Qozog‘iston va O‘zbekiston o‘rtasida davlatlararo turistik poyezdlar qatnovi yo‘lga qo‘yiladi. Bu haqda Qozog‘iston Turizm va sport vazirligi ma’lum qildi.
“Ipak yo‘li” temir yo‘l sayohati “Qozog‘iston temir yo‘llari” tarkibiga kiruvchi “Yo‘lovchi tashish” kompaniyasi tomonidan turoperatorlar bilan hamkorlikda tashkil etilgan.
Mazkur sayohat Olmaota-Turkiston-Toshkent-Olmaota yo‘nalishi bo‘ylab o‘tadi va to‘rt kun davom etadi.
Birinchi reys 16-noyabr, shanba kuni yo‘lga chiqadi. Sayohat davomida tur ishtirokchilari Turkiston va Toshkentning bir qator diqqatga sazovor joylari, jumladan, qadimiy O‘tror (Otyrar) shahri bilan tanishishlari mumkin.
Shuningdek, dasturda Ariston bobo maqbarasi, “Azret Sulton” tarixiy-madaniy qo‘riqxona-muzeyi va “Karvonsaroy” turistik majmuasiga tashrif buyurilgan. Narxga ovqatlanish, kirish chiptalari, gid xizmatlari va transport xizmati kiradi.
“Birgalikdagi sa’y-harakatlar natijasida ikki mamlakatni bog‘laydigan noyob temir yo‘l sayohatini yaratishga muvaffaq bo‘ldik. Sayohatlar boy ma’naviy va tarixiy merosimiz haqida bilishni istagan fuqarolarimiz va boshqa mamlakatlardan kelgan sayyohlar uchun yanada qulay va qulay bo‘ladi. Bu Qozog‘iston va O‘zbekiston o‘rtasidagi turizmni rivojlantirish va madaniy aloqalarni mustahkamlashda muhim qadamdir,” — dedi Qozog‘iston turizm va sport vaziri o‘rinbosari Yerjan Yerkinbayev.
Avvalroq “Spot” 2025-yilning yozidan Toshkentdan Issiqko‘lga poyezd harakati boshlanishi haqida yozgandi.
O‘zbekiston temir yo‘llari Turkmaniston, Tojikiston hamda Qirg‘iziston bilan yuk tashuvlarini amalga oshirishda tariflarni pasaytirishga kelishib oldi.

Между Казахстаном и Узбекистаном будут ходить межгосударственные туристические поезда. Об этом сообщило Министерство туризма и спорта Казахстана.
Железнодорожный тур «Шелковый путь» организован входящей в «Казакстан темир жолы» компанией «Пассажирские перевозки» совместно с туроператорами. Он проходит по маршруту Алматы — Туркестан — Ташкент — Алматы и длится четыре дня.
Первый рейс отправится в субботу, 16 ноября. Во время поездки участники тура смогут ознакомиться с рядом достопримечательностей Туркестана и Ташкента, включая древний город Отырар (Отрар).
Также программа включает посещение мавзолея Арыстан-баба, историко-культурного заповедника-музея «Азрет Султан» и туркомплекса «Караван-Сарай». В стоимость включены питание, входные билеты, услуги гида и транспортное обслуживание.
«В результате совместных усилий удалось создать уникальный железнодорожный тур, который соединяет две страны. Путешествия станут более комфортными и доступными для наших граждан и туристов из других стран, которые хотят узнать о богатом духовном и историческом наследии», — отметил замминистра туризма и спорта Ержан Еркинбаев.
Ранее Spot писал, что в 2025 году планируется запустить межгосударственный туристический поезд между Ташкентом и Иссык-Кулем.