Kapitalbank biznes va xususiy mijozlar uchun raqamli ekotizimni qanday shakllantirmoqda — bu haqda Kapitalbank raisining birinchi o‘rinbosari Sardor Ismoilov BS/2 xalqaro kompaniyasiga bergan intervyusida aytib berdi. Suhbat Digital Uzbekistan forumi doirasida bo‘lib o‘tdi.
Kapitalbank bugungi kunda o‘zining umumiy rivojlanishida qaysi asosiy yo‘nalishlarga e’tibor qaratmoqda? Siz qaysi bank mahsulotlari va mijozlar segmentlarini ustuvor deb hisoblaysiz?
Biz bank texnologiyasini rivojlantirishni taraqqiyotimizning ustuvor yo‘nalishlaridan biri deb bilamiz. O‘tgan yili biz O‘zbekistonning innovatsion xususiy banki unvoniga sazovor bo‘ldik, lekin bu bilan cheklanib qolmoqchi emasmiz.
Maqsadimiz doimiy ravishda innovatsiyalarni joriy etish va tadbirkorlik subyektlari hamda xususiy mijozlarga masofaviy bank xizmatlari ko‘rsatish turlarini kengaytirishdan iborat. Ilg‘or texnologiyalarni integratsiyalash hamda xavfsizlik va foydalanish qulayligiga e’tibor qaratish orqali barcha mijozlarimizga tobora raqamli dunyoda o‘z mablag‘larini samaraliroq va sifatliroq boshqarish imkoniyatini berishga intilamiz.
Biznes uchun bank mahsulotlari ustida ham faol ishlayapmiz. Bugun O‘zbekistonda tadbirkorlikning haqiqiy gullab-yashnayotganligini ko‘rib turibmiz. Prezidentimiz tashabbusi va davlatimiz qo‘llab-quvvatlashi natijasida mamlakatimizda tadbirkorlik o‘sishi va rivojlanishi uchun qulay shart-sharoit yaratilmoqda.
O‘z navbatida, O‘zbekiston tadbirkorlari va kompaniyalarini qo‘llab-quvvatlash, ularga qulay va foydali bank mahsulotlari va xizmatlarini taklif etib, qo‘yilgan vazifalar yechimini topish, moliyani samarali boshqarishga maslakdosh bo‘lishga intilamiz.
Bundan tashqari, bank xizmatlarining premium liniyasini ishga tushirishga tayyorlanmoqdamiz. Hozir loyihani boshlash uchun faol tayyorgarlik bosqichidamiz. Kapitalbank yangiliklarini kuzatib boring.
Yaqinda bankingizdagi bankomatlar soni deyarli ikki baravarga oshdi. O‘z-o‘ziga xizmat ko‘rsatadigan bank kanallarini rivojlantirish va bankomatlar parkini boshqarish strategiyangiz qanday?
Ha, joriy yil boshidan buyon 300 dan ortiq zamonaviy bankomatlar o‘rnatdik. Biz bankomatlarning an’anaviy g‘oyasini qayta ko‘rib chiqdik, uning asosiy vazifasi naqd pul olish va depozit qilish edi — biz mijozlarga ilgari faqat bank filiallarida mavjud bo‘lgan keng ko‘lamli bank xizmatlarini taklif qilamiz. Shu tariqa nafaqat mijozlarimiz uchun xizmatlarning qulaylik darajasini oshiramiz, balki bank filiallaridagi front-ofis xodimlarining ish yukini yengillashtiramiz.
O‘sib borayotgan talabni ko‘rib, o‘zimizga xizmat ko‘rsatish kanallarini yanada rivojlantirishni rejalashtirmoqdamiz. Bizning mijozlarimiz uzoqdan foydalanish mumkin bo‘lgan ishonchli, keng qamrovli moliyaviy vositalarni qidirmoqda.
Kapitalbank ommabop bank xizmatlarini bankka kelmasdan olish imkonini beradi — bular qatoriga Kapitalbank ilovalari, tadbirkorlar uchun masofaviy xizmatlar, keng turdagi operatsiyalarga ega bankomatlar kiradi. Shuningdek, mijozlar to‘lov kartalarini bankka bormasdan olishlari uchun karta mashinalarini joriy etishni rejalashtirmoqdamiz.
