Olmazor tumanida gastronomik va turistik ko‘chalar majmuasini tashkil etish rejalashtirilgan. Bu haqda Toshkent shahar hokimligi matbuot xizmati xabar berdi.
Oltita hududdan iborat zanjirsimon reja tuman ma’muriyati tomonidan ishlab chiqilgan. Tuman hokimi Azizxon Umarxonov mahallalarda aholi bandligini ta’minlash orqali aholi daromadlarini ko‘paytirishga bag‘ishlangan seminarda ushbu rejani taqdim etdi.
Taqdimot slaydlariga ko‘ra, majmua eski shaharning Chorsu bozoridan shimol va shimoli-g‘arb tomonida joylashtiriladi. Loyiha 17 ta ko‘cha, 32 ta tor ko‘cha va boshi berk ko‘chani o‘z ichiga oladi hamda uning umumiy uzunligi 7,3 kilometrni tashkil etadi.
Loyiha bilan qamrab olinadigan hududlar 6 ta lotga bo‘linadi:
- Zarqaynar va Qorasaroy ko‘chalari oralig‘ida (shu jumladan, loyihaning tajriba bosqichi zonasi);
- Qorasaroy ko‘chasi bo‘ylab sharqiy tomondan (Islom sivilizatsiyasi markazi qarshisida);
- Mahalliy ko‘chasi bo‘ylab Zarqaynar 9 va 14-berk ko‘chalari, Olcha 3-berk ko‘chasi, shuningdek Abu Bakr Shoshiy ko‘chasi bo‘ylab (MIMdan g‘arbda);
- Uylanish va Tarix ko‘chalari bo‘ylab, Kalkauz kanali bo‘ylab;
- Ko‘kzor va 18-Sag‘bon berk ko‘chalari bo‘ylab, Kalkauz kanali bo‘ylab (Sag‘bon ko‘chasidan g‘arbda);
- Nurafshon, Forobiy ko‘chalari, Forobiy va Ohakchi tor ko‘chalari oralig‘ida.
Loyihaga 430 ga yaqin xonadonni ulash rejalashtirilmoqda. Hududlar va ularning infratuzilmasini rivojlantirish uchun kiritilayotgan investitsiyalar hajmi taxminan $50 mlnni tashkil etadi.
Tumanda kunlik sayyohlar oqimi qariyb 3 barobarga oshib, 11 ming nafarga yetishi kutilmoqda. Bundan tashqari, tashrif buyuruvchilar bu yerda o‘rtacha 4 soatgacha vaqt o‘tkazadilar (hozir — 20 daqiqa).
Hisob-kitoblarga ko‘ra, yangi majmuada bir kishining xarajatlari $90ni tashkil etadi yoki hozirgi xarajatlardan 4,5 baravar ko‘p bo‘ladi. Bu esa kunlik umumiy tushumni $1 mlngacha oshirishni anglatadi. Soliq tushumlari 15 barobarga ko‘payib, $30 mlrd so‘mga yetadi.
2024-yilning fevralida prezident raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda Toshkentda sanoat, infratuzilma va turizmni rivojlantirish bo‘yicha takliflar ma’qullanib, poytaxtda “gastronomik ko‘cha"lar tashkil etish yuzasidan topshiriqlar berilgandi.
15-iyuldan Taras Shevchenko ko‘chasini gastronomik ko‘chaga aylantirish bo‘yicha ishlar boshlanishi kerak edi. Biroq, jarayon oradan bir hafta o‘tib, 22-iyulda boshlandi.
“Spot” Mirobod tumani hokimligi bilan ko‘cha konsepsiyasi, ochilishining keyinga qoldirilishi, unga tutash hududlar ijarasi va tadbirkorlar bilan bog‘liq zararni kompensatsiya qilish masalalari borasida suhbatlashdi. Shundan keyin, 10-oktabrga kelib, mazkur ko‘chaning birinchi bosqich ishlari yakunlandi.
