O‘tgan yil oxirida jismoniy shaxslarga berilgan avtokreditlar hajmi ikki barobardan ko‘proqqa kamaydi. Bu haqda 25-yanvar kuni o‘tkazilgan matbuot anjumanida Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov ma’lum qildi, deb xabar berdi “Spot” muxbiri.
2023-yilning yanvar-may oylarida avtokreditlashning oylik sur’ati ikki barobarga — 2,12 trln so‘mdan 4,47 trln so‘mga oshdi. Sentabr oyida avtokreditlar berishga cheklovlar joriy etilgungacha ularning oylik hajmi, iyun oyida kuzatilgan 3,19 trln so‘mgacha pasayishdan tashqari, 4 trln so‘mdan oshgan.
“Biz [aholi uchun] avtokreditlar berishning o‘sish sur’atlarini sezilarli darajada to‘xtata oldik. Agar may-avgust oylarida kredit berish o‘rtacha [oyiga] 4 trln so‘m bo‘lgan bo‘lsa, hozir (dekabrda — „Spot“ izohi) biz buni qariyb 1,8 trln so‘mgacha to‘xtatib turishga muvaffaq bo‘ldik”, — dedi Markaziy bank raisi Nurmuratov.
2023-yil yakuniga ko‘ra, O‘zbekistonda berilgan avtokreditlar hajmi qariyb ikki baravarga — 19,59 trln so‘mdan 36,55 trln so‘mgacha oshgan.
Avtokreditlash segmentida yetakchi “Kapitalbank” bo‘ldi. O‘tgan yili bank tomonidan berilgan avtokreditlar jami hajmning uchdan biridan ortig‘ini, ya’ni 12,62 trln so‘mni tashkil etdi.
May oyida “Kapitalbank” tomonidan 2,1 trln so‘mlik avtokreditlar berilib, o‘sha oydagi umumiy hajmining deyarli yarmini tashkil etdi.
Keyingi o‘rinlarda sezilarli kechikish bilan “Asakabank” (3,8 trln so‘m), “Hamkorbank” (3,68), “Davr bank” (2,37), “Ipoteka bank” (2,2) va “O‘zmilliybank” (2) turibdi.
Yanvar oyida Markaziy bank aholiga avtokreditlar berish bo‘yicha talablarni kuchaytirish rejalashtirilayotganini e’lon qildi.
Xususan, bozorda mumkin bo‘lgan sun’iy oshirilgan narxlar bilan bog‘liq yuqori risklar tufayli avtokreditlar bo‘yicha “kredit/garov” nisbatini 75% qilib belgilash taklif qilinmoqda.

В конце прошлого года объем выдачи автокредитов физлицам снизился более чем в два раза. Об этом на пресс-конференции 25 января заявил председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов, передает корреспондент Spot.
С января по май 2023 года месячные темпы автокредитования выросли вдвое — с 2,12 трлн сумов до 4,47 трлн сумов. До введения в сентябре ограничений на выдачу автокредитов их месячный объем превышал отметку в 4 трлн сумов, кроме июня, когда наблюдалось снижение до 3,19 трлн сумов.
«Мы существенно смогли остановить темпы роста выдачи [населению] автокредитов. Если в мае-августе выдача в среднем была 4 трлн сумов [в месяц], то сейчас (в декабре — прим. Spot) мы смогли приостановить это до порядка 1,8 трлн сумов», — отметил глава ЦБ Нурмуратов.
По итогам 2023 года объем выданных автокредитов в Узбекистане увеличился почти вдвое — с 19,59 трлн сумов до 36,55 трлн сумов. Лидером в сегменте автокредитования стал частный «Капиталбанк», на который пришлось больше трети от всех выданных в прошлом году автокредитов — 12,62 трлн сумов.
В мае «Капиталбанк» предоставил автокредиты на 2,1 трлн сумов, что составило почти половину от их общего объема в этом месяце.
Далее с существенным отставанием идут «Асакабанк» (3,8 трлн сумов), Hamkorbank (3,68), «Давр банк» (2,37), «Ипотека-банк» (2,2) и НБУ (2).
В январе Центробанк анонсировал ужесточение требований по выдаче населению автокредитов. В частности, коэффициент «кредит/залог» для автокредитования предлагается установить на уровне 75% из-за более высоких рисков, связанных с возможным искусственным завышением цен на рынке.