Istiqbolli loyihalar milliy agentligi beshta sug‘urta kompaniyasiga nisbatan jazo choralarini qo‘lladi, deya xabar bermoqda agentlik matbuot xizmati.
Sug‘urta tashkilotlarining moliyaviy ko‘rsatkichlarini o‘rganish natijalariga ko‘ra, NAPP tomonidan qonun hujjatlarida belgilangan me’yorlarga rioya qilmaslik holatlari aniqlanib, jami 117,5 mln so‘m miqdorida jarimalar undirildi.
Jarima qo‘llanilgan tashkilotlarga quyidagilar kiradi:
- “Semurg Insurance” — 45 mln so‘m;
- “O‘zagrosug‘urta” — 22,5 mln so‘m;
- “O‘zbekinvest” — 22,5 mln so‘m
- “Alskom” — 17,5 mn slo‘m;
- “Global Insurance Group” — 10 mln so‘m.
Sug‘urta bozorini tartibga soluvchining funksiyalari 2023-yilning sentabr oyida agentlikka o‘tkazilgandi.
Shuningdek, regulyator uchta tashkilotning litsenziyalarini to‘xtatdi, ularning oxirgisi dekabr oyida “Omad Sug‘urta” bo‘ldi. Yana sakkiz nafar sug‘urtalovchi normativlarni buzganlik uchun jami 252 mln so‘m jarimaga tortildi. Aprelda “Universal Sug‘urta” kompaniyasining litsenziyasi bekor qilindi.
Fevral oyida NAPP direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak sug‘urta bozorida “nosog‘lom raqobat rivojlanganini” ta’kidladi.
U ba’zi kompaniyalarning boshqalarga nisbatan “aniq ustunligi"ga ishora qildi va bu masala amaldagi talab va qoidalarga rioya qilish bilan bog‘liqligini qo‘shimcha qildi.
Avvalroq “Spot” 1-iyuldan sug‘urta polisi bo‘lmagan qurilishlarni davlat tomonidan moliyalashtirish taqiqlanishi haqida yozgandi.
Bunda qurilish tavakkalchiliklarini majburiy sug‘urta qilish bo‘yicha sug‘urta polisi to‘liq qurilish davri uchun olingan bo‘lishi zarur.

Национальное агентство перспективных проектов применило штрафные санкции к пяти страховым компаниям, сообщает пресс-служба ведомства.
По итогам изучения финансовых показателей страховых организаций НАПП выявило факты несоответствия установленным законодательством нормативам и наложило штрафы на общую сумму 117,5 млн сумов.
Среди нарушителей приводятся:
- Semurg Insurance — 45 млн сумов;
- «Узагросугурта» — 22,5 млн сумов;
- «Узбекинвест» — 22,5 млн сумов;
- Alskom — 17,5 млн сумов;
- Global Insurance Group — 10 млн сумов.
Функции регулятора страхового рынка были переданы НАПП в сентябре 2023 года. Ведомство аннулировало лицензии Unipolis, Farovon Sug’urta, Sharq Sug’urta, Euroasia Life Insurance, Universal Sug’urta, New Life Insurance.
Страховщик Asko-Vostok отказался от лицензии. Кроме того, разрешения еще нескольких компаний были временно приостановлены — последней из них в начале июля по своему запросу стала Agros Hayot.
В первый месяц после передачи регулирования восемь страховщиков были оштрафованы на 252 млн сумов. В январе компании Kapital Sug’urta назначили штраф в 162 млн сумов, а в апреле с санкциями столкнулась Global Insurance.
Первый замглавы НАПП Вячеслав Пак в начале февраля отмечал, что на страховом рынке «сложилась нездоровая конкуренция». Он указал на «явное преимущество» одних компаний перед другими и добавил, что вопрос связан с соблюдением действующих требований и норм.