O‘zbekiston va AQSh Jahon savdo tashkilotiga qo‘shilish bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralarni rasman yakunladi. Bu haqda prezidentning JST masalalari bo‘yicha maxsus vakili Azizbek Urunov ma’lum qildi.
19-dekabr kuni Vashingtonda O‘zbekiston bosh vaziri o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev va Oq uyning savdo vakili Ketrin Tay bu bo‘yicha protokolni imzoladi. Mazkur hujjat bozorlarga o‘zaro kirish bo‘yicha kelishuvlarga erishilganini tasdiqlaydi.
“Bu yil JSTga a’zo bo‘lishimiz jarayonida tarixiy yil bo‘ldi, yil oxirida juda istiqbolli natijalarga erishildi”, — dedi Urinov.
Maxsus vakil “konstruktiv hamkorlik” uchun ikki tomon muzokarachilar jamoalariga minnatdorchilik bildirdi. “O‘zbekiston tomoni 2026-yilgacha tashkilotga a’zo bo‘lish maqsadiga erishishga e’tiborni kuchaytiradi”, — dedi u.
Noyabr oyi boshida Urunov Toshkent va Vashington o‘rtasida JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha muzokaralar yakunlanganini ma’lum qilgandi. Uning ta’kidlashicha, jarayon 14 oy davom etgan. Shuningdek, so‘nggi bir necha oyda Xitoy, Filippin, Salvador, Tailand va Pokiston bilan ham tegishli protokollar imzolandi.
Azizbek Urunov mamlakat yana bir qator davlatlar — Rossiya, Shveysariya, Buyuk Britaniya, Yevropa Ittifoqi va boshqalar bilan muzokaralarni yakunlashi kerakligini ma’lum qilgandi. Shuningdek, u mamlakatda savdoni tartibga solish bo‘yicha qabul qilinishi rejalashtirilayotgan notarif chora-tadbirlar haqida qayd etdi.

Узбекистан и США подписали протокол о завершении двусторонних переговоров по присоединении республики ко Всемирной торговой организации (ВТО). Об этом сообщил спецпредставитель президента по вопросам ВТО Азизбек Урунов.
Вице-премьер Узбекистана Жамшид Ходжаев и торговая представительница Белого дома Кэтрин Тай подписали протокол в Вашингтоне 19 декабря. Документ знаменует достижение договоренностей по взаимному доступу к рынкам.
«Этот год был историческим в нашем процессе присоединения к ВТО, с очень многообещающими достижениями к его концу», — отметил Урунов.
Спецпредставитель поблагодарил команды переговорщиков с обеих сторон за «конструктивное взаимодействие». Узбекистанская сторона увеличит концентрацию на достижении цели по вступлению в организацию к 2026 году, подчеркнул он.
В начале ноября Урунов сообщил о завершении переговоров между Ташкентом и Вашингтоном по вступлению в ВТО. Он отметил, что процесс занял 14 месяцев. Также в последние несколько месяцев были подписаны соответствующие протоколы с Китаем, Филиппинами, Сальвадором, Таиландом и Пакистаном.