Universitet yetakchi xalqaro IT kompaniyalardan biri EPAM Systems tomonidan O‘zbekiston Raqamli texnologiyalar vazirligi qoshidagi IT Park bilan birgalikda tashkil etilgan.
it park university, reklama
Asosiy ta’lim yo‘nalishi — “Dasturiy ta’minot muhandisligi”.
Bundan tashqari, talabalar o‘qishni tugatgandan so‘ng darhol ishlash imkonini beruvchi beshta talabgir amaliy mutaxassisliklardan birini o‘zlashtiradi:
• Back-End dasturchisi;
• Front-End dasturchisi;
• Full-Stack dasturchisi;
• Mobile dasturchi;
• avtomatlashtirilgan sinov bo‘yicha mutaxassis.
IT Park University ta’lim boshqa universitetlardan ajratib turadigan bir qator ijobiy xususiyatlarga ega. Ular bilan tanishib chiqqach, bo‘lajak talabalarga qayerda ta’lim olishni tanlash osonroq bo‘ladi.
Universitetning afzalliklari
IT Park University`da o‘qishning afzalliklari:
• amaliyotchi o‘qituvchilar. 70% o‘qituvchilar — xalqaro IT kompaniya bo‘lmish EPAM`ning amaldagi dasturchilari;
• amaliyotga urg‘u. 50% darslar amaliy mashg‘ulotlardan tashkil topgan. Shuningdek, talabalar o‘qish davomida to‘rt marta amaliyot o‘taydi;
• xalqaro ta’lim. Talabalar ularning dunyoqarashini kengaytiradigan va xalqaro tajriba orttirish imkonini beradigan xorijiy amaliyotlarda qatnashadi;
• sanoatga “sho‘ng‘ish”. Talabalar IT kompaniyalarida majburiy stajirovka o‘taydilar. Ilg‘orlari esa xalqaro amaliyotga yuboriladilar;
• Soft Skills. Talabalar tashkilotchilik, qaror qabul qilish, biznes-kommunikatsiya, nizolarni hal qilish va jamoada ishlash ko‘nikmalarini egallaydi;
• rezyume uchun tajriba. O‘qish yakunida talabalar yetakchi IT kompaniyaga ishga joylashishda yordam beradigan oltitadan ortiq individual loyihalardan iborat portfolioga ega bo‘lishadi;
• ta’lim formati. Ma’ruzalar onlayn tarzda o‘tkazilishi sababli talabalar istalgan joydan turib ta’lim olishlari mumkin. Ta’lim formatining gibrid xususiyati shundan iboratki, asosiy imtihonlar semestrda ikki marta to‘g‘ridan-to‘g‘ri Toshkentdagi IT Park University binosida o‘tkaziladi.
Talabalik hayoti turli tadbirlar va uchrashuvlar, talabalarning havaskorlik to‘garaklarida qatnashish kabi imkoniyatlarga boy. Universitetda har bir klub talabalar har tomonlama rivojlanishi uchun eshiklarni ochadi.
ITPU`ga qanday kirsa bo‘ladi?
Bakalavr dasturiga o‘qishga kirish uchun quyidagilar lozim:
• kollej, litsey yoki maktabni tamomlaganlik to‘g‘risidagi guvohnomani taqdim etish va kirish imtihonini topshirish;
• diplom yoki attestat hali olinmagan bo‘lsa, o‘qish joyidan ma’lumotnoma taqdim etish. Hujjatlarni universitet sayti orqali topshirsa bo‘ladi.
Imtihon
Jarayonda ikkita imtihondan o‘tish talab qilinadi:
• ingliz tilidan: har biri 20 ta test savolidan iborat 2−3 qism;
• matematikadan: 20 ta test savoli va 3 ta qiyinchilik darajasi.
Agar sizda IELTS sertifikati 5 ball va undan yuqori yoki boshqa ekvivalenti bo‘lsa, ingliz tili imtihonidan ozod bo‘lasiz.

IT Park University — один из первых университетов в Узбекистане, сфокусированный на практическом образовании в сфере IT. Университет учреждён одной из ведущих международных IT-компаний EPAM Systems совместно с IT Park при Министерстве цифровых технологий Узбекистана.
Основное направление обучения — «Программная инженерия». Дополнительно студенты осваивают одну из пяти востребованных практических специализаций, по которой смогут работать сразу после выпуска:
- Back-End разработчик;
- Front-End разработчик;
- Full-Stack разработчик;
- Mobile разработчик;
- специалист по автоматизированному тестированию.
Обучение в IT Park University обладает набором ключевых особенностей. Ознакомившись с ними будущим студентам становится проще выбрать, где обучаться профессии.
Особенности обучения в IT Park University
Среди особенностей обучения в IT Park University можно выделить следующие:
- практикующие преподаватели. 70% преподавателей — действующие программисты из международной IT-компании EPAM;
- фокус на практике. 50% обучения составляют практические задания, также студенты проходят четыре стажировки за время обучения;
- международное обучение. Студенты участвуют в зарубежных стажировках, что помогает им расширить горизонты и получить международный опыт;
- погружение в индустрию. Все студенты проходят обязательную практику в IT-компаниях, а те, кто активнее учился, ездят на международные стажировки;
- Soft Skills. Студенты осваивают навыки самоорганизации, принятия решений, бизнес-коммуникации, разрешения конфликтов и работы в команде;
- опыт для резюме. К концу обучения у студентов есть портфолио с более шестью индивидуальными проектами, которые помогут устроиться в одну из ведущих IT-компаний;
- форматы обучения. Благодаря тому, что лекции проводятся онлайн, студенты могут учиться из любой локации. Гибридность формата обучения заключается в том, что экзамены проходят два раза за семестр в здании университета IT Park University в Ташкенте.
Студенческая жизнь полна возможностей: участие в различных мероприятиях и встречах, студенческих клубах по увлечениям. Каждый клуб предлагает свои возможности для развития.
Как поступить в IT Park University
Для поступления на программу бакалавриата необходимо:
- предоставить аттестат об окончании колледжа, лицея, школы и сдать вступительный экзамен;
- предоставить справку с места учебы, если еще не получен диплом или аттестат.
Экзамен
Экзамен состоит из двух компонентов:
- английский язык: 2−3 раздела по 20 тестовых вопросов;
- математика: 20 тестовых вопросов и 3 уровня сложности.
Если у абитуриента есть сертификат IELTS с баллом 5 и выше или другой эквивалент, он будет освобожден от экзамена по английскому языку.
Стоимость обучения — 22 млн сумов в год. Продолжительность обучения — четыре года. Обучение проходит на английском языке.