Oliy Majlis Qonunchilik palatasi shaharsozlik sohasidagi huquqbuzarliklar uchun javobgarlikni kuchaytirish to‘g‘risidagi qonun loyihasini asosiy o‘qishda qabul qildi. Bu haqda parlament matbuot xizmati xabar berdi.
Hujjat bilan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi, Jinoyat va Jinoyat-protsessual kodekslariga o‘zgartishlar kiritildi. Qaror seysmik xavfsizlikni ta’minlashga qaratilgan chora-tadbirlarni takomillashtirish bilan asoslanadi.
Shunday qilib, turar-joy binosida o‘zboshimchalik bilan qurish, yerto‘la yoki birinchi qavat inshootlarini buzish, obyektlarni foydalanishga qabul qilish qoidalarini buzganlik uchun ma’muriy jarima solinganidan keyin takroriy huquqbuzarliklar uchun jinoiy javobgarlik joriy etiladi.
Jinoyat kodeksining 229.3-moddasining yangi tahririda 3 yilgacha axloq tuzatish ishlari, 1−3 yilgacha ozodlikni cheklash yoki shu muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi nazarda tutilgan.
Og‘ir oqibatlarga olib kelgan taqdirda (shu jumladan, qurbonlar bo‘lganda) ozodlikdan mahrum qilish muddati 3−5 yilni tashkil qiladi.
Shuningdek, huquqbuzarlik va qonunbuzarlik to‘g‘ri kvalifikatsiya qilinishi uchun har bir huquqbuzarlik alohida qism sifatida qayd etilmoqda.
Inspeksiya yoki sudlarda sodir etilishi mumkin bo‘lgan korrupsiyani oldini olish maqsadida ma’muriy jarimalar miqdorini yagona qilib belgilash, ya’ni amaldagi ma’lum bir summadan ma’lum summagacha degan normadan voz kechish nazarda tutilmoqda.
Avvalroq “Spot” O‘zbekistonning har bir hududida renovatsiya loyihasi amalga oshirilishi haqida yozgandi.

Законодательная палата Олий Мажлиса приняла в основном чтении законопроект об усилении ответственности за градостроительные нарушения. Об этом сообщила пресс-служба парламента.
Документом вносятся поправки в Кодекс об административной ответственности, Уголовный и Уголовно-процессуальный кодекс. Решение мотивируется совершенствованием мер, направленных на обеспечение сейсмической безопасности.
Так, за самовольное строительство, снос конструкций подвала или первого этажа в жилом доме, нарушение правил приемки объектов в эксплуатацию при повторном нарушении после административного штрафа вводится уголовная ответственность.
Новая версия статьи 229.3 УК предусматривает до 3 лет исправительных работ, ограничение свободы на 1−3 года, либо лишение свободы на тот же срок. При тяжких последствиях (включая человеческие жертвы) срок лишения свободы составит 3−5 лет.
Кроме того, для правильной квалификации каждое правонарушение в КоАО выделяется как отдельный пункт. В целях предотвращения коррупции предлагается заменить диапазоны административных штрафов на фиксированные суммы.
Ранее Spot писал, что для реализации проектов реновации жилья в регионах планируется подготовить законопроект.