Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida deputatlar Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritishga qaratilgan qonun loyihasini birinchi o‘qishda qabul qildi.
Qonun loyihasi bilan avtomatlashtirilgan foto va video qayd etish texnika vositalari orqali yo‘l harakati qoidalari buzilganligi qayd etilganda transport vositasining mulkdori to‘g‘risida ma’lumot mavjud bo‘lmasa ishni ko‘rib chiqish bekor qilinadi.
Kameralar orqali qayd etilgan yo‘l harakati qoidalari buzilishiga oid ma’lumotlar jarima solish to‘g‘risida qaror chiqarishga vakolatli bo‘lgan mansabdor shaxsga 48 soat ichida yuborilmagan bo‘lsa, ishni ko‘rib chiqish tugatiladi.
Loyiha bilan kichik hajmli elektr dvigatelli transport vositalari hamda individual harakatlanish vositalarini boshqarish jarayonida sodir etilgan huquqbuzarliklar uchun ma’muriy javobgarlik belgilanadi.
Bunda elektrosamokatlar, skuter, moped hamda velosiped haydovchi, individual harakatlanish vositasida boshqaruvchi tomonidan sodir etilgan harakatlar nazarda tutilmoqda.
Shuningdek, MJtKning 171-moddasiga tez tibbiy yordam va yong‘in-qutqaruv bo‘linmalari transport vositalari tomonidan sodir etilgan qoidabuzarliklar yuzasidan yuritilgan ma’muriy ishlarni “ortiqcha qog‘ozbozlikdan voz kechgan holda” tugatish tartibini joriy etish belgilanmoqda.
Avvalroq joriy yilning iyulidan skuter va mopedlar uchun davlat raqamlari joriy etilishi rejalashtirilayotgani haqida xabar berilgandi. 2025-yildan boshlab umumiy foydalanishdagi yo‘llarda ro‘yxatdan o‘tmasdan skuter va mopedlarda harakatlanish taqiqlanadi.

Законодательная палата Олий Мажлиса приняла в первом чтении проект поправок в Кодекс об административной ответственности, передает пресс-служба парламента.
Изменения касаются раздела кодекса, посвященного нарушениям правил дорожного движения. В частности, планируется ограничить рассмотрение дел о нарушениях, зафиксированных автоматизированными средствами фото- и видеофиксации.
Делопроизводство предлагается прекращать, если информация о нарушении не будет направлена уполномоченному лицу в течение 48 часов с момента фиксации камерой (нарушитель должен получить извещение, как и ранее, в течение 15 дней). Также основанием для прекращения может стать отсутствие данных о владельце транспорта.
В ст. 171 КоАО планируется обозначить порядок прекращения дел о нарушениях, допущенных автотранспортом пожарно-спасательных служб и скорой медицинской помощи.
Помимо того, в рамках поправок будет введена ответственность за нарушения, совершенные при управлении малогабаритным транспортом с электромоторами и средствами индивидуальной мобильности. Сюда относятся мопеды, скутеры, электросамокаты и др.
Ранее Spot писал о проекте постановления, предусматривающего ввод номерных знаков для скутеров и мопедов.