Filiallardagi bank xizmatlariga hali ham talab yuqori. Bugun ham bizning ofislarimizda odamlarning katta oqimini ko‘rishingiz mumkin. Shuni ta’kidlashni istardimki, bu oqim vaqt o‘tishi bilan kamayib bormoqda, chunki asosiy qismi, oxir-oqibat, raqamli muhitga o‘tmoqda.
23 yillik faoliyati davomida “Kapitalbank” O‘zbekistonning qariyb ikki million nafar rezidenti va 80 ming nafar tadbirkori uchun ishonchli moliyaviy hamkor sifatida o‘zini namoyon qildi. Raqamli bankdan foydalanish bilan bog‘liq mijozlar xatti-harakatlarida qanday o‘zgarishlarni ko‘ryapsiz?
Asosiy o‘zgarish raqamli banking va naqd pulsiz to‘lovlarga bo‘lgan ishonch darajasining ortib borayotganidir. Ilgari odamlar bankka kelish, bank xodimi bilan shaxsan gaplashish va naqd pul olish xavfsizroq ekanligiga ishonishgan.
Bugungi kunda bozor butunlay raqamli transformatsiyani boshdan kechirmoqda va vaqtni tejash birinchi o‘ringa chiqmoqda. Mijozlarimiz tez, qulay va ishonchli bank xizmatlaridan foydalanishni xohlashadi. Buning uchun mahsulotlarimiz ro‘yxati va mobil ilovamizning funksional imkoniyatlari kengaytirilmoqda, yuqori texnologiyali bankomatlar o‘rnatilmoqda.
Agar mobil ilovada hisobvaraq, omonat va kreditlarni boshqarish, sertifikatlar va hisobvaraqdan ko‘chirmalarni bir necha soniya ichida onlayn tarzda qabul qilish imkoni bo‘lsa, nima uchun bank filialiga borish kerak? Yaqin bankomatda valyuta ayirboshlash yoki kredit to‘lovlarini amalga oshirish mumkinmi? Ammo raqamli bankingning muhim afzalligi shundaki, u yirik shaharlar va kichik shaharchalar aholisiga bank xizmatlarini olishda teng imkoniyatlarni taqdim etadi.
Shuningdek, biz biznes uchun qulay vositalarni taklif etamiz: Uzum Business ilovasi tadbirkor mijozlarimizga bank ish vaqtidan qat’iy nazar moliyaviy operatsiyalarni amalga oshirish imkonini beradi. Ilovadan foydalanib, siz to‘lovlar va hisoblarni boshqarishingiz, valyuta operatsiyalarini amalga oshirishingiz, xodimlarga ish haqini yuborishingiz va boshqa ko‘p narsalarni amalga oshirishingiz mumkin.
Kapitalbankning texnologik hamkori BS/2 xalqaro kompaniyasi hisoblanadi. 2023-yilda tomonlar o‘rtasida strategik sheriklik shartnomasi imzolangan. Hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari orasida:
- o‘z-o‘ziga xizmat ko‘rsatish qurilmalari tarmog‘ini yangilash (dunyoning yetakchi ishlab chiqaruvchisi Diebold Nixdorfning zamonaviy bankomatlari);
- yangi dasturiy ta’minotni joriy etish;
- bankomatlarning xavfsizligini oshirish va monitoring tizimlarini integratsiyalash.
BS/2 bilan hamkorlikda olib borilgan ishlar tufayli Kapitalbank O‘zbekistonda birinchi bo‘lib bankomatlar yordamida kreditlarni to‘lash imkoniyatini joriy qildi. Joriy yilda Kapitalbankning o‘z-o‘ziga xizmat ko‘rsatish qurilmalarida karta hisobini to‘ldirish va o‘z-o‘zini kartasiz inkassatsiya qilish funksiyalarini joriy etish rejalashtirilgan.

Как «Капиталбанк» формирует цифровую экосистему для бизнеса и частных клиентов — рассказал первый заместитель председателя «Капиталбанка» Сардор Исмаилов в интервью для международной компании BS/2. Разговор состоялся в рамках форума Digital Uzbekistan.
На каких основных направлениях в настоящее время фокусируется «Капиталбанк» в общем развитии? Какие банковские продукты и клиентские сегменты вы рассматриваете как приоритетные?
Одним из приоритетных направлений нашего развития мы видим развитие технологичности банка. В прошлом году мы получили звание «Самого инновационного частного банка в Узбекистане», но мы не собираемся останавливаться на достигнутом.
