Kichik sanoat zonalari hamda yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalari tadbirkorlarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan hukumat qarori qabul qilindi.
Sanoat zonalari direksiyalari ishtirokchilar tomonidan investitsiyaviy va ijtimoiy majburiyatlarning bajarilishini tasdiqlaydi. Shundan so‘ng ishtirokchilar sanoat zonasida o‘zlariga ajratilgan ko‘chmas mulkni xususiylashtirishlari mumkin bo‘ladi.
1-avgustdan boshlab majburiyatlarning bajarilishi to‘g‘risida xulosa berishning maksimal muddati uch oyni tashkil qiladi. 1-oktabrgacha o‘z majburiyatlarini bajargan va bajarmagan sanoat zonasi ishtirokchilarini hisobga olish uchun elektron platformani ishga tushirish topshirildi.
Investitsiyalar nazorat smetalari va auditorlik hisobotlari asosida tasdiqlanadi. Ijtimoiy majburiyatlarning bajarilishini baholash uchun buxgalteriya hisobotlari, soliq idorasi, bandlik organlari va boshqa tashkilotlarning ma’lumotlaridan foydalaniladi.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga kichik sanoat zonalari, yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalarida joylashgan davlat mulki obyektlarini xususiylashtirish vakolati berildi.
Sanoat zonasi ishtirokchisi direksiyadan majburiyatlarning bajarilganligini tasdiqlovchi hujjatni olgach, obyektni xususiylashtirish uchun ariza berishi mumkin. Shu bilan birga quyidagilar talab qilinadi:
- sanoat zonasida kamida 3 yil ishtirokchisi sifatida ro‘yxatdan o‘tganligini tasdiqlovchi hujjat va obyektni ishtirokchi hisobidan rekonstruksiya qilish yoki kapital ta’mirlash uchun nazorat smetasi;
- yoki kamida 5 yil davomida ishtirokchi sifatida ro‘yxatdan o‘tganligini tasdiqlovchi hujjat va rahbariyat bilan kelishilgan holda obyektni saqlash uchun sarflangan xarajatlarning nazorat smetasi.
Direksiya hujjatlarni 5 ish kuni ichida hududiy Davaktiv agentligi bo‘limiga topshirishi kerak. Agentlik sotuvga qo‘yilgan obyekt bo‘yicha balans egasiga so‘rov yuboradi va uni 17 ish kunidan kechiktirmay mustaqil baholovchi yordamida baholashni amalga oshiradi.
Keyin sanoat zonasi ishtirokchisiga mulkni sotib olish taklifi taqdim etiladi, shundan so‘ng uning roziligi bilan 10 ish kuni ichida uch tomonlama oldi-sotdi shartnomasi tuziladi. Obyektga buyurtma obyekt narxi to‘liq to‘langanidan keyin 5 ish kuni ichida taqdim etiladi.
Savdo-sanoat palatasining qayd etishicha, mamlakatda 529ta kichik sanoat zonalari hamda 202ta yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalari tashkil etilgan.

Кабмин 17 июля утвердил набор мер по развитию малых и молодежных промышленных зон. Постановление опубликовано на Lex.uz.
Дирекции промзон будут подтверждать исполнение участниками своих инвестиционных и социальных обязательств. После этого участники смогут приватизировать выделенные им объекты недвижимости на территории промзоны.
Максимальный срок выдачи заключения об исполнении обязательств с 1 августа составит три месяца. До 1 октября поручено запустить электронную платформу для учета участников промзон, выполнивших и не выполнивших обязательства.
Внесение инвестиций подтверждается на основе контрольных смет и аудиторских отчетов. Для оценки выполнения социальных обязательств используется бухгалтерская отчетность, данные из налоговой инспекции, органов занятости и других организаций.
Получив от дирекции документ, подтверждающий выполнение обязательств, участник промзоны может подать заявление на приватизацию объекта. К нему требуется приложить:
- документ о регистрации в качестве участника промзоны в течение минимум 3 лет и контрольная смета реконструкции или капитального ремонта объекта за счет участника;
- либо документ о регистрации в качестве участника в течение минимум 5 лет и контрольная смета расходов, понесенных на содержание объекта по соглашению с дирекцией.
Дирекция в течение 5 рабочих дней должна подать в местное управление АУГА документы. АУГА направляет запрос балансодержателю предлагаемого к продаже объекта и не позже чем через 17 рабочих дней проводит его оценку при помощи независимого оценщика.
Затем участнику промзоны представят предложение о покупке объекта, после чего при его согласии в течение 10 рабочих дней заключается трехсторонний договор купли-продажи. Ордер на объект будет предоставлен за 5 рабочих дней после полной оплаты стоимости объекта.