Mamlakatning 13 ta yetakchi banklari va to‘lov ilovalari ishtirok etgan mijozlarning raqamli tajribasini o‘rganish natijasida Uzum Bank O‘zbekiston banklari va to‘lov tizimlari orasida yetakchiga aylandi.
Markswebb reytingi ilovalardagi ommabop servislar — tovarlar va xizmatlar uchun to‘lov, maʼlumotnomalarga buyurtma berish, karta raqamlari va bank rekvizitlari bo‘yicha o‘tkazmalar va boshqalar qanchalik qulay amalga oshirilganligini aks ettiradi — agentlik mutaxassislari ilovalarni jami 13 dan ortiq vazifalar bloklari bo‘yicha baholaydilar. Mamlakat fintex-bozorining o‘ziga xos xususiyatlarini va xizmatlarning ishlashidagi farqni hisobga olgan holda, joriy yil Markswebb ikkita reytingni taqdim etdi:
- “Mobil banklar reytingi”;
- “Mobil banklar va to‘lov tizimlari ilovalari reytingi”.
Mutaxassislar Uzum Bank‘ni ketma-ket ikkinchi marotaba yuqori baholadilar — 2022-yilda ilova “bozoridagi eng qulay raqamli bank"ka aylangandi. Ekspertlarning fikricha, ular buni to‘lov tizimining to‘liq mobil bankka aylanishining namunasi sifatida ham qayd etishgan. Bu yil bank o‘z ko‘rsatkichlarini yaxshilab, O‘zbekistonning mobil banklari va to‘lov tizimlari reytingida yuqori 56,2 ballni, mobil banklarning umumiy reytingida 53,9 ballni qo‘lga kiritdi. Bankning kuchli jihatlari sifatida mutaxassislar provayderlarning to‘lovlarni amalga oshirish uchun turli xil shakllarini, cheklovlar va xavfsizlikni moslashuvchan boshqarishni va mijozlarga xizmat ko‘rsatishning tezkor ishlashini taʼkidladilar.
Tadqiqotda O‘zbekistonning 13 ta banki va to‘lov tizimlari ishtirok etdi. Baholash uchun 2024-yilning 28-mart holatiga foydalanuvchilar uchun mavjud bo‘lgan Android ilovalaridan foydalanilgan.
Uzum Bank — raqamli bank, Uzum milliy raqamli ekotizimi servislaridan biri. Mamlakat bo‘ylab 15 mingta hamkor punktlarida Uzum Bank orqali tovarlar va xizmatlar uchun to‘lovlarni amalga oshirish mumkin va bank hamkorlarining qariyb 40%i Uzum Bank orqali to‘lashda 20%gacha keshbek taqdim etadi. Ilovada qulay to‘lov va P2P-o‘tkazmalaridan tashqari, har qanday tovar va xizmatlarga to‘lash uchun Uzum Nasiya’dan 25 milliongacha muddatli to‘lov rasmiylashtirish mumkin.

По итогам исследования цифрового клиентского опыта, в котором приняли участие 13 банков и платежных приложений страны, Uzum Bank стал ведущим среди банков и среди платежных систем Узбекистана.
Рейтинг Markswebb отражает то, насколько удобно реализованы в приложениях наиболее популярные сервисы (оплата товаров и услуг, заказ справок, переводы по номерам карты и банковским реквизитам и другие) — всего эксперты агентства оценивают приложения по более чем 13 блокам задач. Учитывая особенности финтех-рынка страны и разницу в функционале сервисов, в 2024 году Markswebb представил два рейтинга:
- «Рейтинг мобильных банков».
- «Рейтинг мобильных банков и приложений для платежей».
Эксперты высоко оценили Uzum Bank второй раз — в 2022 году приложение стало «Самым удобным цифровым банком на рынке» по мнению экспертов, которые также отметили его как пример эволюции платежной системы в полноценный мобильный банк. В 2024 году банк улучшил собственные показатели и набрал наивысшие 56,2 балла в рейтинге мобильных банков и платежных систем Узбекистана, а также 53,9 баллов в общем рейтинге мобильных банков. Среди сильных сторон банка эксперты отметили широкий выбор форм провайдеров для оплаты услуг, гибкое управление лимитами и безопасностью, а также оперативную работу службы поддержки.
В исследовании приняли участие 13 банков и платежных систем Узбекистана. Для оценки использовались приложения на Android, доступные пользователям на 28 марта.
Uzum Bank — цифровой банк, один из сервисов цифровой экосистемы Uzum. Оплатить товары и услуги через Uzum Bank можно в 15 тысяч партнерских точках по всей стране, порядка 40% партнеров банка предоставляют кешбэк до 20% при оплате через Uzum Bank. Помимо удобной оплаты и P2P-переводов в приложении также можно оформить до 25 млн сумов рассрочку от Uzum Nasiya на оплату любых товаров и услуг.