Birjada xorijiy kompaniyalar aksiyalari bilan savdo qilish uchun eksperimental maydoncha tashkil etiladi. Bu haqda 21 fevral kuni Oliy Majlis Senatining yalpi majlisida Istiqbolli loyihalar milliy agentligi direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak ma’lum qildi.
Uning ta’kidlashicha, 2024-yilda fond birjasida savdo hajmining sezilarli darajada o‘sishi kuzatilgan bo‘lib, u 18,5 trln so‘mni tashkil etgan. Bu tarixiy yuqori ko‘rsatkich hisoblanadi.
Shuningdek, “yashil” obligatsiyalarni chiqarish uchun huquqiy asos yaratildi va ularning 50 mlrd so‘mlik birinchi emissiyasi ro‘yxatdan o‘tkazildi.
Fond birjasidagi savdolar haqidagi ma’lumotlar “Bloomberg"da ham mavjud bo‘ldi. Bundan tashqari, Yagona korporativ axborot portali birja bilan integratsiyalashtirildi.
Shuningdek, Pak xalqaro ekspertlar bilan birgalikda “Kapital bozori to‘g‘risida"gi qonun loyihasi ishlab chiqilib, hukumatga ko‘rib chiqish uchun kiritilganini ma’lum qildi. ILMA Vazirlar Mahkamasiga kiritish rejalashtirilayotgan “Aksiyadorlik jamiyatlari to‘g‘risida"gi qonunning yangi tahririni tayyorlamoqda.
ILMA rahbarining birinchi o‘rinbosari O‘zbekiston aholisi xorijiy kompaniyalarning qimmatli qog‘ozlarini sotib olishga qiziqish bildirayotganini, biroq qonunchilikdagi cheklovlar tufayli norezidentlarning aksiyalarini sotib olish taqiqlanganini ta’kidladi.
“Biz [ILMA] „Toshkent“ fond birjasida norezidentlar aksiyalari savdosi uchun tajriba maydonchasi yaratishni rejalashtirmoqdamiz. Masalan, fuqarolar yetakchi fintex kompaniyalari, „Tesla“, „Google“ va boshqalarning aksiyalarini qonuniy tarzda sotib olishlari mumkin bo‘lgan platforma tashkil etmoqchimiz. Maqsadimiz qimmatli qog‘ozlarning jozibadorligini oshirish orqali fuqarolarni ushbu savdoga jalb qilishdir,” dedi Pak.
Bundan tashqari, agentlik valyuta obligatsiyalarini chiqarish bo‘yicha eksperimental rejimni yaratishni rejalashtirmoqda.
Direktor o‘rinbosarining so‘zlariga ko‘ra, fuqarolar o‘z jamg‘armalarini valyutada saqlashni afzal ko‘rib, valyuta risklarini o‘z zimmalariga olishga tayyor emaslar. Natijada, xorijiy valyutadagi obligatsiyalar aholining bo‘sh mablag‘larini iqtisodiyotga jalb qilish imkonini beradi, deya qo‘shimcha qildi u.
Avvalroq “Spot” O‘zbekiston $1,5 mlrdlik uchta suveren yevrobond chiqarilishini joylashtirishi haqida yozgandi.

На бирже создадут экспериментальную площадку для торговли акциями иностранных компаний. Об этом 21 февраля на пленарном заседании Сената Олий Мажлиса заявил первый заместитель директора Национального агентства перспективных проектов Вячеслав Пак.
Чиновник заявил, в 2024 году наблюдался «значительный рост торгов» на фондовой бирже, который составил 18,5 трлн сумов — исторический максимум. Также были созданы правовые основы для выпуска «зеленых» облигаций и зарегистрирована первая их эмиссия на 50 млрд сумов, данные по торгам на фондовой бирже стали доступны на Bloomberg, проведена интеграция Единого портала корпинформации с биржей.
Также Пак сообщил о разработке совместно с международными экспертами проекта закона «О рынке капитала» и внесении документа на рассмотрение в правительство. НАПП готовит новую редакцию закона «Об акционерных обществах», который планируется внести в Кабмин.
Первый замглавы НАПП отметил, что жители Узбекистана проявляют интерес к приобретению ценных бумаг иностранных компаний, но из-за законодательных ограничений покупка акций нерезидентов запрещена.
«Нами [НАПП] планируется на фондовой бирже „Тошкент“ создать экспериментальную площадку для торговли акциями нерезидентов. Например, создать площадку, где наши граждане смогут легально покупать акции ведущих финтех-компаний, Tesla, Google и других. Сделать так, чтобы за счет повышения привлекательности ценных бумаг граждане вовлекались в эту торговлю», — рассказал Пак.
Кроме того, НАПП планирует создать экспериментальный режим по выпуску валютных облигаций. По словам замдиректора, граждане не готовы брать на себя валютные риски, предпочитая хранить свои сбережения в валюте. В результате облигации в инвалюте позволят задействовать свободные средства населения в экономику, добавил он.