Yevropa komissiyasi “Google” va “Samsung” o‘rtasidagi “Galaxy S24” smartfonlariga sun’iy intellektni joriy etish bo‘yicha kelishuv bo‘yicha tekshiruv boshladi, deya xabar bermoqda “Reuters”.
Yanvar oyida e’lon qilingan kelishuvga ko‘ra, “Google” kompaniyasining “Gemini” sun’iy intellekt modeli “Samsung” smartfonlariga o‘rnatiladi.
Endi “Eslatmalar”, “Ovoz yozuvchisi va “Klaviatura” ilovalari ovozli transkripsiya, matnni tahrirlash va imlo tekshirish uchun “Google Gemini Pro” bulut modelidan, “Xabarlar"da matn va emoji yaratish uchun “Gemini Nano"dan foydalanadi.
Ushbu haftada komissiya bozor ishtirokchilariga shartnomaning raqobatga ta’siri bo‘yicha savollar yubordi. So‘rovdan maqsad bitim boshqa sun’iy intellekt tizimlaridan foydalanishni va ularning “Samsung qurilmalaridagi ilovalar bilan o‘zaro ta’sirini cheklaydimi yoki yo‘qligini aniqlashdan iborat.
“Biz ko‘rib turgan tahdid shundaki, yirik texnologiya kompaniyalari kichik asosiy ishlab chiquvchilar uchun oxirgi foydalanuvchilarga erishishni qiyinlashtirishi mumkin”, dedi Yevropa Ittifoqining raqobat bo‘yicha rahbari Margrete Vestager.
So‘rovnomada “Gemini” oldindan o‘rnatilishi boshqa sun’iy intellektlar tizimlarini o‘rnatish va ularning boshqa ilovalar bilan o‘zaro ta’sirini cheklaydimi yoki yo‘qmi degan savollar mavjud.
So‘rov ishtirokchilaridan, shuningdek, qurilma ishlab chiqaruvchilari bilan bitimlar tuza olmagan holatlar va nosozlik sabablarini tavsiflash so‘ralgan.
Hozircha Yevrokomissiya tomonidan tergovning boshlanishi yoki natijalari haqida rasmiy bayonot berilmagan. Bozor ishtirokchilari hafta oxirigacha sakkiz betlik so‘rovga javob berishlari kerak.
Bu komissiyaning texnologiya gigantlarini birinchi marta tekshirishi emas.
Monopoliyaga qarshi idoralar “Apple” uchinchi tomon ishlab chiqaruvchilariga iPhone’da “NFC” texnologiyasidan foydalanish imkoniyatini berishdan bosh tortganida kompaniya raqobatni buzayotganini aniqladi.
Bu raqobatni cheklash deb hisoblangan va yillik tovar aylanmasining 10%i miqdorida jarima solinmaslik uchun “Apple” uchinchi kompaniyalarga o‘z texnologiyalaridan bepul foydalanish imkonini bergan.
Shu yilning mart oyida kompaniya musiqa bozoridagi hukmron mavqeini suiiste’mol qilganlikda ham aybdor deb topildi. Yevropa komissiyasi “Spotify” shikoyatidan so‘ng “Apple"ni 1,8 mlrd yevro jarimaga tortdi.

Европейская комиссия начала расследование соглашения между Google и Samsung по внедрению искусственного интеллекта в смартфоны Galaxy S24, сообщает Reuters.
Согласно сделке, объявленной в январе, модель искусственного интеллекта от Google — Gemini — будет встроена в смартфоны Samsung. Теперь приложения «Заметки», «Диктофон» и «Клавиатура» используют облачную модель Gemini Pro от Google для расшифровки голоса, редактирования текста и проверки орфографии, Gemini Nano — для генерации текстов и эмодзи в «Сообщениях».
На этой неделе комиссия направила участникам рынка вопросы, касающиеся влияния этого соглашения на конкуренцию. Цель опроса — выяснить, ограничивает ли сделка использование других ИИ-систем и их взаимодействие с приложениями на устройствах Samsung.
«Угроза, которую мы видим, заключается в том, что крупные технологические компании могут усложнить небольшим разработчикам базовых моделей доступ к конечным пользователям», — отметила глава антимонопольного ведомства ЕС Маргрете Вестагер.
Вопросник включает вопросы о том, ограничивает ли предустановка Gemini возможность установки других ИИ-систем и их взаимодействие с другими приложениями. Участникам опроса также предложено описать случаи, когда им не удалось заключить сделки с производителями устройств и причины отказов.
Официальных заявлений о начале или результатах расследования от Еврокомиссии пока не поступало. Участники рынка должны ответить на восьмистраничный вопросник до конца недели.
Это не первый случай расследования комиссии в отношении технологических гигантов.
Антимонопольные органы выявили нарушение конкуренции у Apple, когда компания отказалась предоставлять доступ к технологии NFC на iPhone сторонним разработчикам. Это сочли ограничением конкуренции, и чтобы избежать штрафа в 10% от годового оборота, Apple предоставила бесплатный доступ к своим технологиям третьим компаниям.
В марте этого года компанию также признали виновной в злоупотреблении доминирующим положением на рынке музыки. Еврокомиссия оштрафовала Apple на €1,8 млрд евро после жалобы Spotify.