O‘zbekistonda jismoniy shaxslarning bankrotligi istisno tariqasida odatiy holga aylanib bormoqda — jismoniy shaxsni bankrot deb eʼlon qilish uchun yana bir daʼvo arizasi berildi.
29 aprel kuni Toshkent viloyati O‘rtachirchiq tumanlararo xo‘jalik sudiga jismoniy shaxsning bankrotligi to‘g‘risida yangi ariza topshirildi. Kreditorlar mamlakatning yirik banki, mikromoliya tashkiloti va sug‘urta kompaniyasi hisoblanadi. Kompaniya vakilli Umid Akbarov Zamonaviy Himoya (Sovremennaya Zashchita) MCHJ ishni qo‘llab-quvvatlashni o‘z zimmasiga oldi.
Nima uchun O‘zbekiston xalqi bankrotlikni tanlaydilar
Ko‘pgina yurtdoshlar faol ravishda kredit olishadi: isteʼmol kreditlari, ipoteka kreditlari, avtokreditlar. Aksariyat odamlar uchun kredit ko‘plab hayotiy muammolarni tezda hal qilish usulidir.
Biroq, ishdan bo‘shatish yoki sog‘liqdagi qiyinchiliklar kabi kutilmagan holatlar, kreditni o‘z vaqtida to‘lashni qiyinlashtiradi yoki hatto imkonsiz qiladi. Kredit tashkilotlari tomonidan qo‘llaniladigan penya va jarimalar qarz oluvchiga o‘z majburiyatlarini vaqtida to‘lashga yordam bermasdan, faqat qarzni oshiradi. Vaziyatni kredit tashkilotlari va debitorlik qarzlari bo‘limlarining muntazam qo‘ng‘iroqlarimurakkablashtiradi, ularning psixologik bosimi, qiyin hayotiy vaziyatni yana-da chuqurlashtiradi.
Qarz girdobidan chiqishning qonuniy yo‘li O‘zbekistoning 4-dekabrdagi O‘RQ-764 2022-sonli “To‘lovga layoqatsizlik to‘g‘risida” gi qonuniga muvofiq qarzni hisobdan chiqarishdir. Qonunga ko‘ra, agar qarzdor uch oy ichida kredit bo‘yicha o‘z majburiyatlarini bajarmasa va qarz miqdori kredit miqdoridan kamida 200 baravar ko‘p bo‘lsa, jismoniy shaxs to‘lovga layoqatsiz deb topilishi mumkin.
Bankrotlikdan qo‘rqishim kerakmi
Vujudga kelgan barcha qo‘rquvlarning asosiy sababi, bankrotlik protsedurasi va uning xususiyatlarini noto‘g‘ri tushunishdir. Qarzlarni hisobdan chiqarishda, kredit tashkiloti qarzdorning oxirgi mulkini tortib olmaydi. Bankrotlik protsedurasining o‘zi esa kredit qarzi bo‘lgan xodimni ishdan bo‘shatish uchun sabab bo‘la olmaydi.
Vaziyat yuzasidan Zamonaviy Himoya yuridik firmasi bosh direktori Umid Akbarov fikr bildirdi:
“Jismoniy shaxslarning bankrotlik tartibi — bu 2022-yilda to‘lovga layoqatsizlik to‘g‘risidagi qonun qabul qilinishi bilan O‘zbekistonga kelgan xalqaro amaliyotdir. Oddiy qilib aytganda, bankrotlik jiddiy moliyaviy muammolarni hal qilishning qonuniy vositasidir. To‘lovga layoqatsizlik to‘g‘risidagi qonun qarzdorlarni himoya qiladi va ularga qarzdan qutulish imkoniyatini beradi. Shuni esda tutish kerakki, umidsiz vaziyatlar bo‘lmaydi, qarzni bekor qilishda deyarli hammaga yordam berish mumkin”.
Qayerdan yordam so‘rash mumkin
Qiyin moliyaviy vaziyatda Sovremennaya Zaщita MCHJ bilan bog‘lanish mumkin. Kompaniya Rossiyaning “Sovremennaya zaщita” MCHJ yuridik firmasi brendi doirasida tashkil yetilgan va jismoniy shaxslarning qarzlarini hisobdan chiqarishga ixtisoslashgan. Bugungi kunda kompaniyaning MDH bo‘ylab 50 dan ortiq filiallari mavjud va kompaniya vakillari butun O‘zbekiston bo‘ylab ishlaydi va yordam berishdan mamnun.
Saytda qo‘ng‘iroq qilish uchun ariza qoldirib, yoki telefon raqam bo‘yicha (+998) 78−113−61−65 bepul maslahat olish mumkin.

Банкротство физических лиц в Узбекистане становится обычной практикой — подано очередное исковое заявление о признании физического лица банкротом.
29 апреля в Ташкентский областной Уртачирчикский межрайонный экономический суд подано новое заявление о банкротстве физического лица. Кредиторы по делу — крупный банк Узбекистана, микрофинансовая организация и страховая компания. Представитель компании Zamonaviy Himoya (Sovremennaya Zashchita MCHJ) Умид Акбаров взялся за сопровождение дела.
Почему узбекистанцы выбирают банкротство
Многие соотечественники активно берут кредиты: потребительские, ипотеку, автокредиты. Для большинства кредит — это способ быстрого решения многих жизненных проблем.
Но такие неожиданные ситуации, как потеря работы или сложности со здоровьем, делают своевременное погашение кредита сложным или даже невозможным. Пени и штрафы, начисляемые кредитными организациями, только увеличивают задолженность, никак не помогая заемщику расплатиться по обязательствам. Ситуацию осложняют регулярные звонки кредитных организаций и отделов по работе с дебиторской задолженностью, психологическое давление, которых только ухудшает и без того непростую жизненную ситуацию.
Законным способом выйти из долговой ямы является списание долга в соответствии с законом Узбекистана «О неплатежеспособности» от 12 апреля 2022 года № ЗРУ-764. Согласно закону, физическое лицо может быть признано неплатежеспособным, если должник не выполняет обязательства по кредитным обязательствам в течение трех месяцев и сумма задолженности составляет не меньше 200-кратной БРВ.
Нужно ли бояться банкротства
Основная причина всех возникающих страхов — это непонимание процедуры банкротства и ее особенностей. При списании долгов кредитная организация не отнимает последнее имущество должника. А сама процедура банкротства не является основанием для увольнения работника, имеющего долг по кредиту.
Ситуацию прокомментировал генеральный директор юридической компании Zamonaviy Himoya Умид Акбаров:
«Процедура банкротства физических лиц — это сложившаяся международная практика, которая пришла в Узбекистан в 2022 году вместе с принятием закона о неплатежеспособности. Если говорить простым языком, банкротство — это законный инструмент решения серьезных финансовых проблем. Закон о неплатежеспособности защищает должников и дает им возможность выйти из долговой ямы. Важно помнить, что безвыходных ситуаций не бывает, списание долгов может помочь почти всем».
Куда обратиться за помощью
В трудной финансовой ситуации можно обратиться в Sovremennaya Zashchita MCHJ. Компания создана в рамках бренда российской юридической компании ООО «Современная защита» и специализируется на списании долгов физических лиц. На сегодняшний день компания имеет 50 филиалов по всей территории СНГ, а представители компании работают по всему Узбекистану и рады помочь.
Получить бесплатную консультацию можно, оставив заявку на звонок на сайте и по телефону: (+998) 78−113−61−65.