12-mart kuni Shavkat Mirziyoyev tadbirkorlar faoliyatini kengaytirish va eksportga jalb etish bo‘yicha takliflar bilan tanishdi.
2023-yilda eksportchi korxonalarga 665 mlrd so‘mlik yordam ko‘rsatilib, 3,2 mlrdlik eksport ta’minlangan. Ayrim tarmoq va hududlarda bu mablag‘lardan samarali foydalanilmagan.
Elektr texnikasi, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika, zargarlik tarmoqlarida eksport o‘rtacha ko‘rsatkichlarga yetmagan. Uyushmalar tomonidan 2 709 ta salohiyatli eksportchilar qamrab olinmagan, ularga haligacha biror yordam ko‘rsatilmagan.
Hududlarda ishlab chiqarish, sanoat zonalari va eksport masalalarini yaxlit tizimda birlashtirish maqsad qilinmoqda. 12ta tarmoq va sanoat uyushmasini Savdo-sanoat palatasi tizimiga o‘tkazish taklif etilmoqda.
Bu orqali loyiha tayyorlash va eksport tizimi davlatdan tadbirkorlar o‘zini o‘zi boshqaradigan tashkilotga o‘tadi. Natijada ularning talab va istaklarini eshitish, muammolarini hal qilish osonlashadi, tadbirkorlarning o‘zaro hamkorligi kuchayadi.
Xorij tajribasi asosida sohadagi agentlik va jamg‘armalar o‘rniga Savdoni rivojlantirish kompaniyasi tashkil etiladi. Kompaniya tadbirkorlar uchun subsidiya, kompensatsiya va boshqa ko‘maklarni barqarorlik reytingi asosida ajratadi.
Kompaniya chet eldan malakali dizayner, texnolog va marketologlarni jalb etib, milliy mahsulotlarni xalqaro talablarga moslashtirish, eksportchilarning yangi bozorlarga chiqishiga ko‘maklashish, milliy brendlarni xorijda targ‘ib qilish bilan shug‘ullanadi.
Shuningdek, uning “O‘zbekekspertiza” boshqaruvi hamda Savdo-sanoat palatasi bilan aloqalari kuchaytiriladi. Barcha tumanda Tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash loyiha ofislari ish boshlaydi.
Prezident iqtisodiy islohotlardan asosiy maqsad tadbirkorlikni rivojlantirish ekanini ta’kidlab, ularni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirdi.
Uyushmalarning vazifalarini ko‘rib chiqish, rahbar va xodimlar malakasini oshirish muhimligi qayd etildi. Asosiy ishni hududlarda tashkil etib, yangi loyihalar ishlab chiqish, tadbirkorlarni eksportga jalb qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Mutasaddilar bu yil mahalliy sanoat eksporti hajmini $12 mlrdga yetkazish rejalari to‘g‘risida axborot berdi.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией инициатив по расширению деятельности предпринимателей и их участия в экспорте. Об этом сообщила пресс-служба президента.
За 2023 год экспортерам было выделено 665 млрд сумов помощи, что позволило обеспечить поставку за рубеж продукции на $3,2 млрд. Однако в ряде отраслей — электротехнике, фармацевтике, ювелирном деле, сельском хозяйстве — показатели остаются ниже средних.
Отраслевые ассоциации не охватили поддержкой более 2700 потенциальных экспортеров. Для решения проблем предлагается объединить механизмы поддержки производства в регионах, участников промзон и экспортеров в единую систему.
12 отраслевых ассоциаций планируется перевести в систему Торгово-промышленной палаты. Этот шаг направлен на передачу поддержки компаний от государства к организации самоуправления бизнеса.
Также будет усилено взаимодействие между ТПП и АО «Узбекэкспертиза». Проектные офисы по поддержке предпринимателей откроются в каждом районе.
Обозначены планы по передаче функций поддержки экспорта Компании по развитию экспорта. Согласно проекту, она будет предоставлять компаниям субсидии, компенсации и прочие виды поддержки на основе запущенного в феврале рейтинга устойчивости предпринимателей.
Кроме того, она будет привлекать из-за рубежа специалистов — маркетологов, дизайнеров, технологов — для обеспечения соответствия местных товаров международным стандартам. Еще одной функцией компании станет продвижение узбекистанских брендов в других странах.
Президент отметил необходимость наладить работу отраслевых ассоциаций в регионах, а также призвал вовлекать бизнес в разработку проектов поддержки. В нынешнем году планируется довести экспорт местной промышленной продукции до $12 млрд.
Ранее Spot писал, что для экспорта фруктов и овощей планируется ввести минимальные рекомендуемые экспортные цены.