Ekologiya vazirligi tomonidan Toshkent viloyatidagi issiqxonalar faoliyati o‘rganilmoqda. Bu haqda vazirlik matbuot xizmati xabar berdi.
Xususan, poytaxt atmosfera havosining ifloslanish darajasi ortib borayotgani sabab, Zangiota, Toshkent, Qibray, Yangiyo‘l tumanlarida ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan turli murojaatlar yuzasidan ekologik monitoring o‘tkazildi.
Qayd etilishcha, ko‘mirdan foydalanadigan issiqxonalar atmosfera havosi ifloslanishining asosiy sabablaridan biri bo‘lib qolmoqda.
Oxirgi besh yilda iqtisodiyotda ko‘mir iste’molining o‘sish sur’ati 22%dan oshdi. Agar 2018-yilda 6,8 mln tonna ko‘mir ishlatilgan bo‘lsa, 2022-yilda bu ko‘rsatkich 8,3 mln tonnadan ortdi.
Monitoring davomida issiqxonalarda foydalanilayotgan yoqilg‘i turlari, yoqish qurilmalarining holati to‘liq xatlovdan o‘tkazilmoqda. Ularga berilgan davlat ekologik ekspertizasining xulosalarida belgilangan me’yorlarga rioya etilganligi o‘rganilmoqda.
Shu bilan birga, issiqxonalarda atmosfera havosini ifloslantiruvchi asosiy tashlanma manbalardan hosil bo‘ladigan ifloslantiruvchi gazlarni tozalash qurilmalari o‘rnatilganligi ham tekshirilmoqda.
Har bir issiqxonaga qonuniy tartibda faoliyat ko‘rsatish lozimligi, qarshi holatlarga chora ko‘rilishi to‘g‘risida ogohlantirish xatlari berilmoqda.
Avvalroq Toshkentda 160ta korxona chang-gaz tozalash uskunalarini o‘rnatish to‘g‘risida ogohlantirilgandi. Ogohlantirish xatlari atrof-muhitga ta’sir ko‘rsatishning birinchi va ikkinchi toifasiga kiruvchi korxonalarga jo‘natilgan.

Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата проводит экологическую проверку тепличных хозяйств в Ташкентской области на предмет загрязнения воздуха, сообщает пресс-служба ведомства.
Причиной проверок теплиц в Зангиатинском, Ташкентском, Кибрайском, Янгиюльском районах послужили обращения в соцсетях об загрязнении воздуха в Ташкенте и ухудшении состояния воздуха в Ташкентской области.
Минэкологии отметило, что угольные теплицы являются одной из основных причин загрязнения атмосферного воздуха.
В сообщении говорится, что за последние годы потребление угля в стране выросло на 22% — с 6,8 млн тонн в 2018 году до 8,3 млн тонн в 2022 году.
В ходе мониторинга изучались используемые в тепличных хозяйствах виды топлива, соблюдение норм, установленных в заключениях государственной экологической экспертизы, а также наличие устройств очистки вредных газов.
Каждая теплица получила предупредительное письмо о необходимости соблюдения требований и штрафных санкциях в случае их нарушения.