Sirdaryo o‘zanida noruda materiallarni qazib olishga muddatsiz moratoriy joriy qilinadi.
Prezidentning 11-martda qabul qilingan suv havzalarida noruda materiallarni qazib olishni tartibga solishga qaratilgan farmoni bilan tegishli hujjatga o‘zgartirish va qo‘shimcha kiritildi.
Unga ko‘ra, joriy yilning 1-mayidan Sirdaryo daryosi o‘zanidagi noruda materiallarni qazib olishga muddatsiz moratoriy joriy qilinadi. Noqonuniy qazib olish ishlari natijasida tabiatga yetkazilgan zarar uchun javobgarlik kuchaytiriladi.
Sirdaryo daryosining yuvilgan qirg‘oqlarini mustahkamlash, qirg‘oq bo‘yi mintaqasidagi buzilgan yerlarning tabiiy holatini qayta tiklash va reabilitatsiya qilish chora-tadbirlari amalga oshiriladi.
Bundan tashqari, may oyidan Chirchiq, Sangzor, Zarafshon, Norin, Qashqadaryo va Surxondaryo daryolari o‘zanlaridagi noruda materiallarni qazib olishga muddatsiz moratoriy joriy qilinishi belgilangan.
Vazirlar Mahkamasi tomonidan moratoriy tatbiq etiladigan hududlar chegaralari belgilanadi. Daryo o‘zanlari, sohil bo‘yi mintaqalari va suvni muhofaza qilish zonalaridan qum-shag‘al materiallari qazib olish huquqi faqat “E-auksion” orqali beriladi.
Qum-shag‘al materiallari qazib olishni taqiqlash va tog‘li yoki tog‘oldi hududlarda joylashgan muqobil kon uchastkalarida qazish ishlari tashkil etiladi.
Moratoriy davrida daryo o‘zanlari, sohil bo‘yi mintaqalari va suvni muhofaza qilish zonalarida noqonuniy qazish natijasida tabiatga yetkazilgan zararni qoplash miqdori 10 baravarga oshiriladi.
Ekologiya vazirligiga monitoring va doimiy reydlar o‘tkazish, tartibni buzgan shaxslarga nisbatan choralar ko‘rib borish vazifalari yuklatildi. Noruda materiallarni qazib olish bilan shug‘ullanganlar tegishli majburiyatlarining bajarilishini qat’iy nazoratga oladi.
1-aprelgacha tog‘ va tog‘oldi hududlarida muqobil noruda foydali qazilma konlari va kichik sanoat zonalarini tashkil qilish bo‘yicha 2030-yilgacha mo‘ljallangan dastur ishlab chiqiladi.
1-oktabrgacha davlat kosmik monitoringi doirasida noruda materiallarni qazish hamda daryo o‘zanlarini tozalash ishlari olib borilayotgan uchastkalarda loyihadan chetga chiqish, noqonuniy qazib olish holatlarini aniqlash va tegishli ma’lumotlarni vakolatli organlarga taqdim etish tizimi yaratiladi.
2024-yilning 1-iyunigacha Chirchiq daryosi o‘zanini ekologik reabilitatsiya qilish bo‘yicha kompleks loyiha ishlab chiqiladi.
Avvalroq sement zavodlarini qurishga moratoriy joriy etish rejalashtirilayotgani haqida xabar berilgandi. Ekologiya vazirligi atrof-muhitga yetkazilgan zarar uchun jarima miqdorini 10 mlrd so‘mgacha oshirishni taklif qildi.

В русле реки Сырдарья вводится бессрочный мораторий на добычу нерудных материалов, сообщает пресс-служба Министерства юстиции.
Согласно указу президента от 11 марта, планируется усилить ответственность за ущерб, нанесенной природе в результате незаконной добычи нерудных материалов, а также укрепить берега реки Сырдарья, восстановить и реабилитировать поврежденные земельные участки в прибрежных полосах.
С 1 мая запрет также распространяется на добычу нерудных материалов в реках Чирчик, Сангзор, Зарафшан, Нарын, Кашкадарья и Сурхандарья.
На Кабмин возложена задача по определению границ территорий введения моратория. Право на добычу песчано-гравийных материалов в руслах рек, прибрежных полосах и водоохранных зонах будет реализовываться исключительно посредством электронной торговой платформы E-auksion.
В период действия моратория размер штрафов увеличивается в 10 раз.
Минэкологии поручено проводить мониторинг, регулярно устраивать рейды, наказывать нарушителей порядка добычи песчано-гравийных материалов в руслах рек, а также установить строгий контроль за всеми субъектами, осуществляющими деятельность по добыче нерудных материалов в водоемах.
До 1 апреля 2024 года планируется разработать программу мер по созданию альтернативных месторождений нерудных полезных ископаемых и малых промышленных зон на горных и предгорных территориях до 2030 года.
Ранее Spot писал, что в Узбекистане планируется ввести мораторий на строительство цементных заводов.