O‘zbekiston Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladigan telekommunikatsiya sohasidagi ikkita strategik loyiha bo‘yicha kelishuvlarga erishdi. Bu haqda Yevropa Ittifoqining mamlakatdagi vakolatxonasi matbuot xizmati xabar berdi.
18-mart kuni Toshkentda bo‘lib o‘tgan imzolash marosimida xalqaro hamkorlik bo‘yicha Yevropa komissari Yozef Sikela ishtirok etdi. Ikkala kelishuv ham Yevropaning Markaziy Osiyo uchun sun’iy yo‘ldosh internet dasturi (TEI Digital Connectivity) ga kiritilgan. Ularda SES sun’iy yo‘ldosh aloqa provayderi, Expertise France texnik hamkorlik agentligi va Yevropa investitsiya banki ishtirok etmoqda.
Xususan, “Markaziy Osiyo uchun aloqa” (C4CA) loyihasi mintaqada raqamli infratuzilma va integratsiyani yaxshilashga qaratilgan. U Markaziy Osiyo mamlakatlarini yaxshiroq bog‘lashga xizmat qilib, mintaqadagi raqamli tafovutni baratar etishga yordam beradi.
Ikkinchi “Markaziy Osiyoning olis hududlari aholisi uchun sun’iy yo‘ldosh aloqasi” loyihasi internetga ishonchli kirish imkoniyati cheklangan yoki umuman mavjud bo‘lmagan qishloq va olis hududlar aholisi uchun ta’lim, sog‘liqni saqlash va iqtisodiy rivojlanish sohalarida raqamli imkoniyatlarni kengaytirishga qaratilgan.
“Yevropa Ittifoqi granti va YEIB krediti tufayli SES kompaniyasi Qozog‘iston, O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikistonning chekka hududlarini internetga ulash uchun sun’iy yo‘ldosh texnologiyalari va yer usti terminallarini joylashtiradi” — dedi Sikela.
Bitim, shuningdek, sun’iy yo‘ldosh aloqasi sohasidagi siyosat va qonunchilik bazasi ustida ishlashni nazarda tutadi. Ushbu tarkibiy qismlar raqamli barqarorlikni mustahkamlash va iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirish uchun bir-birini to‘ldiradi.
Hujjatlarni imzolashdan oldin Yozef Sikela bilan Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov o‘rtasida kechgan uchrashuvda soft-komponentni ishga tushirish, xususan, sun’iy yo‘ldosh interneti uchun normativ-huquqiy bazani yaratish allaqachon boshlanganini ma’lum qildi.
Joriy yilda olis hududlarda sun’iy yo‘ldosh raqamli aloqa stansiyalarini joylashtirishga kirishish rejalashtirilgan. Loyiha O‘zbekiston hududida mintaqaviy sun’iy yo‘ldosh shlyuzini joylashtirishni o‘z ichiga oladi. Uning yaratilishi “loyihaga kirmaydigan xarajatlarni talab qiladi”, biroq “to‘liq avtonomiya afzalliklarini” beradi, deya ta’kidladi Yevropa komissari.
Shlyuzning ishga tushirilishi mamlakatning qo‘shni davlatlar raqamli aloqasidan, ayniqsa, inqirozli aloqalarda mustaqilligini ta’minlaydi. Bundan tashqari, bu O‘zbekistonga loyihaning yana ikki ishtirokchisi — Qirg‘iziston va Tojikiston uchun xabga aylanish imkonini beradi.
Suhbatning yana bir mavzusi IT-xizmatlar eksportini rivojlantirish bo‘ldi. Shermatov O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqi bilan texnologiyalar sohasidagi hamkorligini kengaytirish muhimligini, shuningdek, Yevropa kompaniyalari uchun mahalliy bozor imkoniyatlarini ta’kidladi.
Avvalroq O‘zbekiston va Turkiy davlatlar tashkiloti 2026-yilda sun’iy yo‘ldosh uchirishi haqida xabar berilgandi.

Узбекистан заключил соглашения по двум стратегическим проектам в сфере телекоммуникаций, финансируемым Евросоюзом. Об этом сообщила пресс-служба представительства ЕС в республике.
На церемонии подписания, прошедшей 18 марта в Ташкенте, присутствовал еврокомиссар по международному партнерству Йозеф Сикела. Оба соглашения входят в европейскую программу спутникового интернета для Центральной Азии (TEI Digital Connectivity).
В них участвуют провайдер спутниковой связи SES, агентство технического сотрудничества Expertise France и Европейский инвестиционный банк.
Инициатива «Связь для Центральной Азии» (C4CA) преследует цель улучшения цифровой инфраструктуры и интеграции. Она запущена для удовлетворения спроса на цифровые решения, которые поспособствуют укреплению связей между странами региона.
Второе соглашение — «Спутниковая взаимосвязанность для сообществ отдаленных регионов» — касается высокоскоростного доступа в интернет для сельских и изолированных поселений. Благодаря этому они смогут воспользоваться цифровыми возможностями в образовании, медицине и экономике.
«Благодаря гранту ЕС и кредиту ЕИБ, компания SES развернёт спутниковые технологии и наземные терминалы для подключения к интернету отдалённых регионов Казахстана, Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана», — сообщил Сикела.
Соглашение также предусматривает работу над политикой и законодательной базой в сфере спутниковой связи. Эти компоненты дополняют друг друга для укрепления цифровой устойчивости и стимулирования экономического роста.
До подписания Сикела сообщил на встрече с министром цифрового развития Шерзодом Шерматовым, что запуск софт-компонента — в частности, создание нормативно-правовой базы для спутникового интернета — уже начался. С этого года планируется приступить к развертыванию станций для спутниковой цифровой связи в отдаленных регионах.
Проект включает размещение на территории Узбекистана регионального спутникового шлюза. Его создание «требует затрат, которые не входят в проект», однако дает «преимущества полной автономии», подчеркнул еврокомиссар.
Запуск шлюза обеспечит республике независимость от цифровой связи соседних стран, особенно в кризисных связях. Кроме того, это позволит Узбекистану стать хабом для двух других стран-участниц проекта — Кыргызстана и Таджикистана.
Еще одной темой разговора стало развитие экспорта IT-услуг. Шерматов отмечал важность расширения сотрудничества Узбекистана с ЕС в сфере технологий, а также возможности местного рынка для европейских компаний.