“Click” to‘lov tashkiloti aksiyadorlik jamiyati sifatida qayta tashkil etiladi. Bu haqda “Kap Depo” investitsiya kompaniyasi xabar berdi.
Tomonlar “Click"ni mas’uliyati cheklangan jamiyatdan (MChJ) aksiyadorlik jamiyatiga (AJ) aylantirish yo‘li bilan qayta tashkil etish bo‘yicha shartnoma tuzgan.
“„KAP DEPO“ to‘lov tashkilotiga mazkur transformatsiya jarayonini amalga oshirishda har tomonlama yordam beradi”, — deyiladi xabarda.
Bunday qarorga kelishga to‘lov tizimi operatorlari va to‘lov tashkilotlariga qo‘yiladigan yangi talablar sabab bo‘lgan.
Prezidentning 2023-yilning 30-noyabridagi tegishli qarori bilan 1-iyuldan to‘lov tizimi operatorlari va to‘lov tashkilotlari faqat aksiyadorlik jamiyati shaklida faoliyat yuritishi mumkin.
Xuddi shu qarorda mazkur kompaniyalarning ustav kapitaliga qo‘yiladigan yangi talablar belgilab berilgan. To‘lov tizimi operatorlarining ustav kapitali 50 mlrd so‘m, to‘lov tashkilotlariniki esa 10 mlrd so‘mni tashkil etadi. 2025-yilning 1-iyulidan boshlab 20 mlrd so‘mga oshiriladi.
Hujjat bilan Markaziy bankka bank kartalari, bank hisobvaraqlari va mobil ilovalardagi hisobvaraqlardan foydalanishni uch kungacha muddatga vaqtincha cheklash to‘g‘risida majburiy ko‘rsatmalar berish vakolati berilgan.
Bunda majburiy ko‘rsatmalar tijorat banklari, to‘lov tizimi operatorlari va to‘lov tashkilotlariga bank kartalari bilan bog‘liq shubhali (frod) operatsiyalar sodir etilganda beriladi.
Avvalroq “Uzcard” va “HUMO” terminallarini integratsiyalash mart oxirigacha yakunlanishi rejalashtirilgani haqida xabar berilgandi.

Платежный сервис Click готовится к реорганизации в форме акционерного общества. Об этом сообщила инвестиционная компания Kap Depo.
Стороны уже заключили соответствующий договор. Он предусматривает преобразование организационной формы Click из общества с ограниченной ответственностью (ООО) в акционерное общество (АО).
«KAP DEPO окажет полную поддержку крупнейшей платёжной организации Узбекистана — Click, в проведении данного процесса преобразования», — говорится в сообщении.
Решение вызвано новыми требованиями к компаниям-операторам платёжных систем и сервисов. Согласно постановлению президента от 30 ноября 2023 года, с 1 июля они могут учреждаться и работать только в форме АО.
В том же постановлении обозначены новые требования к уставному капиталу этих компаний. Для платежных систем он составит 50 млрд сумов, для сервисов — 10 млрд сумов с повышением до 20 млрд сумов с июля 2025 года.
Также документ включает меры по борьбе с сомнительными транзакциями. ЦБ сможет запрашивать блокировку карт и счетов на срок до 3 дней, а для финтех-приложений введут обязательный сбор данных об IMEI и других идентификаторах устройств.
Ранее Spot публиковал обзор итогов 2023 года в финтехе, включая ужесточение регулирования и меры по борьбе с мошенничеством.