May oyi boshida bo‘lib o‘tgan Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida fransuz kompaniyasi vakillari Energetika vazirligi va Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi bilan memorandum imzoladilar. U 500 MVt quvvatga ega akkumulyator tizimini yaratishni nazarda tutadi.
Eng yuqori yuklanishda tizim quvvati 1000 MVt/soatga teng bo‘ladi. Uning asosiy vazifasi foto elektr stansiyadan elektr energiyasini to‘plash bo‘ladi.
“Voltalia” 2022-yil dekabr oyida Xorazm viloyatining Sarimay shahrida quyosh elektr stansiyasini qurish bo‘yicha tenderda g‘olib chiqdi.
Keyinchalik elektr stansiyasining quvvatini 126 MVtgacha oshirish, shuningdek, uni 50 MVt quvvatga ega saqlash tizimi bilan jihozlash qarori qabul qilindi.
Quyosh elektr stansiyasini ishga tushirish 2025-yilning ikkinchi yarmiga mo‘ljallangan.
Bundan tashqari, fransuz kompaniyasi bu yerda 100 MVt quvvatga ega shamol elektr stansiyasini qurish imkoniyatlarini o‘rganmoqda.
“Voltalia” elektr stansiyasi qurilishi 29-fevral kuni prezident Shavkat Mirziyoyev va kompaniya rahbari Sebastyan Kler ishtirokida boshlangan edi.
Kompaniyaning hisob-kitoblariga ko‘ra, bo‘lajak elektr stansiyasi karbonat angidrid chiqindilarini yiliga 116 ming tonnaga kamaytiradi.
Shuningdek, “Volatalia” Navoiy viloyatida quyosh fermasi va umumiy quvvati 400 MVt bo‘lgan shamol stansiyasidan iborat gibrid elektr stansiyasini loyihalashtirmoqda. Bu yerda akkumulyator tizimini yaratish ham rejalashtirilgan.

Компания Voltalia планирует построить крупный комплекс по хранению «зеленой» энергии в Сарымае. Об этом сообщается на ее сайте.
На полях Ташкентского международного инвестфорума в начале месяца представители французской компании подписали меморандум с Минэнерго и МИПТ. Он предусматривает создание аккумуляторной системы мощностью 500 МВт.
При пиковой загрузке емкость системы составит эквивалент 1000 МВт*ч. Ее основной задачей станет накопление электроэнергии с фотоэлектростанции.
Voltalia выиграла тендер на строительство в Сарымае Хорезмской области ФЭС в декабре 2022 года. Позднее было решено увеличить мощность электростанции до 126 МВт, а также обустроить для нее накопительную систему на 50 МВт.
Запуск ФЭС намечается на вторую половину 2025 года. Кроме того, французская компания изучает возможности для строительства здесь же ветропарка мощностью 100 МВт.
Строительство электростанции Voltalia стартовало 29 февраля, в присутствии президента Шавката Мирзиёева и гендиректора компании Себастьяна Клэра. По оценкам компании, будущая электростанция позволит сократить выброс углекислого газа на 116 тыс. тонн в год.
Также Voltalia проектирует гибридную электростанцию из солнечной фермы и ветропарка суммарной мощностью 400 МВт в Навоийской области. Здесь тоже планируется создать аккумуляторную систему.
Ранее Spot писал, что Nebras Power и Sojitz планируют построить ветряную электростанцию в Навоийской области.