Xaridorlarga Ohangaron shossesi va Toshkent halqa yo‘li bo‘ylab 60ga yaqin obyekt taklif etilmoqda. Binolardan savdo yoki maishiy xizmat ko‘rsatish uchun foydalanish mumkin.
Bunda ijara shartnomalari besh yil muddatga tuziladi. Binolar ro‘yxati va ular haqidagi ma’lumotlarni batafsil havola orqali olish mumkin.
Taklif etilayotgan binolarning o‘rtacha maydoni taxminan 160 kvadrat metrni tashkil qiladi. Suv, elektr va kanalizatsiya tarmog‘i bor, gaz mavjud emas.
Boshlang‘ich narxlar mulkning joylashgan joyiga qarab farqlanadi. Aksariyat lotlar uchun bu 190 mln so‘mdan 220 mln so‘mgachani tashkil etadi. Ulardan biri, “Iltifot” metro bekati yaqinida joylashgan bo‘lib, u 250,4 mln so‘mga baholangan.
Shavkat Mirziyoyev 2022-yil aprel oyida Yangi O‘zbekiston ko‘chasi bo‘ylab quriladigan hudud rejasi bilan tanishdi. Taqdimotda ko‘tarilgan metro liniyalari ostidagi hududlardan savdo va maishiy xizmat ko‘rsatishni tashkil etishda foydalanish mavzusi ko‘rib chiqildi.
2021-yilning oktabrida qabul qilingan prezident qarori bilan yer osti va yerusti metro bekatlarida savdo va xizmat ko‘rsatish maydonchalarini tashkil etib, tadbirkorlarga auksion asosida ijaraga berish belgilangandi.
O‘tgan yilning fevral oyida yerusti metro yo‘nalishi estakadasi ostidagi hududlarda jami 2700 o‘rinli avtoturargohlar tashkil etilishi haqida ma’lum qilindi.
Noyabrga kelib, poytaxt hokimligi metroning yerusti liniyalari ostidagi binolarni ijaraga berilishini ma’lum qildi. Yer usti metro liniyalari ostidagi foydalanilmayotgan yerlarning umumiy maydoni 100 ming kvadrat metrni tashkil etadi.
Avvalroq MIB “Tashkent City"da joylashgan binoning bir qismini auksionga qo‘ygani haqida xabar berilgandi.

Хокимият Ташкента сообщил о завершении строительства помещений для бизнеса под линией надземного метро в Яшнабадском районе.
Покупателям предлагается 60 лотов вдоль Ахангаранского шоссе и Ташкентской кольцевой автодороги. Помещения можно использовать для оказания торговых или бытовых услуг.
Договоры об аренде объектов заключаются на пять лет. Список помещений доступен на сайте E-auksion по ссылке.
Средняя площадь предлагаемых помещений составляет около 160 кв. м. Имеются водопровод, электроэнергия и канализация, но нет газа.
Стартовая ставка варьируется в зависимости от расположения объекта. Для большинства лотов она составляет от 190 до 220 млн сумов, однако один из них — возле станции метро «Илтифот» — оценили в 250,4 млн сумов.
В апреле 2022 года Шавкат Мирзиёев ознакомился с планом будущего района вдоль улицы Янги Узбекистон. На презентации затрагивалась тема использования территорий под надземными линиями метро для организации торговли и бытовых услуг.
Двумя месяцами позже Кабмин издал постановление об эффективном использовании земли под эстакадами метро. Участки, не входящие в число критически важных для работы системы, предполагалось выставить на торги под торговые точки, общепит либо автостоянки.
Столичная администрация в ноябре 2023 года анонсировала сдачу первых лотов под линией метро. Предпринимателей завлекали в первую очередь низкой стоимостью аренды.
Ранее Spot писал, что БПИ выставило на продажу большую часть недостроенного здания Central Plaza в комплексе Tashkent City.