Vazirlar Mahkamasining qarori bilan Qoraqalpog‘istonda mehmonxona biznesini qo‘shimcha subsidiyalar to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi. Hujjat Lex.uz ma’lumotlar bazasida e’lon qilingan.
Subsidiyani ilgari yulduz toifasiga ega bo‘lmagan va 3 yulduzli toifaga aylantirilgan mehmonxonalar olishi mumkin.
Qaror prezident Shavkat Mirziyoyevning fevraldagi qaroriga muvofiq Qoraqalpog‘istonning turizm sohasini rag‘batlantirishga qaratilgan.
Subsidiya miqdori har bir mehmonxona xonasi uchun 20 mln so‘mni tashkil etadi.
Yulduzli toifani olish uchun Turizm qo‘mitasi huzuridagi Turizm xizmatlarini sertifikatlashtirish markaziga murojaat qilish kerak.
Subsidiyalar olish uchun arizalar Davlat xizmatlari markaziga yoki Yagona portalga topshiriladi.
Anketa raqamli identifikatsiya (barmoq izi, Mobil ID, raqamli imzo va boshqalar) yordamida tekshirilishi kerak.
Komissiyaga arizani ko‘rib chiqish uchun 10 ish kuni beriladi. Qaror ijobiy bo‘lgan taqdirda, qarorning nusxasi ariza beruvchiga yuboriladi va keyingi 10 ish kuni ichida to‘lovlar uning tijorat bankidagi hisob raqamiga o‘tkaziladi.
Subsidiyalarni olgandan so‘ng, tadbirkor yulduz toifasini saqlab qolgan holda 5 yil davomida mehmonxona xizmatlarini ko‘rsatishi kerak. Aks holda, u amal qilish muddati tugagunga qadar qolgan davr uchun subsidiyalar miqdorini qaytarishi kerak.
Hozirgi mehmonxona subsidiyasi dasturi faqat kamida 3 yulduzli toifaga ega bo‘lgan yangi muassasalar uchun to‘lovlarni taqdim etadi.

Кабинет министров утвердил положение о дополнительных субсидиях для гостиничного бизнеса Каракалпакстана. Документ опубликован в базе Lex.uz.
Получить субсидию смогут действующие гостиницы на территории республики, получившие 3-звездочную категорию. Решение призвано простимулировать туристическую отрасль Каракалпакстана согласно февральскому постановлению президента.
Сумма выплат составит 20 млн сумов за каждый гостиничный номер. Для получения звездной категории требуется обратиться в Центр сертификации туристических услуг при Комитете по туризму.
Заявки на получение субсидий оформляются в Центре госуслуг либо на ЕПИГУ. Анкету требуется заверить при помощи цифровой идентификации (дактилоскопия, Mobile ID, ЭЦП и др.).
На рассмотрение заявки Комитету отводится 10 рабочих дней. В случае положительного заключения копия решения будет направлена заявителю, а выплаты в течение следующих 10 рабочих дней поступят на его счет в коммерческом банке.
После получения субсидий предприниматель должен будет в течение 5 лет оказывать гостиничные услуги с сохранением звездной категории. В противном случае он должен будет вернуть сумму субсидий за оставшийся до срока истечения период.
Действующая сейчас программа субсидирования гостиниц предусматривает выплаты только для новых заведений, имеющих категорию не ниже 3 звезд. В прошлом июле инициативу было решено продлить до конца 2026 года.
В апреле Кабмин утвердил дополнительный порядок субсидирования отелей в Сурхандарьинской области. По нему выплаты смогут получить владельцы гостиниц без «звезд», с одной или двумя звездами.