Shuningdek, Yashnobodda uchinchi gastronomik ko‘cha tashkil etiladi. Sodiq Azimov ko‘chasi uzluksiz ishlovchi ko‘chaga aylantirilib, hududda fudtraklar, 3D monitor, bankomat va infokiosklar o‘rnatiladi. Sergeli tumanining So‘g‘diyona va Jaloyir ko‘chalari kesishmasida “gastronomik” ko‘cha joylashadi. Yakkasaroy tumanidagi “Shota Rustaveli” ko‘chasida ham “gastronomik” ko‘cha barpo etiladi.
Avvalroq Yangihayot tumanida savdo-ko‘ngilochar bulvari yaratilishi haqida xabar berilgandi. Hudud gastronomik, sport, savdo hamda bolalar ko‘ngilochar hududlarini o‘z ichiga oladi.

В Алмазарском районе планируется создать комплекс гастрономических и туристических улиц. Об этом сообщила пресс-служба хокимията Ташкента.
План цепочки из шести зон был разработан районной администрацией. Хоким района Азизхон Умархонов презентовал его на семинаре, посвященном увеличению доходов населения за счет обеспечения занятости в махаллях.
Согласно слайдам с презентации, комплекс будет располагаться в старом городе, к северу и северо-западу от рынка Чорсу. План охватывает 17 улиц, 32 переулка и тупика, а его общая протяженность составит 7,3 км.
алмазарский район, гастроулица, туризм, хокимият ташкента
Территории, затрагиваемые проектом, разделяются на 6 лотов:
• между улицами Заркайнар и Карасарай (включая зону пилотной стадии проекта);
• по улице Карасарай с восточной стороны (напротив Центра исламской цивилизации);
• по улице Махаллий вдоль 9-го и 14-го тупиков Заркайнар, 3-го тупику Олча, а также по улице Абу Бакра Шаши (к западу от ЦИЦ);
• по улицам Уйланиш и Тарих, вдоль канала Калькауз;
• по проездам Кукзор и 18-му тупику Сагбан, вдоль канала Калькауз (к западу от улицы Сагбан);
• между улицами Нурафшон, Фараби, проездами Фараби и Охакчи.
К проекту планируется подключить около 430 домохозяйств. Сумма инвестиций в развитие зон и их инфраструктуры составит около $50 млн.
Ожидается, что ежедневный туристический поток в районе увеличится почти в три раза — до 11 тыс. человек. Кроме того, посетители будут проводить здесь в среднем до 4 часов (сейчас — 20 минут).
Траты одного человека в новом комплексе, по расчетам, составят $90 или в 4,5 раза больше нынешних, что означает увеличение суммарной дневной выручки до $1 млн в день. Налоговые поступления поднимутся в 15 раз и достигнут 30 млрд сумов.
В феврале 2024 года Шавкат Мирзиёев ознакомился с планами развития промышленности, сферы услуг и инфраструктуры Ташкента. Среди прочего было анонсировано создание новых рекреационных зон, гостиниц, объектов торговли и услуг.
Столичный хокимият через несколько дней поделился планами по созданию первой «гастрономической улицы» — вдоль улицы Султанали Машхади в Яшнабадском районе. Тогда же сообщалось о намерении создать в восьми районах зоны для ремесленников и гастротуризма, с целью привлечения внутренних и иностранных туристов.
Летом стартовали работы по обустройству инфрастурктуры для «гастрономической» зоны по улице Тараса Шевченко. Первый этап реконструкции улицы подошел к концу в октябре (после двух переносов), а менее чем через две недели стартовал второй этап. Участок от школы №94 до улицы Саида Барака был перекрыт на месяц.
Кроме того, районные хокимияты представили еще несколько проектов гастрономических улиц. Одна из них будет располагаться вдоль улицы Садыка Азимова, другую планируется организовать по улице Шота Руставели.