15-may kuni Samarqandda to‘rtinchi Coca-Cola zavodi tantanali ravishda ochildi. O‘zbekistonda hozirda uchta zavod — Toshkent, Namangan va Urganchda faoliyat yuritmoqda, shuningdek, Namangan viloyatida zavod qurilmoqda, u 2024-yil oxirida bitkaziladi va 2025-yil boshida foydalanishga topshiriladi.
Samarqand zavodining ochilish va ishga tushirish marosimida Coca-Sola boshqaruvi raisi va bosh direktori Jeyms Kuinsi, Anadolu Group bosh direktori Burak Basharir, investitsiya, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov, Samarqand viloyati hokimi Erkinjon Turdimov Coca-Cola kompaniyasining Yevroosiyo va Yaqin Sharq mintaqasi prezidenti Sedef Salingan Shahin, Amerika Qo‘shma Shtatlari elchisi Jonatan Xenik, Turkiya Respublikasi elchisi Olgan Bekar, shuningdek, Sosa-Cola Ichimligi kompaniyasi bosh direktori Ezel Agaoglu ishtirok etdi.
Shuningdek, tadbirda Anglesey Food (Korzinka) kompaniyalar oilasi asoschisi Zafar Xoshimov, Bon! qahvaxonalar tarmog‘i raxbari Behzod Ashurov va alkogolsiz ichimliklar va sharbatlar ishlab chiqaruvchilar assotsiatsiyasi rahbari Alfiya Musina kabi biznes vakillari ishtirok etdi.
Jeyms Kuinsi o‘zining ochilish nutqida Coca-Cola kompaniyasining Samarqandga kiritgan sarmoyasi O‘zbekistonning iqtisodiy o‘sish potensialiga bo‘lgan ishonchni aks ettirishini ta’kidladi. Kompaniya yangi ish o‘rinlari yaratishga, iqtisodiy rivojlanishga, ko‘maklashishga va odamlar hayotini yaxshilashga qaratilgan jamoat tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga intilmoqda, deya ta’kidladi Coca-Cola bosh direktori.
“Barqaror rivojlanish bizning faoliyatimizning asosidir. Ushbu zavodda ko‘llanadigan zamonaviy texnologiyalar atrof-muhitga ta’sirni kamaytiradi. Biz foydalanadigan har bir tomchi suvni to‘ldirishga intilamiz va qadoqlarimiz qayta ishlanishi mumkin. Bu esa aylanma iqtisodiyotni qo‘llab-quvvatlaydi”, — dedi Jeyms Kuinsi.
Chiqishlar yakunlangandan so‘ng ishtirokchilar Samarqanddagi butun zavodning ishini boshlagan ramziy tugmani bosdi. Ishtirokchilar oldida turli xil Coca-Cola mahsulotlarining birinchi partiyasi suyuqlik bilan to‘ldirildi.
Anadolu Group bosh direktori Burak Basharir jurnalistlarga bergan intervyusida O‘zbekiston iqtisodiyotiga $500 mln sarmoya kiritgani haqida gapirib, “O‘zbekiston hukumati, o‘zbek iste’dodlari va o‘zbek ishbilarmonlik muhitiga 100 foiz ishonishi"ni ta’kidladi.
“Biz Namangan ishlab chiqarish maydonchasiga sarmoya kiritmoqimiz. Shuningdek, biz uchun eng muhimi bo‘lgan odamlarimizga, sovutish kameralariga va tarqatish tarmog‘iga sarmoya kiritishda davom etamiz. Biz O‘zbekistonda iste’dodlarni rivojlantirmoqdamiz va mening shaxsiy KPI`im, ehtimol, ba’zi o‘zbek iste’dodlari Coca-Cola Icecek va Anadolu Group faoliyat yuritayotgan boshqa mamlakatlarda qanday ishlay boshlashini ko‘rishdir”, — dedi Burak Basharir.
Coca-Cola kompaniyasining O‘zbekistondagi navbatdagi loyihasi Namangan viloyatida yangi zavod qurilishi bo‘lib, u amaldagi zavodni almashtiradi. Mart oyi oxirida O‘zbekiston CCI bosh direktori prezidentga investitsiya loyihasini taqdim etgan edi.

15 мая в Самарканде торжественно открылся четвертый завод Coca-Cola. В Узбекистане сейчас работают три завода — в Ташкенте, Намангане и Ургенче, — а также строится завод в Наманганской области, который достроят в конце этого года и введут в эксплуатацию в начале следующего.
В церемонии открытия и запуска самаркандского завода приняли участие председатель правления и генеральный директор Coca-Cola Джеймс Куинси, председатель правления Anadolu Group Тунжай Озилхан, генеральный директор Anadolu Group Бурак Башарир, министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов, хоким Самаркандской области Эркинжон Турдимов, президент региона Евразии и Ближнего Востока компании Coca-Cola Седеф Салинган Шахин, посол Соединенных Штатов Америки Джонатан Хеник, посол Турецкой Республики Ольган Бекар, а также генеральный директор Coca-Cola Ichimligi в Узбекистане Эзель Агаоглу.
Также на мероприятии присутствовали такие представители бизнеса, как основатель семейства компаний Anglesey Food (Korzinka) Зафар Хашимов, руководитель сети кофеен Bon! Бехзод Ашуров и глава Ассоциации производителей безалкогольных напитков и соков Альфия Мусина.
В своей вступительной речи Джеймс Куинси отметил, что инвестиции Coca-Cola в Самарканд отражают веру в потенциал экономического роста Узбекистана. Компания стремится создавать новые рабочие места, способствовать экономическому развитию и поддерживать общественные инициативы, направленные на улучшение жизни людей, подчеркнул CEO Coca-Cola.
«Устойчивое развитие лежит в основе нашей деятельности. Современные технологии, применяемые на этом заводе, сводят к минимуму воздействие на окружающую среду, экономят ресурсы и сокращают количество отходов. Мы стремимся к тому, чтобы каждая капля воды, которую мы используем, восполнялась, и наша упаковка была пригодна для вторичной переработки, что поддерживает экономику замкнутого цикла», — заявил Джеймс Куинси.
После окончания выступлений участники нажали на символическую кнопку, давшей старт работе всего завода в Самарканде. На глазах присутствовавших первая партия различной продукции Coca-Cola наполнилась жидкостью.
Гендиректор Anadolu Group Бурак Башарыр в интервью журналистам рассказал о $500 млн инвестиций в экономику Узбекистана, подчеркнув «100% доверие узбекскому правительству, узбекским талантам и узбекской деловой среде».
«Мы собираемся инвестировать в производственную площадку в Намангане. Мы также продолжаем инвестировать в холодильные камеры, дистрибьюторскую сеть, в наших людей, что является самым главным. Мы развиваем таланты в Узбекистане, и мой личный KPI, вероятно, заключается в том, чтобы увидеть, как некоторые из узбекских талантов начнут работать в других странах, в которых оперируют Coca Cola Icecek и Anadolu Group», — сказал Бурак Башарыр.
Следующий проект Coca-Cola в Узбекистане — это строительство нового завода в Наманганской области, который заменит действующий. В конце марта генеральный директор CCI Узбекистан презентовал инвестпроект президенту.