Наша цель — постоянно внедрять инновации и расширять спектр дистанционных банковских услуг для бизнеса и частных клиентов. Интегрируя передовые технологии и уделяя особое внимание безопасности и удобству использования, мы стремимся предоставить всем нашим клиентам возможность более эффективно и качественно управлять своими финансами в условиях растущей цифровизации.
Также мы активно работаем над банковскими продуктами для бизнеса. Мы наблюдаем в Узбекистане настоящий бум предпринимательства сегодня. Благодаря инициативам президента и поддержке государства создаются благоприятные условия для роста и развития бизнеса у нас в стране.
Мы со своей стороны стремимся поддержать предпринимателей и компании Узбекистана, предлагая им удобные и выгодные банковские продукты и сервисы для решения их задач и эффективного управления финансами.
Кроме того, мы готовим к запуску премиальную линейку банковских услуг и сервисов. Сейчас мы в активной фазе подготовки к старту проекта. Следите за новостями Капиталбанка.
Количество банкоматов вашего банка практически удвоилось за последнее время. Какая у вас стратегия по развитию каналов банковского самообслуживания и функционированию парка АТМ?
Да, мы установили более 300 современных банкоматов с начала этого года. Мы переосмыслили традиционное представление о банкоматах, базовой функцией которых являлось снятие и внесение наличных — предлагаем клиентам целый спектр услуг, который ранее был доступен только в отделениях банка. Так мы не только повышаем уровень комфорта банковского обслуживания для наших клиентов, но и разгружаем сотрудников фронт-офисов в отделениях банков.
Мы планируем и дальше развивать каналы самообслуживания, так как видим растущий спрос. Наши клиенты ищут надежные комплексные финансовые инструменты с возможностью удаленного использования.
«Капиталбанк» дает возможность получить самые востребованные банковские услуги, не приходя в банк — это и приложение «Капиталбанка», и дистанционное обслуживание для предпринимателей, и банкоматы с широким спектром операций. Планируем и внедрение картоматов, чтобы клиенты могли получать платежные карты, не посещая банк.
Отделения все еще востребованы. Вы и сегодня можете наблюдать в наших офисах большой поток людей. Я хотел бы отметить, что этот поток со временем сокращается, потому что основная часть, все-таки, переходит в цифровую среду.
За 23 года работы «Капиталбанк» зарекомендовал себя как надежный финансовый партнер для почти двух миллионов жителей и 80 тысяч предпринимателей Узбекистана.
Какие изменения вы фиксируете в клиентском поведении, связанном с использованием цифрового банкинга?
Главное изменение — это растущий уровень доверия к цифровому банкингу и безналичным расчетам. Раньше люди считали, что надежнее прийти в банк, поговорить с сотрудником банка лично, взять в руки наличные деньги.
Сегодня же рынок в целом проходит цифровую трансформацию и на первый план выходит экономия времени. Наши клиенты хотят иметь доступ к быстрым, удобным и надежным банковским услугам. Для этого мы расширяем список наших продуктов и функционал мобильного приложения, устанавливаем высокотехнологичные банкоматы.
Зачем ехать в отделение банка, если в мобильном приложении можно управлять своими счетами, вкладами и кредитами, получить справки и выписки по счету онлайн за считанные секунды. А в ближайшем банкомате можно обменять валюту или внести оплату по кредиту, но самое главное преимущество цифрового банкинга — это то, что он дает равные возможности для получения банковских услуг жителям больших городов и небольших населенных пунктов.
Мы также предлагаем удобные инструменты для бизнеса: приложение Uzum Business дает возможность нашим клиентам-предпринимателям проводить финансовые операции вне зависимости от операционных часов банка. С помощью приложения можно управлять платежами и счетами, совершать операции с валютой, отправлять зарплаты сотрудникам и другое.
Технологический партнер «Капиталбанка» — международная компания BS/2. В 2023 году между сторонами было подписано соглашение о стратегическом партнерстве. Среди основных направлений сотрудничества:
- обновление сети устройств самообслуживания (современные банкоматы одного из ведущих мировых производителей Diebold Nixdorf);
- внедрение нового программного обеспечения;
- повышение безопасности банкоматов и интеграция систем мониторинга.
Благодаря совместной работе с BS/2 «Капиталбанк» стал одним из первых в Узбекистане, кто реализовал возможность погашения кредитов с помощью банкоматов. В 2024 году запланировано внедрение функций пополнения картсчета и проведения самоинкассации без карты на устройствах самообслуживания «Капиталбанка».