Istiqbolli loyihalar milliy agentligi kripto aktivlari bilan bog‘liq yechimlar uchun sinov tarzida yangi pilot loyihani ro‘yxatdan o‘tkazishni e’lon qildi.
“Uzinfocom” yagona integratoridan Token.uz platformasi maxsus tartibga solish rejimiga qo‘shildi.
Bu davlat kompaniyasining reestrdagi ikkinchi ishlanmasi bo‘ib, birinchisi .UZ zonasidagi domen nomlari uchun NFT sertifikatlarini berish loyihasi edi.
Token.uz tarqatilgan ma’lumotlar reestri (blokcheyn) yordamida ma’lumotlarni saqlashning ishonchli va shaffof usulini taqdim etadi. Yechim uchinchi shaxslar tomonidan ma’lumotlarni o‘zgartirish yoki almashtirishni oldini oladi.
Platforma asosiy tarmoqdan ajratilgan xususiy Ethereum tarmog‘ida ishlaydi.
Buning uchun Arbitrum ikkinchi darajali blokcheyn ishlatildi, bu markazlashmagan ilovalarni va kamroq tranzaksiya to‘lovlari bilan smart-shartnomalarni ishga tushirish imkonini beradi.
“Uzinfocom” ma’lumotlariga ko‘ra, platformadan davlat va xususiy sektorlarda foydalanish mumkin. Fevral oyida keng foydalanuvchilar uchun ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
Kripto-aktivlar muomalasi sohasida maxsus tartibga solish rejimi 2023-yil boshida ishga tushirildi.
Uning doirasida yuridik shaxslarga sinovdan o‘tkazish va yangi yechimlarni amaliyotga joriy etish jarayonida huquqiy munosabatlar uchun alohida tashkiliy-huquqiy shart-sharoitlar yaratib berilmoqda.
Loyihalar doirasida tartibga soluvchi qumdon ishtirokchilari soliqlar va davlat maqsadli jamg‘armalariga badallar, shuningdek, aksariyat bojxona to‘lovlaridan ozod qilingan.
Bundan tashqari, o‘z tashabbuslarini amalga oshirish uchun ularga litsenziya kerak bo‘lmaydi.
Avvalroq “Uzinfocom” O‘zbekistondagi “BYD” avtomobillariga o‘zbek tilida ovozli yordamchi “Muxlisa AI” ovozli yordamchisi o‘rnatilishi haqida xabar bergandi.

Национальное агентство перспективных проектов сообщило о регистрации нового пилотного проекта в «песочнице» для решений, связанных с криптоактивами.
К специальному режиму регулирования присоединилась платформа Token.uz от единого интегратора Uzinfocom. Это уже вторая разработка госкомпании в реестре — первой стал проект по выдаче NFT-сертификатов на доменные имена в зоне .UZ.
Token.uz предоставляет надежный и прозрачный способ хранения информации путем использования распределенного реестра данных (блокчейн). Решение предотвращает изменение либо подмену данных третьими лицами.
Платформа работает на базе приватной сети Ethereum, изолированной от основной сети. Для этого использовался блокчейн второго уровня Arbitrum, который позволяет запускать децентрализованные приложения и смарт-контракты с более низкими комиссиями за транзакции.
Как заявляют в Uzinfocom, платформа может быть использована в государственном и частном секторах. Запуск для широкого круга пользователей запланирован на февраль.
Специальный режим регулирования в сфере оборота крипто-активов был запущен с начала 2023 года. В его рамках юрлицам предоставляются особые организационно-правовые условия правоотношений в процессе испытания и внедрения в практику новых решений.
Участники «песочницы» освобождаются в рамках проектов от налогов и отчислений в государственные целевые фонды, а также большинства таможенных платежей. Кроме того, для реализации своих инициатив им не потребуется лицензия НАПП.
Ранее Spot писал, что Uzinfocom договорился об установке на автомобили BYD в Узбекистане Muxlisa AI — голосового помощника на узбекском языке.