Avvalroq Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Atom energiyasi agentligi (O‘zatom) direktori Azim Axmedxo‘jayev Alter Ego Youtube kanaliga bergan intervyusida Jizzax viloyatida kichik quvvatli atom elektr stansiyasi (KQAES) qurilishi tafsilotlari haqida so‘zlab bergani haqida xabar berilgandi.
Unda Axmedxo‘jayev ilk bor kichik AES loyihasini moliyalashtirish manbalarini ma’lum qildi. Xitoydan uskunalar, xususan, turbinalar va elektr jihozlarini yetkazib berishda Xitoy moliyalashtirishini imtiyozli shartlarda jalb qilish rejalashtirilgan.
“Shu bilan birga, mazkur loyihaga qiziqqan va sarmoya kiritishga tayyor investitsion kompaniyalar ham bor, ammo ular ushbu stansiya egalari qatoriga kirmaydi. Ular foyda oluvchilardir. Aslida bu [moliyalashtirishning] murakkab sxemasi”, — deya qayd etdi u.
Axmedxo‘jayevning so‘zlariga ko‘ra, kichik AES qurilishini moliyalashtirishda davlat budjeti ham ishtirok etadi, biroq “juda kam miqdorda.” Asosiy manbalar orasida chet eldan jalb qilinadigan mablag‘lar va investitsiya kompaniyalari mavjud.
Shu bilan birga, O‘zatom Rossiya mablag‘larini “barcha geosiyosiy jarayonlarni” hisobga olgan holda “umuman” ko‘rib chiqmaydi. Bugungi kunda O‘zbekistondagi kichik AES loyihasida Rossiya mablag‘lari jalb qilinmagan. Biroq Azim Axmedxo‘jayev O‘zbekiston atom elektr stansiyasida Rossiyaga qarshi sanksiyalarning kuchaytirilishi qanday ta’sir qilishi haqidagi savolga javob bermadi. Loyihaning bosh pudratchisi bo‘lgan Rosatom’ga qarshi sanksiyalar kiritilmagan bo‘lsa-da, bu mavzu Yevropa Ittifoqida faol muhokama qilinmoqda.
“Biz budjetga yuklamani imkon qadar kamaytirishni hamda tashqi qarz hisobiga yuklama yaratmaslikni xohlaymiz. Moliyalashtirishni jalb qilish uchun davlat kafolatlari mexanizmidan foydalanishni minimallashtirmoqdamiz”, — dedi u.
Bundan tashqari, O‘zatom direktori suhbatdosh Kirill Altmanning loyiha “moliyaviy jihatdan qiyin ketayotgani” haqidagi taxminiga qo‘shilmadi. “Umuman bunday emas”, — ishonch bilan qayd etdi u.

Как ранее писал Spot, директор Агентства по атомной энергии при Кабмине («Узатом») Азим Ахмедхаджаев в интервью Youtube-каналу Alter Ego рассказал о деталях строительства атомной станции малой мощности (АСММ) в Джизакской области.
Чиновник впервые раскрыл источники финансирования проекта малой АЭС. При поставках оборудования из Китая — в частности, турбин и электрооборудования — планируется привлекать китайское финансирование на льготных условиях.
«Также есть инвестиционные компании, которые заинтересованы в этом проекте и готовы вложить средства, но не быть в пуле владельцев этой станции. Они — выгодополучатели. На самом деле это сложносочиненная схема [финансирования]», — признал он.
По его словам, в финансировании строительства малой АЭС также будет участвовать государственный бюджет, но «в очень малом количестве». Среди основных источников значатся привлекаемые из-за рубежа средства и инвестиционные компании.
При этом «Узатом» «не совсем» рассматривает российские деньги, принимая во внимание «все геополитические процессы». На сегодняшний день российское финансирование не задействовано в проекте малой АЭС в Узбекистане. Однако чиновник не ответил на вопрос о том, как скажется ужесточение санкций против России на узбекистанской атомной станции. Несмотря на то, что против «Росатома», выступающего генподрядчиком проекта, не введены санкции, эта тема активно обсуждается в Евросоюзе.
«Мы хотим максимально минимизировать обременение бюджета, а также не создавать нагрузку за счет внешнего заимствования. Мы минимизируем использование механизма госгарантий для того, чтобы привлекать финансирование», — поделился Ахмедхаджаев.
Кроме того, директор «Узатома» не согласился с предположением интервьюера Кирилла Альтмана о том, что проект «сложно идет в плане денег». «Ни в коем случае», — заверил он.