Bosh prokuraturaga quyosh panellari va suv isitish qurilmalari o‘rnatilishini nazorat qilish topshirildi. Bu haqda 7-fevralda qabul qilingan prezident farmonida belgilandi.
Bosh prokuror o‘rinbosari Shohrux Aminov kichik quvvatli qayta tiklanuvchi energiya manbalari qurilmalarini o‘rnatish rejasining ijrosini ta’minlash, shuningdek, quyosh panellari va geliokollektorlar o‘rnatilishida qonunchilik talablariga so‘zsiz rioya etilishi ustidan qat’iy nazoratni amalga oshirishi kerak.
Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimliklari bilan birgalikda bir oy muddatda 2025-yilda quyosh panellari va geliokollektorlarni tuman va shaharlar kesimida o‘rnatish dasturini Vazirlar Mahkamasiga kiritishi belgilandi.
Bundan tashqari, vazirlik 2025−2026 yillarda mamlakat hududlarida mikro gidroelektr stansiyalarini qurish dasturini ishlab chiqadi.
Elektr energiyasi ishlab chiqarishda qayta tiklanuvchi energiya manbalari ulushini oshirish uchun 4,5 GVt quvvatga ega quyosh va shamol elektr stansiyasini ishga tushirish (farmon loyihasida — 3,5 GVt), 785 MVt quvvatga ega quyosh panellarini o‘rnatish va 225 MVt quvvatga ega GESlarni qurish (loyihada — 160 MVt) rejalashtirilgan.
Yanvar oyida “Atrof-muhitni asrash va “yashil iqtisodiyot” yili davlat dasturi loyihasiga bag‘ishlangan yig‘ilishda prezident 100 mingta obyekt va 150 mingta xonadonda 600 MVt quvvatga ega quyosh panellarini o‘rnatish bo‘yicha topshiriq bergandi. Bosh prokuratura quyosh panellari va suv isitish qurilmalariga o‘tishni nazorat qiladi.
Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov turar-joy va xo‘jalik binolari tomlarining kamida yarmini quyosh panellari va geliokollektorlar bilan jihozlash rejalarini ma’lum qildi.
O‘tgan yili “Spot” tadbirkorlar bilan elektr energiyasidagi uzilishlar, ularning biznesga salbiy ta’siri hamda quyosh panellarini o‘rnatishga majburlashlar haqida yozgandi, o‘z navbatida, Energetika vazirligi bu amaliyotning qonunchilikka zidligini ta’kidladi.
Avvalroq 2024-yilda fuqarolar quyosh panellari orqali 12 mlrd so‘mdan ortiq elektr energiyasi sotgani haqida xabar berilgandi. 10 mingdan ortiq fuqarolarga xonadonida ishlab chiqarilgan 12,18 mln kVt/soat elektr energiyasi uchun subsidiya berildi.

Генеральной прокуратуре поручено проконтролировать установку солнечных панелей и водонагревателей. Об этом говорится в указе президента от 7 февраля, опубликованным информагентством «УзА».
Заместитель генпрокурора Шохрух Аминов должен осуществлять «строгий контроль» за обеспечением исполнения плана по установке устройств возобновляемых источников энергии малой мощности, а также безусловным соблюдением требований законодательства при установке солнечных панелей и гелиоколлекторов.
Министру энергетики Журабеку Мирзамахмудову совместно с Советом Министров Каракалпакстана, хокимиятами областей и Ташкента поручено внести в Кабинет Министров в месячный срок программу установки солнечных панелей и водонагревателей в 2025 году в разрезе районов и городов.
Кроме того, госведомства разработают программу строительства микро гидроэлектростанций в регионах республики в 2025—2026 годах.
Для наращивания доли возобновляемых источников энергии в генерации электроэнергии планируется запустить солнечные и ветряные электростанции мощностью 4,5 ГВт (в проекте указа — 3,5 ГВт), установить фотопанели на 785 МВт и построить ГЭС на 225 МВт (в проекте 160 МВт).
На январском совещании, посвященном проекту государственной программы «Года охраны окружающей среды и «зеленой экономики», президент поручил установить солнечные панели мощностью 600 МВт на 100 тыс. объектов и 150 тыс. домохозяйств. Генпрокуратура должна проконтролировать переход на солнечные панели и водонагреватели.
В конце января глава Минэнерго Журабек Мирзамахмудов сообщил о планах по оснащению как минимум половины площадей крыш жилых и хозяйственных зданий солнечными панелями и водонагревателями.
В прошлом году Spot писал о массовом принуждении предпринимателей к установке солнечных панелей под угрозой отключения электроэнергии, а в свою очередь Минэнерго отмечало противозаконность этой практики.