Buxoro shahrining tarixiy qismida skuterlar va moped kabi transport vositalarining harakati cheklandi. Bu haqda “O‘zbekiston 24” telekanali lavhasida ma’lum qilindi.
Bu bo‘yicha shaharning tarixiy qismida Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi tomonidan ogohlantiruvchi yo‘l belgilari o‘rnatilmoqda.
Unga ko‘ra, endi moto-auto vositalari, skuterlar, mopedlar va velosipedlarda harakatlanishni taqiqlovchi yo‘l belgilari mavjud bo‘lgan joylarda harakatni amalga oshirish ma’muriy javobgarlikka sabab bo‘ladi.
Qayd etilishicha, mazkur transport vositalarining qatnovi tarixiy merosga zarar yetkazishi hamda hududda harakatlanayotgan sayyohlar va mahalliy aholiga xavf tug‘dirishi mumkin.
Buxoro viloyati YHXB matbuot xizmatining “Gazeta.uz"ga qo‘shimcha qilishicha, shaharning tarixiy hududida, shuningdek, inson kuchi bilan harakatlanadigan aravalar ham taqiqlangan.
Joriy yilning iyul oyida Vazirlar Mahkamasi skuter va mopedlarning davlat raqamlari turini tasdiqladi. Hujjat bilan IIV va Texnik jihatdan tartibga solish agentligiga uch oy muddatda yangi avtomobil raqamlari uchun normativ hujjatlarni belgilash topshirildi.
Oktabrga kelib, prezident skuterlar va individual harakatlanish vositalaridagi qoidabuzarliklar uchun jarimalarni joriy etuvchi qonunni imzoladi. Masalan, bu kabi vositalarda yo‘lovchilar bilan yurish BHMning 50%i (187 500 so‘m) miqdorida jarima solishga sabab bo‘ladi.

Власти Бухары запретили езду на любом транспорте с двигателем в историческом районе города. Об этом сообщил телеканал O’zbekiston 24.
Как отмечается в сообщении, введение ограничений на передвижение автомобилей спровоцировало рост популярности легкого транспорта. Сюда входят мотоциклы, велосипеды, мопеды, гольфкары и другие транспортные средства.
Однако поездки на них по пешеходным улицам создают риск жизни и здоровью как местных жителей, так и туристов, отметили в Службе безопасности дорожного движения. Также они негативно сказываются на состоянии исторических памятников.
По этой причине было решено ограничить движение средств индивидуальной мобильности, мопедов и скутеров в исторической части Бухары. Соответствующие знаки (3.5.1 и 3.34) были установлены на всех въездах в район.
Местным жителям напомнили об административной ответственности за нарушения правил дорожного движения. При этом на видео сотрудники СБДД останавливают не только скутеры и мопеды, но и велосипеды.
В июле этого года Кабинет министров утвердил вид номерных знаков для мопедов и скутеров. МВД и Агентству технического регулирования поручено обозначить регламенты для новых номерных знаков в течение трех месяцев.
29 октября президент подписал закон, вводящий штрафы за нарушения для лиц, управляющих СИМ и скутерами. Например, езда с пассажирами будет наказываться штрафом в 50% БРВ (187 500 сумов).