi, bu esa tannarxni oshiradi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, respublika Turkmaniston, Tojikiston va Qirg‘izistondan elektr energiyasini yuqori narxda sotib oladi, elektr energiyasi esa gaz va neft orqali ishlab chiqariladi, bu esa xarajatlarni oshirishi ta’kidlangan.
Energetika vazirligi rahbari Afg‘onistondan ko‘mir va neft sotib olishga ham tayyorligini bildirdi.
Avvalroq “O‘zbekiston temir yo‘llari” kompaniyasi Afg‘onistondagi temir yo‘lni 50%lik chegirma bilan ta’mirlashi ma’lum qilingandi.

Узбекистан и Афганистан продлили соглашение о поставках электроэнергии на 2024 год, сообщает пресс-служба афганской энергетической компании DABS.
14 декабря представители «Национальных электрических сетей» и афганской энергетической компании DABS обсудили вопрос поставок электричества из Узбекистана в Афганистан. Президент DABS рассказал о снижении тарифов на электроэнергию, решении визовых проблем сотрудников компании и проекте строительства линии электропередач Сурхан — Пули-Хумри.
Афганская сторона попросила министра энергетики Журабека Мирзамахмудова решить инфраструктурные проблемы в энергетической сфере и увеличить объем поставок электроэнергии, так как домохозяйства, предприниматели и госучреждения в стране сталкиваются с дефицитом электричества.
Мирзамахмудов отметил, что в Узбекистане наблюдаются технические неполадки с энергоснабжением. Однако он заверил, что после ремонта трех энергообъектов подача электричества будет возобновлена.
Он сообщил, что республика покупает электроэнергию из Туркменистана, Таджикистана и Кыргызстана по более высокой цене, а производство электричества происходит за счет газа и нефти, что удорожает себестоимость.
Также глава Минэнерго выразил готовность покупать уголь и нефть из Афганистана.
Ранее Spot писал, что «Узбекистон темир йуллари» отремонтирует железную дорогу в Афганистане со скидкой в 50%.